Građevinski fakultet

U Rijeci otvoren ADRIATECH, Hrvatska izložba inovacija u građevinarstvu

Vladimir Mrvoš

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Na izložbi je predstavljeno 40 inovacija inovatora i inovativnih tvrtki



Do 27. listopada u auli zgrade Građevinskog fakulteta u Rijeci na Kampusu Sveučilišta, održava se 7. ADRIATECH – Hrvatska izložba inovacija u građevinarstvu.


Izložbu je organizirao Savez udruga inovatora Rijeka (SUIR), a suorganizatori su Udruga inovatora Hrvatske (UIH) i Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Centra za inovacije i transfer tehnologije Rijeka.


Na izložbi je predstavljeno 40 inovacija inovatora i inovativnih tvrtki, građevinskih fakulteta u Zagrebu, Osijeku i Rijeci te inovacije iz sedam zemalja Europe i svijeta.




– Cilj izložbe je približiti inovacije akademskoj zajednici, naročito studentima Građevinskog fakulteta, rekao je Mladen Štajduhar, organizator izložbe, predsjednik Saveza udruga inovatora Rijeke.


U sklopu izložbe u ponedjeljak je održan središnji događaj, Inovacijski forum pod nazivom “Inovacije u građevinarstvu – jačanje transfera znanja”, koji su organizirali Hrvatska zajednica inovatora i Građevinski fakultet u Rijeci.


Na početku foruma Mladen Bulić, dekan Građevinskog fakulteta, potpisao je sporazum o suradnji s Miljenkom Šimpragom, predsjednikom Hrvatske zajednice inovatora.



Na predavanjima koja su slijedili studenti i gospodarstvenici mogli su saznati o Europskom inovacijskom vijeću – Obzor Europa, o pravilima sudjelovanja i mogućnosti dobivanja financijskih sredstava, na predavanju koje je održala Tanja Lukanović, predstavnik RH pri Europskoj Komisiji za “Obzor Europa iz Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.


O EU fondovima i planu industrijske tranzicije, govorio je Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije PGŽ – Prigoda, a o inovacijskom sustavu kao temelju razvoja hrvatskog gospodarstva, Miljenko Šimpraga, predsjednik Hrvatska zajednica inovatora.


Forum je zaključio predavanjem o znanstveno-istraživački projektima Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek, Hrvoje Draganić, prodekan tog fakulteta.


Na forumu se moglo čuti da ulaganja u znanost i inovacije, a posljedično i transfer tehnologije omogućuju da sveučilišta postanu međunarodno kompetitivna stvarajući tako novu znanstvenu, društvenu, kulturnu i gospodarsku vrijednost.


Glavni preduvjet za uspješno poslovanje građevinskih tvrtki je kontinuirano učenje, želja za eksperimentiranjem i inovacijama. Transformacija ne uključuje samo tvrtke kojima je upotreba tehnologije ključna za razvoj proizvoda i usluga već se odnosi na sve tvrtke koje razumiju važnost prilagođavanju tržištu i digitalnom dobu.


Udio ukupnih izdataka za istraživanje i razvoj u BDP-u u posljednjih je deset godina uvijek bio manji od 1% BDP-a, a ta je granica prvi put premašena 2019. godine.


Smanjenje ulaganja u istraživanje i razvoj u poslovnom sektoru posebno je štetno za sveukupne inovacije, jer je korporativno ulaganje u istraživanje i razvoj često povezano s primijenjenim istraživanjem i razvojem za nove proizvode za koje je vjerojatnije da će dovesti do inovacija.


Tijekom sljedećeg desetljeća ključno povećati ulaganja zajednice u istraživanje i razvoj kako bi se povećala sposobnost gospodarstva da iskoristi prilike digitalne ekonomije i novih tehnoloških valova.


U tu svrhu potrebno je modernizirati zakonodavni okvir koji uređuje rad akademskog znanstveno-istraživačkog sektora smanjenjem rascjepkanosti sektora i jačanjem standarda izvrsnosti i inovativnog potencijala za ulaganje u javne izvore financiranja.


Potrebno je promicati suradnje između znanosti i gospodarstva, poput razvoja karijere istraživača ili financiranja temeljenog na rezultatima, te ojačati zakonodavni okvir koji regulira patente i prava intelektualnog vlasništva.