Edukacija

U Rijeci prvi put upriličen program prometne kulture za djecu. Najmlađi osnovci sjeli za – volane auta

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Izmjenjujući uloge pješaka i vozača na simuliranoj prometnici, djeca na siguran način uče preuzimanje odgovornosti, predviđanje opasnosti i uviđaju uzročno-posljedičnu vezu ponašanja u prometu



RIJEKA – Kako to izgleda sjesti za volan automobila i stisnuti papučicu gasa, a istovremeno paziti na pješake, semafore i sva prometna pravila, isprobali su jučer na simuliranoj prometnici najmlađi učenici Osnovne škole »Fran Franković«. Sudjelovanjem u preventivnoj akciji pod nazivom »Program prometne kulture za najmlađe«, drenovski su prvašići i drugaši, njih 120, imali priliku zamijeniti uloge s odraslima te su na nekoliko sati postali vozači, a odrasli su bili pješaci u prometu.


Riječ je o programu koji je prvi put proveden u Primorsko-goranskoj županiji i to u organizaciji udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PU primorsko-goranskom, Gradskim društvom Crvenog križa Rijeka, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Drenova te pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, drenovske škole i prijatelja programa Audio tehnika d.o.o., Sensoriis Centar.


Finski koncept


Zahvaljujući partnerima, osnovci su imali priliku razgledati i policijska te vatrogasna vozila te se upoznati s radom Crvenog križa, a pojašnjavajući da se radi o hrvatskoj inačici koncepta koji je potekao iz Finske prije više od 30 godina i provodi se u većini europskih zemalja, voditelj programa Alan Alagić istaknuo je da priliku za sudjelovanje u programu godišnje dobiju učenici 200 hrvatskih škola.- Od 2013. godine do danas kroz obuku je prošlo više od 90.000 učenika nižih razreda, a prva generacija koja je sudjelovala u programu ove godine je krenula na fakultet. Program čine dva dijela. Prvi je multimedijsko interaktivno predavanje, gdje djeca kroz igru uče prepoznati opasnosti, pravilno ponašanje, važnost horizontalne i vertikalne signalizacije u svrhu povećavanja sigurnosti. Drugi dio je praktičan i uključuje samostalno upravljanje vozilima za obuku na prometnom poligonu uz nadzor instruktora i prometne policije.


Dodijeljene diplome




Djeca tako izmjenjujući uloge pješaka i vozača na simuliranoj prometnici na siguran način uče preuzimanje odgovornosti, predviđanje opasnosti i uviđaju uzročno-posljedičnu vezu ponašanja u prometu, u cilju da postanu oprezniji pješaci i biciklisti. Djeca pored učenja o prometu, imaju priliku proći radionice Osnove prve pomoći u organizaciji Crvenog križa i Zaštita od požara za djecu u organizaciji lokalnih JVP-a i DVD-a, kazao je Alagić.


Dodajući da se u školama provode slični prometni programi u suradnji s policijom i Domom mladih, ravnatelj OŠ »Fran Franković«, Vedran Kosovac, istaknuo je da je jučer održan program specifičan i kroz praktičan rad nadograđuje prometno znanje djece. Po provedenoj obuci polaznici dobivaju diplome koje im simbolično dijele predstavnici jedinica lokalne i regionalne samouprave. Drenovskim osnovcima diplome su jučer uručili predstavnici Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama koji su najavili uvođenje Programa prometne kulture za najmlađe i u drugim školama na području Primorsko-goranske županije.