Guvenerova palača

U Rijeci otvoren Hrvatski neurološki kongres, gostuju i strani stručnjaci

Barbara Čalušić

Foto: M. LEVAK

Foto: M. LEVAK

Kongresu su se odazvali i strani stručnjaci, a brzi napredak struke, mnogih neuroradioloških dijagnostičkih i neurointervencijskih metoda te novih terapijskih pristupa u različitim područjima neuroloških bolesti, samo su neki od razloga organizacije ovakvih skupova



RIJEKA – U Guvernerovoj palači je svečano otvoren osmi Hrvatski neurološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem, skup koji tradicionalno okuplja brojne stručnjake iz područja neurologije i neuroznanosti.


Razmjena iskustava


Prema riječima organizatora održavanje ovog nacionalnog znanstvenog foruma omogućit će razmjenu iskustava i znanja iz kliničke prakse i svakodnevnog rada. Skup se svake četiri godine priređuje u organizaciji Hrvatskog neurološkog društva, a ove je godine priliku za organizaciju dobila je Klinika za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka kao suorganizatoru kongresa.


Posebnu podršku i sudjelovanje u suorganizaciji pružili su ove godine Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija.




Brzi napredak struke, mnogih neuroradioloških dijagnostičkih i neurointervencijskih metoda te novim terapijskim pristupima u različitim područjima neuroloških bolesti, samo su neki od razloga organizacije ovakvih skupova, a u skladu s time pripremljen je stručno-znanstveni program u kojem će, uz predavanja, biti organizirane brojne diskusije i radionice o aktualnim temama iz područja cerebrovaskularnih bolesti i intenzivne neurologije, epilepsija, neuroimunoloških poremećaja, boli i glavobolja, ekstrapiramidnih i neuromuskularnih bolesti te kognitivne neurologije.


– Nastavljanjem tradicije održavanja visoke stručne i znanstvene razine kongresa, osim brojnih domaćih predavača, pozvani su i međunarodni stručnjaci iz navedenih područja. Oni će kroz aktivno sudjelovanje u radu kongresa podijeliti vlastita iskustva i stručne spoznaje. Kao organizatori želimo da skup i ove godine rezultira novim znanstvenim postignućima te pruži nove smjernice u neurološkoj praksi – kazala je doc. dr. Vladimira Vuletić, predstojnica Klinike za neruologiju KBC-a Rijeka.



Podsjetila je kako je kongres jako bitan za neurološku struku jer se putem njega svake četiri godine podvlači crta dosadašnjih postignuća. Dodala je i da su protekle četiri godine zbog pandemije bile izuzetno izazovne za struku, poručujući da je svrha znanosti u prvom redu pomoći pacijentima, poboljšati kvalitetu njihova života i donositi nove smjernice u liječenju.



Niz uspjeha


Predsjednica Hrvatskog neurološkog društva prof. dr. Zdravka Poljaković istaknula je kako se neurološkom kongresu odazivaju i stručnjaci koji djeluju izvan područja neurologije.


– Odaziv različitih struka govori koliko nam je znanost bitna, a mi neurolozi smo posebno ponosni da taj interes izaziva upravo neurologija koja donosi brojne nove spoznaje, rekla je.


Okupljene je pozdravio i ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić, podsjetivši da je u proteklom razdoblju riječka Klinika za neurologiju stekla status referentnog centra Ministarstva zdravstva, a to je samo jedan od niza uspjeha ove klinike, uz brojne mlade i kreativne stručnjake koje privlači.


Kongres traje do subote, a radni dio kongresa održat će se u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku.