
Foto Ana Križanec
Hrabro nastavimo biti hodočasnici nade, poručio je riječki nadbiskup Mate Uzinić
povezane vijesti
U riječkim župnim crkvama danas je proslavljena Nedjelja Muke Gospodnje – Cvjetnica ili Maslinica, blagdan kojim se Crkva sjeća svečanog Isusovog ulaska u grad Jeruzalem, kojim počinje Sveti ili Veliki tjedan, najvažnije razdoblje liturgijske godine u kojem kršćani slave Isusovu muku, smrt i uskrsnuće.
Središnje slavlje u gradu Rijeci predvodio je riječki nadbiskup Mate Uzinić u zajedništvu s više svećenika. Po tradiciji, ono je počelo obredom u crkvi Uznesenja Marijina, gdje je nadbiskup Uzinić blagoslovio maslinove grančice, a zatim je predvodio procesiju vjernika do katedrale sv. Vida u kojoj je predvodio blagdansku misu.
U uvodnoj riječi u crkvi Uznesenja Marijina, nadbiskup je vjernike podsjetio da geslo jubilejske 2025. godine kaže da su svi zajedno hodočasnici nade, da nasljedujući Kristov primjer treba sebe staviti u službu braće i sestara, darujući se sa svojim sposobnostima, darovima, svojim služenjem.
– Hrabro nastavimo biti hodočasnici nade, poručio je.
Katedralni zbor je na misi u riječkoj prvostolnoj crkvi pjevao Muku po Luki, te je u svojoj propovijedi nadbiskup Uzinić izdvojio ono što je evanđelist Luka specifično zabilježio.
– Isus je umro za nas, u ljubavi za nas, naglasio je objasnivši da svi evanđelisti Muku započinju Isusovom pashalnom večerom, no da je u Lukinom evanđelju posebno to što nakon Isusovih riječi “Uzmite i jedite, pijte od ovoga svi” jedino on – Luka kaže: “Ovo činite meni na spomen”.
– Luka je time zasigurno želio reći da ono što je Isus učinio na posljednjoj večeri – što je zapravo anticipacija onoga što se dogodilo u muci i smrti na križu – slavimo u svakoj euharistiji. I mi to činimo.
U svakoj misi se ponovo događa vazmeno otajstvo muke, smrti i uskrsnuća. Smisao riječi “ovo činite meni na spomen” nije to da se one ostvaruju i završavaju u svakoj euharistiji.
“Ovo činite meni na spomen” ne znači samo slaviti euharistiju nego živjeti euharistiju, živjeti iz euharistije. To znači da smo i mi pozvani postati ljudi euharistije. Kako to možemo činiti?
Tako da Isusu dozvolimo da nas kroz euharistiju preobrazi, da živimo logiku euharistije – davanja sebe drugima, da mi postajemo kruh i vino za druge, za braću i sestre, objasnio je nadbiskup Uzinić.
Protumačio je i sljedeće Isusove riječi zabilježene u evanđelju: “Najveći među vama neka bude kao najmlađi, i predstojnik kao poslužitelj…”, rekavši da i te riječi znače: “ovo činite meni na spomen”.
– Nastojmo to naučiti kako bismo euharistiju mogli živjeti u životnoj euharistiji svojih vlastitih obitelji, Crkve kojoj pripadamo, društva u kojem smo pozvani ovako živjeti, zaključio je nadbiskup Uzinić.