TEHNIČKI FAKULTET

U Rijeci pokrenut novi studij “Mehatronika i robotika”, donosimo sve detalje

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Već u ljetnom roku moguć upis na novi prijediplomski studij



RIJEKA – Tehnički fakultet u Rijeci pokrenuo je novi prijediplomski sveučilišni studij Mehatronika i robotika, čime je dodatno obogatio svoju ponudu studijskog programa, a kako navodi dekan prof. dr. Lado Kranjčević, novi studij je ponuđen za upis kroz sustav Postani student i može se upisati već sad, u ljetnom upisnom roku.


– Fakultet već godinama uspješno izvodi studije strojarstva, računarstva, elektrotehnike i brodogradnje te su studenti koji uspješno završe neki od programa iznimno traženi na tržištu rada. To iz godine u godinu potvrđuju i statistike Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koje ukazuju da gotovo i nema nezaposlenih studenata koji završe Tehnički fakultet u Rijeci. Mehatronika i robotika predstavljaju sinergiju ovih tehničkih polja, pa je otvaranje novog studija bio logičan korak u daljnjem razvoju ove institucije. Dodatni motiv je i činjenica da pod istim krovom imamo kvalitetan nastavni kadar za provedbu ovog interdisciplinarnog studija, dok u neposrednoj blizini ne postoji sličan program, objašnjava dekan.


Mladi znanstvenici


Priprema za otvaranje studija, dodaje prodekan za nastavu prof. dr. Jonatan Lerga, odvijala se kroz zahtjevan proces izrade dokumentacije za inicijalnu akreditaciju, koja uključuje međunarodnu recenziju i prosudbu međunarodnog provjerenstva, nakon čega je Agencija za znanost i visoko obrazovanje izdala dopusnicu za izvođenje studija te je studij upisan u Upisnik akreditiranih studijskih programa u Hrvatskoj. Uz njega cijeli proces je vodio i izv. prof. dr. Ervin Kamenar, a u razvoju studija aktivno su sudjelovali i mladi znanstvenici koji su stekli iskustvo radeći na renomiranim američkim sveučilištima i laboratorijima kao što su Harvard, Lawrence Berkeley National Laboratory i University of California, Santa Barbara.




– To je u konačnici bio ključ za kreiranje kvalitetnog programa koji je izuzetno dobro ocijenilo međunarodno povjerenstvo, a koji će studentima pružiti znanja koja će moći primijeniti u rješavanju praktičnih inženjerskih problema kada stupe na tržište rada. U pripremi je i sveučilišni diplomski studij mehatronike i robotike kako bi studenti koji završe prijediplomski studij mehatronike i robotike mogli nastaviti svoje obrazovanje na diplomskoj razini. Trenutno provodimo ispitivanje tržišta i razgovaramo s kolegama u Hrvatskoj i inozemstvu, Europi i SAD-u, koji imaju slične programe. Njihova iskustva u provođenju sličnih programa bit će od iznimne koristi pri definiranju našeg diplomskog studija mehatronike i robotike, ali i jamstvo da budemo konkurenti i na međunarodnoj razini te da u budućnosti privučemo studente iz inozemstva, ističe prof. dr. Lerga.


Kriterij bodovanja


Bodovanje pri upisu radi se na način da 30 posto bodova nosi prosjek svih ocjena iz srednje škole, dok uspjeh na državnoj maturi nosi preostalih 70 posto bodova. Uz obavezne predmete mature, boduje se i izborni predmet fizika, čije uspješno polaganje nije obavezno, ali donosi dodatne bodove. Pravo na izravan upis ostvaruju kandidati koji su zauzeli prvo, drugo ili treće mjesto na državnom natjecanju iz matematike, fizike ili informatike.


– Tijekom osmišljavanja i izrade studija, proveli smo detaljnu analizu potreba tržišta za ovim studijem te konzultirali brojne poslodavce, škole i strukovne udruge. Velik broj strukovnih škola već nudi programe u poljima mehatronike i robotike, što ukazuje na potrebu za srodnim sveučilišnim studijem. Informacije koje smo prikupili od poslodavaca jasno su pokazale da je ovakav kadar tražen u Hrvatskoj. Također, budući poslovi sve više će zahtijevati multidisciplinarna tehnička znanja i oslanjati se upravo na stručnjake ovog profila. S obzirom na to da će studenti koji završe ovaj studij steći znanja iz različitih područja kao što su elektrotehnika, strojarstvo i računarstvo, te imati mogućnost stjecanja dodatne mikrokvalifikacije odabirom skupina izbornih predmeta, to će im omogućiti zapošljavanje u širokom spektru tvrtki. Primjerice, moći će raditi na poslovima industrijske automatizacije, robotike, automatizacije postrojenja i procesa, programiranja industrijskih računala, te integracije mehaničkih, električnih i upravljačkih sustava. Osim toga, bit će osposobljeni za mnoga druga tehnička i inženjerska zanimanja koja zahtijevaju interdisciplinarni pristup, zaključuje dekan.


Veliki broj izbornih kolegija


Program sveučilišnog prijediplomskog studija mehatronike i robotike obuhvaća niz modernih kolegija koji osiguravaju stjecanje praktičnih vještina i kompetencija. Studenti će tako steći znanja iz programskih jezika poput Pythona i C-a te će raditi s tehnologijama 3D modeliranja, skeniranja i printanja. Stjecat će i potrebna predznanja za razvoj i konstrukciju mehatroničkih i robotskih sustava. Također, naučit će razvijati algoritme za upravljanje robotima i mehatroničkim sustavima prema specifičnim zahtjevima uređaja ili procesa. Na višim godinama studija bavit će se naprednim temama poput robotskih manipulatora, mobilnih i industrijskih robota. Prijediplomski studij mehatronike i robotike nudi i značajnu fleksibilnost kroz izbor čak sedam izbornih kolegija tijekom trogodišnjeg programa. To će studentima omogućiti da sami biraju područja koja ih više interesiraju i u njima se specijaliziraju. Također, studentima se pruža mogućnost stjecanja mikrokvalifikacija kroz odabir skupina izbornih predmeta, a riječ je o mikrokvalifikacijama: specijalist proizvodnih tehnologija u inženjerstvu, specijalist mehatronike u plovnim objektima, specijalist održivih energetskih sustava, specijalist električnih strojeva u mehatroničkim sustavima te specijalist programer mehatroničkih i robotskih sustava.