Nikola Borić / Foto Ana Križanec
Kako tvrdi, odmakom od materijalnog upravo je započelo njegovo ljudsko napredovanje, ili kako on to naziva, ljudskom evolucijom
povezane vijesti
U sklopu premijernog izdanja edukativnog programa ‘Back to the roots’ koji će se ove jeseni održavati u Kružnoj ulici i Klubu Palach kroz niz sadržaja zelenog i eko predznaka, upriličeno je predstavljanje knjige Nikole Borića “Šuma je moj dom”.
Nevjerojatna životna priča Nikole Borića – zbog koje ćete se morati dvaput uštipnuti kako biste se uvjerili da je stvarna – brojne znatiželjnike privukla je u prostor Kružne ulice, a interaktivna forma predavanja onemogućila je da ijedan segment nekonvencionalnog života ovog svestranog čovjeka slobodnih svjetonazora ostane misterij.
Napustio karijeru, otišao u šumu
Naime, ovaj prirodnjak napustio je svoju uspješnu karijeru kondicijskog trenera i otišao živjeti – u šumu.
“Knjigu sam prije svega posvetio svima onima koji jako dobro čuju svoj unutarnji glas, vapaj za promjenom u životu i povratku prirodi, ali nisu se još odvažili na prvi korak, kao i onima kojima je draže biti vani u prirodi nego među betonskim blokovima ili na asfaltu, te svima kojima je dojadio ovaj sustav i koji vide nadolazeću promjenu i svjetlo na kraju mračnog tunela”, početne su riječi inspirativne knjige ‘Šuma je moj dom’.
Prije samog predavanja, u kratkim crticama Nikola je Novom listu natuknuo što možemo očekivati u knjizi.
– To su, u principu, kratke crtice, svaka priča je sama za sebe, ali je povezana u jednu cjelinu i ima kronološki slijed, ističe.
– Pišem dosta dugo, od 2009. godine, tako da ima tekstova i odonda i dok sam živio i u Africi, ali je većina sa Papuka, iz šume, dodaje.
Rijeka najbolji grad za knjigu
– Ovo je zasad najbolja prezentacija knjige. Prijavilo se preko 250 ljudi, oduševljeno je konstatirao Nikola, a na početku prezentacije dodao je da je Rijeka “najbolji grad za knjigu.”
– U šumi na Papuku završio sam 2014. godine, nakon što sam dao otkaz. Bio sam glavni trener Turske atletske federacije i Azerbajdžana s ugovorom za Olimpijske igre u Riju i mlade reprezentacije u Tokiju.
Imao sam odličan posao, samo mi je jedan dan puknulo, ostavio sam sve i otišao u šumu, kazao je okupljenima.
– Taj odlazak u šumu nije nešto što mi se dogodilo preko noći, neki hir, to je, u principu, trajalo jako dugo – cijeli moj život, istaknuo je.
Nakon dugogodišnje potrage za savršenim mjestom u prirodi, prema mnogima je donio nezamislivu odluku u životu – otkrivši Papuk.
Kako tvrdi, odmakom od materijalnog upravo je započelo njegovo ljudsko napredovanje, ili kako on to naziva, ljudskom evolucijom.
Izgradio kuću golim rukama
Odricanjem od materijalnih zadovoljstava, doživio je i velike promjene u svome psihičkom, ali i duhovnom zacjeljivanju – šutnja, meditacija i post doveli su ga do propitivanja vlastitog odnosa sa sadašnjošću, ali i čišćenja od negativnih misli.
Problemi egzistencijalne naravi – suočavanje sa strahom od nepoznatog i petogodišnji proces izgradnje kuće golim rukama – ali i osuda obitelji i okoline, Nikolin preporod u prirodi pretvorili su u zahtjevan pothvat, oko kojega svejedno nikada nije požalio.
Nikola je čovjek koji u svakom mogućem segmentu ruši konvencionalne okvire razmišljanja, ali i na dosjetljive načine dokazuje fragilnost sustava u kojemu živimo.
Prilagodba divljim uvjetima na Papuku, uz česte nestašice hrane od jedanaestog do četvrtog mjeseca, kupanje u ledenom potoku – privukao je i pažnju stranih medija, a Nikoli Boriću priskrbio još jedno veliko životno iskustvo.
Radi se o, ni manje ni više, upoznavanju Bena Foglea, avanturista britanskog Channela 5 koji je napravio TV reportažu u svojoj seriji “Ljudi od divljine” što je Nikolinu priču približilo široj javnosti.
Kamo i kako ide dalje?
I u samoj knjizi dotaknuo se nastavka svoga pustinjačkog života: “Znam da će se sad neki pitati kamo i kako idemo dalje, a odgovor je da idemo na novu lokaciju, još dalje od civilizacije jer sa znanjem i iskustvom proteklih godina u samo nekoliko mjeseci možemo postaviti nove temelje samoodrživosti.”
Pri kraju predavanja, dotaknuo se i ključnog formativnog trenutka u svome životu – gradnje kuće golim rukama uz pomoć svoje partnerice.
Nakon zatvorenog prvog dana programa ‘Back to the roots’ jedino što možemo sugerirati svim zainteresiranima jest da ne oklijevaju odazvati se pozivu iz OKC Palacha.
Posjetite ovu jedinstvenu manifestaciju u čijem bogatom programu ove jeseni nas očekuje niz predavanja, radionica, sajmova prirodne, domaće i autohtone hrane, gastro evenata, promocija knjiga i dobrih praksi prvenstveno objedinjenih u idejama ekologije, zdrave hrane i vraćanja prirodi.