U Rijeci počeli četvrti po redu Dani židovske kulture i baštine: ‘Pravi dijalog mora biti konstruktivna rasprava’

Ingrid Šestan Kučić

Pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu, Ivan Šarar, konstatirao je da Židovska općina Rijeka predstavlja simbol svih malih riječkih zajednica kojih je jako puno



RIJEKA – Svake prve nedjelje u rujnu, u tridesetak europskih zemalja, već se 22 godine obilježavaju Dani židovske kulture i baštine, a Židovska općina Rijeka tu manifestaciju ove godine obilježava četvrti put – istaknula je Rina Brumini na jučerašnjem otvorenju.


Dvije izložbe


Najavivši da će ovogodišnji Dani židovske kulture trajati do 10. rujna, Brumini je kazala da građani do tada mogu svakodnevno, od 15 do 19 sati, pogledati dvije jučer otvorene izložbe.


– Ovogodišnja tema Dana židovske kulture i baštine u svim zemljama je »Dijalog«. Stoga smo upriličili dvije izložbe, a na jednoj će posjetitelji imati priliku vidjeti različite pisane, slikane i fotografirane dokumente koji dočaravaju dijalog među kulturama, generacijama, tekstovima, religijama, i unutar zajednice – kazala je Brumini.




Izložba daje prikaz različitih oblika suradnje, a Međunarodni dan židovske kulture i baštine – koji se odvija pod pokroviteljstvom Grada Rijeke i krovnih ustanova: projekta NOA – Networks Overcoming Antisemitism, Europskog udruženja za očuvanje i promociju židovske kulture i naslijeđa (AEPJ), programa Kulturne rute Vijeća Europe, Nacionalne knjižnice Izraela i Europske unije – donosi i obnovljenu izložbu »Obitelj Morpurgo«.


– Članovi obitelji Morpurgo, podrijetlom iz Maribora, ostavili su neizbrisiv trag u povijesti Splita te je izložba nastala u suradnji Muzeja grada Splita i Sinagoge Maribor – Center judovske kulturne dediščine iz Slovenije, a riječkom postavu pridružuje se i Muzej židovske zajednice Trsta »Carlo e Vera Wagner« koji je zajedno sa Židovskom općinom Rijeka za potrebe izložbe napravio istraživanje o Carlu Nathanu Morpurgu – istaknula je Brumini.


Glavni rabin Hrvatske, Luciano Moše Prelović, podsjetio je da se danas obilježava židovska Nova godina, kao i 5.782 godina od stvaranja prvog čovjeka, a osvrnuvši se na temu ovogodišnjih Dana židovske kulture i baštine upozorio je da danas više nema dijaloga.


– Nema više ni međureligijskog dijaloga, jer samo slušamo jedni druge, a pravi dijalog mora biti konstruktivna rasprava – napomenuo je rabin.


Spašavanje Židova


S činjenicom da na dijalogu treba puno raditi složio se i pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu, Ivan Šarar, konstatirajući da Židovska općina Rijeka predstavlja simbol svih malih riječkih zajednica kojih je jako puno.


U okviru jučerašnjeg programa održano je i predavanje dr. Vjekoslava Bakašuna pod nazivom »Udio mještana Kraljevice i Kostrene u spašavanju Židova u lipnju i srpnju 1941.«, a program je okončan uprizorenjem live paintinga pod nazivom »Ti porto al sicuro/Vodim te na sigurno«. Riječ je o multimedijalnom storytellingu tršćanskog muzeja koji uključuje digitalno slikanje. Priču o židovskoj migraciji kroz tršćansku luku između 19. i 20. st. ispričali su prizori Cosima Miorellija i tekstovi u interpretaciji Roberte Colacino i Maurizija Zacchgina, uz note glazbenika Davida Casalija i Manuela Fighelija.