Drugo izdanje

U Rijeci se održava Hrvatski ronilački kongres

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Ronilački turizam mogao bi postati perjanica hrvatskog turizma, imamo predivnu obalu i otoke, podmorje, ali i unutrašnjost, a treba imati u vidu i da su oni koji se bave ronjenjem uglavnom turisti visoke platežne moći, kaže Hari Bezić



Osim što je generator predsezone i posezone, ronjenje je jedan od boljih i unosnijih turističkih proizvoda te daje dodanu vrijednost ukupnoj turističkoj ponudi, a još uvijek nije u cijelosti iskorišteno.


Kvarner kao atraktivna ronilačka destinacija može ponuditi različite ronilačke lokacije te je jedan od važnijih u ronilačkom turizmu, koji zasigurno može produljiti turističku sezonu.


O tome, kao i o drugim zanimljivim i za ronjenje važnim temama razgovaralo se na drugom Hrvatskom ronilačkom kongresu u organizaciji Agencije Promocija ronjenja, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Rijeka, DC Marco Polo i Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic, koji je započeo u Dvorani Centra Zamet u Rijeci, nastavlja u subotu, uz brojne teme vezane uz ronjenje, kako u Hrvatskoj, tako i u regiji. Kongres je okupio sudionike iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Srbije te Bosne i Hercegovine.


Što je cilj kongresa




– Cilj kongresa je razmjena iskustava i znanja s relevantnim stručnjacima iz različitih segmenata i područja rada, a njegova svrha je objedinjavanje ronilačke populacije nakon situacija koju je uzrokovao koronavirus u cilju promocije ronjenja kao održive turističke aktivnosti te nastavljanje međunarodne suradnje s partnerima iz inozemstva.


Teme kongresa bit će fokusirane na potrebu zaštite prirode i okoliša te zaštiu pojedinih područja, na poslovanje i funkcioniranje ronilačkih centara i klubova u suradnji s državnim institucijama, obuhvatit će novu pravnu regulativu te specifičnosti poslovanja s obzirom na novonastalu situaciju uzrokovanu koronavirusom, kao i zdravstveni aspekt ronjenja.



Osim toga stručnjaci će prezentirati iskustva iz raznih područja sigurnosti, organizacije vatrogastva u ronjenju, podvodne fotografije, zakonske regulative, speleoronjenja, a poseban naglasak ovog kongresa je stavljen na ronjenje poslije infekcije COVID-19.


Svjesni smo kako ronjenje postaje jedna od bitnih grana u turizmu, Hrvatska ima puno ljepota i turističkih resursa i potreban nam je jedan zakonski okvir, s tim ciljem se i održava ovaj kongres, kazala je direktorica Agencije Promocija ronjenja Andrea Vedrina, dodajući kako kongres okuplja relevantne stručnjake te ekspertne sudionike – liječnike, profesore, znanstvenike, sportaše, rekreativce, volontere, članove službe spašavanja i druge.


Kongres će biti i mjesto razmjene iskustava svih dionika ronilačke struke, od vlasnika ronilačkih centara, instruktora ronjenja, trgovaca ronilačkom opremom, do samih turista zainteresiranih za ovu granu turizma, kazala je Vedrina.


Perjanica hrvatskog turizma


Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Rijeka uključila se u organizaciju ovog kongresa jer je, kako je kazao v.d. predsjednika HGK-ŽK-a Rijeka Heri Bezić, prepoznala mogućnost ronilačkog djelovanja, mogućnost da se nadopuni sunce i more kao glavni turistički aduti.


Ronilački turizam mogao bi postati perjanica hrvatskog turizma, imamo predivnu obalu i otoke, podmorje, ali i unutrašnjost, a treba imati u vidu i da su oni koji se bave ronjenjem uglavnom turisti visoke platežne moći.


Trenutno je kod nas ronilački turizam zanemaren, zasada je stihijski, kazao je Bezić.



Riječki gradonačelnik Marko Filipović istaknuo je kako je riječko gospodarstvo oduvijek bilo orijentirano ka moru. Pomorstvo, brodarstvo i brodogradnja obilježili su povijest ovog grada, a vjerujem da će snažan pečat ostaviti i u budućnosti.


Rijeka se posljednjih nekoliko godina intenzivnije okrenula i turizmu, pred nama su velike investicije, kako u lučku infrastrukturu, tako i u nautički dio turističke ponude, a ronjenje je važan segment te ponude. Riječko područje kao i cijeli Kvarner zanimljivo je roniocima za istraživanje, imamo potopljene brodove pored lukobrana u samom centru grada, a brojne zanimljivosti kriju se u podmorju sve od Brseča do Voloskog, kazao je Filipović.


Direktor riječke Turističke zajednice Petar Škarpa istaknuo je kako je Rijeka u proteklih desetak godina povećala turistički promet tri do četiri puta, čemu je, dodao je, značajno doprinjeo segment nautike i ronilačkog turizma, a upravo je ronjenje sastavni dio turističke ponude Rijeke.


Drugi Hrvatski ronilački kongres provodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ravnateljstva civilne zaštite, Grada Rijeke i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te uz podršku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” i KBC-a Rijeka, Zavoda za podvodnu i hiperbaričnu medicinu.


Partneri kongresa su Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Grada Rijeke i Turistička zajednica Kvarnera.


Eko patrola 2021. – Kvarner


Važan segment kongresa je područje ekologije i zaštite podmorja, kao preduvjeta za razvoj ove grane turizma, a osim brojnih predavanja na temu očuvanja okoliša i zaštite prirode, ronioci će i primjerom pokazati brigu za podmorje provođenjem jedne od najvećih ekoloških akcija čišćenja podmorja na šest lokacija diljem Kvarnera, u sklopu Eko patrole 2021. – Kvarner, najavljene za nedjelju, 10. listopada, u kojoj će sudjelovati više od 200 sudionika.


Naime, za razvoj ronilačkog turizma u Hrvatskoj izuzetno je važno podizanje razine svijesti o važnosti očuvanja okoliša i prirode s naglaskom na važnost sigurnosti u ronjenju te će se ekološka akcija čišćenja podmorja, Eko patrola 2021.- Kvarner provoditi u Rijeci, Bakru, Kraljevici, Crikvenici, Selcu i Novom Vinodolskom uz podršku Turističke zajednice Kvarnera, Turističke zajednice Rijeke, Bakra, Kraljevice, Crikvenice i Novog Vinodolskog.


Ronilački centri DC Marco Polo, Rijeka, KPA ADRIA, Kraljevica, DC Mihurić, Selce, RC Dive Side, Novi Vinodolski, KPA Kostrena, Kostrena te SPD Luben, Bakar uključili su se u projekt eko patrole.
F