Različite cijene

Pomoćnici u nastavi u Rijeci za isti posao zarade 5 kuna manje po satu nego u Crikvenici

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Damir Spehar/PIXSELL

Ilustracija / Foto Damir Spehar/PIXSELL

Grad Crikvenica za sat rada pomoćnika u bruto iznosu plaća 44 kune, Grad Opatija bruto 31,50 kuna, PGŽ 34,50 kuna, a pomoćnici riječkih škola u neto iznosu zarađuju 25 kuna po satu



RIJEKA – U primorsko-goranskim osnovnim i srednjim školama ove školske godine radi 175 pomoćnika u nastavi koji rade s učenicima s teškoćama u razvoju, a iako svi oni obavljaju isti posao, nisu svi za njega i jednako plaćeni. Koliko su plaćeni po satu i koji će im u konačnici na kraju mjeseca biti iznos na računu ovisi o osnivaču škola, pa tako najveći iznos izdvaja Grad Crikvenica koja sat rada pomoćnika u bruto iznosu plaća 44 kune, dok taj isti sat rada Grad Opatija plaća bruto 31,5 kuna, Primorsko-goranska županija u bruto iznosu izdvaja 34,5 kuna, a pomoćnici riječkih škola u neto iznosu zarađuju 25 kuna po satu. ​


Crikvenički primjer


​Riječki pomoćnici u nastavi zarađuju pet kuna po satu manje od crikveničkih kolega, jer u Gradu Crikvenici kažu da u neto iznosu njihovi pomoćnici u nastavi zarađuju 30 kuna po satu i da im se plaćaju svi propisani porezi.


– Ove školske godine imamo 10 pomoćnika u nastavi za svih 10 učenika kojima je ta pomoć potrebna. Pomoćnici u nastavi primaju sve dodane naknade na plaće koje imaju i drugi nastavnici sukladno njihovom kolektivnom ugovoru te im se u potpunosti plaća tečaj koji moraju imati da bi obavljali taj posao, ističu u Gradu Crikvenici. Cijena satnice pomoćnika, dodaju, vezana je za ugovor o dodjeli bespovratnih sredstva za sufinanciranje pomoćnika u nastavi koji Grad Crikvenica ima sklopljen s Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a to potvrđuju i u Primorsko-goranskoj županiji koja financira rad 93 pomoćnika za ukupno 100 učenika. Ujedno dodaju da svim pomoćnicima plaćaju regres za godišnji, božićnicu, kao i sam godišnji odmor te doprinose, ali i da se iz županijskog proračuna izdvaja dodatnih 750 tisuća kuna rad pomoćnika u nastavi, jer sredstva dobivena putem Europskog socijalnog fonda nisu dostatna. Također pojašnjavaju da je Pozivom za dostavu projektnih prijedloga propisani jedinični trošak rada pomoćnika u iznosu od 3.775,15 kuna mjesečno.


(Ne)poželjni u sustavu




Rad pomoćnika u nastavi dugogodišnji je problem, jer oni nisu u sustavu, već se njihovo zapošljavanje odvija na način da Ministarstvo znanosti i obrazovanja za svaku školsku godinu objavi natječaj na koji se javljaju osnivači škola i udruge te ostvaruju pravo na bespovratna sredstava namijenjena za rad pomoćnika u nastavi. Ugovori o radu prekidaju im se na kraju svake školske godine nastavne godine, nakon čega završe na burzi rada.


– Po pitanju zapošljavanja pomoćnika u nastavi unutar sustava ministar Radovan Fuchs je postavio pitanje, što ako se dogodi situacija da nam pomoćnik u nastavi u određenoj školi više ne treba, na koji način njegovo radno mjesto prenamijeniti? Na to je nužno postaviti protupitanje, kamo i što s onim učiteljima produženog boravka kao i ostalim prosvjetnim djelatnicima područnih škola u kojima se smanjio broj učenika ili su iz istog razloga nažalost zatvorene, kaže Iva Tadić.

 


Pomoć EU fonda


Na taj jedinični trošak pozivaju se i u Gradu Rijeci te kažu da u tekućoj školskoj godini 2021./2022. Grad Rijeka s EU sredstvima financira rad 63 pomoćnika, koji rade sa 73 učenika u redovnim odgojno-obrazovnim ustanovama i dvjema posebnim. Pored toga financira se još deset dodatnih pomoćnika iz vlastitih sredstava.


– S obzirom na to da se kroz godine sredstva za sva materijalna prava pomoćnika dominantno financiraju iz sredstava Europskog socijalnog fonda, upute za prijavitelje na Poziv za dostavu projektnih prijedloga, primjenjujemo na sve pomoćnike zaposlene u gradskim odgojno-obrazovnim ustanovama, pa tako i spomenutim Pozivom propisani jedinični trošak rada pomoćnika u iznosu od 3.775,15 kuna mjesečno, što posljedično znači neto u iznosu od 25 kuna po satu. Ovaj jedinični iznos uključuje mjesečnu naknadu za rad sa svim pripadajućim porezima i davanjima na plaću i iz plaće te prigodne nagrade, odnosno osobni primitci poput božićnice i regresa, a prema važećem Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama, pojašnjavaju u Gradu Rijeci. U Gradu Opatiji ističu pak da su im odobrena bespovratna sredstva za 9 pomoćnika u nastavi čiji sat rada plaćaju 31,25 kuna bruto, te im se plaćaju božićnice, regresi, godišnji odmori i doprinosi te da u ovom trenutku nemaju u planu povećanje satnice.


​Neriješen status


​Za razliku od opatijskih, zagrebački pomoćnici u nastavi nedavno su odlukom Grada dobili povećanje satnice koja im sada u neto iznosi 30 kuna po satu, a do nedavno, pojašnjava predsjednica Udruge pomoćnika u nastavi Pun-Hr, Iva Tadić, u bruto iznosu su primali 75 lipa više od opatijskih pomoćnika, što je u neto iznosu bilo jednako riječkoj cijeni sata rada od 25 kuna.


– Grad Zagreb sada za pomoćnike u nastavi bruto po satu plaća 37,50 kuna, što je neto 30 kuna. Plaćeni su i svi dodaci na plaću, kao i porezi, ali sve je to gašenje požara i privremena odluka, jer pomoćnika u Hrvatskoj nema dovoljno. Upravo zbog njihovog deficita je i došlo do povećanja sata rada. Situacija je u nekim krajevima još nepovoljnija pa tako Koprivničko-križevačka županija svoje pomoćnike u neto iznosu plaća 19 kuna po satu, pojašnjava Tadić. Ujedno dodaje da u Hrvatskoj radi više od četiri tisuće pomoćnika u nastavi i da veliki broj njih uopće nije upoznat sa svojim pravima.


– Potražnja za pomoćnicima i posrednicima je sve veća, sada smo u fazi da potražnja čak premašuje ponudu. Primanja pomoćnika i stručnih komunikacijskih posrednika su niska, često su zakinuti za svoja radna prava, status im nije riješen na razini države i to su vrlo često razlozi zbog kojih su primorani potražiti drugi posao, zaključuje Tadić.