NZZJZ PGŽ

U Rijeci počelo s radom Savjetovalište za zdrave životne navike. Evo koje usluge nudi

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Namijenjeno je svim građanima koji žele poboljšati i unaprijediti svoje zdravlje, usvojiti zdrave životne navike te dobiti stručne savjete



Nastavni zavod za javno zadravstvo Primorsko-goranske županije svim građanima koji žele poboljšati i unaprijediti svoje zdravlje odnedavno nudi usluge Savjetovališta za zdrave životne navike.


Savjetovalište radi svakog utorka od 16 do 19 sati u ambulantama 4 i 5 prizemlju zgrade na Mlaki, a njegov rad danas su predstavili voditelj dr. Ivan Anić, nutricionistica Gordana Kenđel Jovanović te medicinska sestra Ines Špoljarić.


Pomažu promjenama životnih navika


– Bolesti koje u velikom dijelu pogađaju stanovništvo naše županije su kardiovaskularne bolesti i ovo je savjetovalište zamišljeno kako bi se kroz njega pomoglo promjenama životnih navika.




Životne navike poput, fizičke aktivnosti i prehrane, mogu se poboljšati, a ovo savjetovalište i ambulanta zamišljeni su tako da u našu ambulantu uz najavu može svatko doći i dobiti potrebne informacije.


U savjetovalištu će se izmjeriti osnovni parametri poput krvnog tlaka, šećera te dobiti osnovne informacije od osobe koja dolazi po savjet.


S tim podacima dobit ćemo ideju zbog čega je osoba došla i što očekuje od našeg savjetovališta. Nakon razgovora s liječnikom osoba se upućuje nutricionistici i eventualno se upućuje na daljnju obradu, ako primijetimo nešto značajno, rekao je Anić ističući kako se velika većina ljudi dosad u savjetovalište javljala zbog promjene životnih navika i prekomjerne tjelesne težine.


Planiranje jelovnika


U savjetovalištu građani mogu obaviti dijagnostičku analizu sastava tijela pomoću medicinske vage koja uključuje određivanje udjela potkožnog masnog tkiva, razinu viceralnog masnog tkiva, ukupnog udjela tjelesne vode, bazalnog metabolizma, dnevnog unosa energije, metaboličke starosti, mišićne i koštane mase te tjelesnog statusa.


Ovisno o nalazu moguće je dogovoriti nutricionističko savjetovanje, izradu testa intolerancije na hranu, izradu individualnog jelovnika, organizaciju grupe za podršku pretilim osobama i psihološko savjetovanje.


– Prehrana značajno utječe na zdravlje, i to je ujedno i jedan od razloga formiranja ovog savjetovališta. Pritom njegov naglasak nije samo prehrana, već i životne navike jer one osim prehrane uključuju razne oblike ponašanja.


Dolaskom u savjetovalište procjenjuju se te navike i dalje korigiraju. Cilj nam je poboljšati znanje o utjecanju životnih navika na zdravlje, ali i sastavu hrane te kako naše navike utječu na prehranu.


Promoviramo održivi način prehrane, a osobe mogu zatražiti planiranje jelovnika i testove intolerancije na hranu, kazala je Kenđel Jovanović.


Kako se naručiti?


Dodala je kako je u probnom radu novog savjetovališta kroz ambulantu prošlo 15-ak pacijenata, no interes građana raste.


Pritom je istaknula da se u Zavodu uvijek mogao dobiti savjet o zdravom načinu života, no otvaranjem ovakvog savjetovališta građanima se pruža zaokružena usluga, a savjetovalište mogu koristiti i pacijenti iz ispostava Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, i to putem telemedicine.


Govoreći o najčešćim zabludama po pitanju prehrane s kojima se dosad susrela u savjetovalištu, Kenđel Jovanović naglasila je da je je to u prvom redu njezino samoinicijativno mijenjanje i to na pogrešan način, a često su posljedice probavne poteškoće ili pak neopravdano micanje cijele skupine hrane.


Savjetovalište je otvoreno svima starijim od 18 godina koji ovdje mogu doći uz narudžbu i bez uputnice dok mlađe osobe mogu doći u pratnji roditelja i suglasnost pedijatra.


– Termini se mogu dobiti putem e-maila [email protected] gdje se napišu osobni podaci i broj mobitela, a moguće je ispuniti online obrasce na našoj web stranici, putem društvenih mreža ili pak na šalterima Zavoda, poručila je Špoljarić.