V. KARUZA
Edukacija se sastoji u tome kako pravilno sabirati samoniklo bilje te kako ga koristiti za izradu biljnih pripravaka za očuvanje zdravlja i prevenciju bolesti
povezane vijesti
RIJEKA – “Seniori u zelenoj akciji” (Seniors In Green Action) – SIGA, naziv je jednog od ukupno dva projektna prijedloga koji su prihvaćeni i odobreni od Agencije za mobilnost i programe EU-a na natječaju Erasmus K2 Ključna aktivnost 220, za područje obrazovanja odraslih.
Riječ je o projektu čiji je nositelj riječko Narodno učilište, ustanova za obrazovanje i kulturu, a cilj je razviti besplatni edukativni program za starije osobe o korištenju ljekovitog samoniklog bilja s naglaskom na očuvanju staništa samoniklog bilja u svrhu zaštite okoliša i prirodne ravnoteže.
Pojašnjavajući kako će se kroz razvijeni program educirati starije osobe o tome kako pravilno sabirati samoniklo bilje te kako će to bilje koristiti za izradu raznih biljnih pripravaka za očuvanje zdravlja i prevenciju bolesti, ravnateljica Narodnog učilišta Heni Strčić kaže da će se na taj način polaznicima omogućiti aktivno sudjelovanje u društvu uz kvalitetno provedeno vrijeme u prirodi, učenje i savladavanje novih vještina. Pritom će ih se educirati o temi o kojoj nisu do sada imali prilike učiti, a to je ekološka osvještenost u kontekstu brige za vlastito zdravlje.
Ubrzano starenje
– Ciljna skupina su osobe starije od 54 godine, a tu dob odabrali smo kao ciljnu skupinu iz razloga što je europska populacija sve starija te su upravo potrebe starije populacije često zanemarene. Osobe starije od 54 godine sve su manje fizički aktivne i sve manje vremena provode u prirodi, čime se dodatno osamljuju i izoliraju. Provedbom ovog projekta želimo im omogućiti aktivno sudjelovanje u društvu uz kvalitetno provedeno vrijeme u prirodi, učenje i savladavanje novih vještina primjenjivih u svakodnevnom životu na jednostavan i zanimljiv način. Demografski trendovi u zemljama EU-a ukazuju na to da europsko stanovništvo ubrzano stari zbog čega je nužno da se starija populacija uključi u proces cjeloživotnog učenja u kojem će svladavati nove vještine i stjecati specifična znanja važna za očuvanje okoliša, čime će pridonositi napretku zajednice ostvarujući ujedno vlastiti potencijal za učenje i korisno djelovanje. Isto tako, starije osobe imaju povećanu potrebu za očuvanjem zdravlja koje je s godinama sve krhkije, a kroz ovaj projekt dobit će korisna znanja o primjeni ljekovitih svojstava samoniklog bilja u svrhu postizanja dobrog zdravlja, dugovječnosti i bolje kvalitete života, objašnjava Strčić.
Provedbom projekta poticat će se starije osobe na građanski angažman u području ekologije podizanjem svijesti o važnosti zaštite okoliša, educirajući ih o pravilnom sabiranju samoniklog ljekovitog bilja s naglaskom na očuvanje staništa takvog bilja. Isto tako, ostvarit će se značajan učinak u vidu osnaživanja kompetencija nastavnika.
– Nastavno osoblje koje provodi obrazovne programe u ustanovama za obrazovanje odraslih želimo osnažiti u pogledu razvoja zelenog načina razmišljanja, svakodnevnog rada i provedbe obrazovnih aktivnosti. Provedbom projekta predavačima ćemo omogućiti da u svoje programe implementiraju mini kurikulum o održivosti i zaštiti okoliša koji će postati sastavni dio obrazovnih programa koje predaju u svojim ustanovama. Time će i predavači i polaznici postati aktivni sudionici u postizanju više razine ekološke osviještenosti društva, ističe ravnateljica.
Čajne mješavine
Projekt će trajati dvije godine, a partneri su Dorea Educational Institute WTF, Limassol, Cipar, Studio Naturalistico Hyla s.r.l., Tuoro Sul Trasimeno, Italija, Education In Progress, Palma de Mallorca, Španjolska te Ecological Future Education, Gulbene, Latvija.
Projekt je sufinanciran sredstvima iz programa Europske Unije Erasmus+ u vrijednosti od 250 tisuća eura, a tijekom njegove provedbe održat će se besplatna radionica pravilnog sabiranja i izrade pripravaka od samoniklog ljekovitog bilja u svim partnerskim zemljama.
– Svaki partner radionicu će provesti s 12 sudionika, pripadnika ciljne skupine, što znači da će ukupno 60 osoba starijih od 54 godine ostvariti benefite u vidu dobivanja novih znanja vezanih za očuvanje svog zdravlja, a ujedno će razviti svijest o očuvanju okoliša.
Nakon završene edukacije polaznici će znati samostalno sakupljati, kultivirati i vršiti rezidbu samoniklog ljekovitog bilja, što će im omogućiti vlastiti uzgoj i samostalno održavanje ljekovitog i začinskog bilja na balkonskim gredicama i gradskim vrtovima čime potiču održivi razvoj.
Polaznici će nakon završene edukacije moći samostalno izrađivati ljekovite pripravke, čajne mješavine i uzgajati ljekovito bilje i time pomoći sebi i zajednici u kojoj žive. Pred kraj provedbe projekta, na završnim informativnim događanjima, prezentirat ćemo rezultate projekta, pojasniti kako smo pronašli inspiraciju i motivaciju za ovaj projekt, s kojim smo se izazovima susretali i kako smo ga realizirali, najavljuje Strčić.
Kućna biljna ljekarna
Provedbom projekta razvit će se program Kućna biljna ljekarna u sklopu kojeg će se napraviti mini kurikulum o održivosti i zaštiti okoliša, izradit će se priručnik s receptima za pripravke od ljekovitog samoniklog bilja, kao i digitalna platforma s materijalima za e-učenje koje ćemo razviti u suradnji s partnerima, a popratni rezultat bit će postizanje zelenog poslovanja u partnerskim organizacijama.