AGENCIJA PORIN 

U Rijeci održan Kongres “3D print u medicini i inženjerstvu”

Vladimir Mrvoš

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Umjetna inteligencija donosi brža i kvalitetnija rješenja za pacijente



Riječka razvojna agencija Porin osnovana je 1996. godine kao poduzetnički inkubator od kada se neprestano razvija kao potporna institucija za razvoj malog i srednjeg poduzetništva.


Od 2004. godine svoj doprinos daje i kao razvojna agencija, a u zadnje vrijeme, sve više i kao vodeća institucija u ovom dijelu Europe koja vrlo uspješno povezuje znanost i gospodarstvo.


Uspješno objedinjujući aktivnosti za cjelokupan gospodarsko – znanstveni razvoj na području grada Rijeke, posebice na području primjene novih tehnologija, sve više pruža i sustavnu potporu u pokretanju i daljnjem razvitku gospodarskih subjekata u uskoj suradnji sa Sveučilištem u Rijeci.





Tako je u okviru održanog jednodnevnog kongresa pod nazivom “3D print u medicini i inženjerstvu” predstavljeno i partnerstvo Riječke razvojne agencija Porin i Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, zahvaljujući kojem će se oprema Proizvodnog parka Torpedo Riječke razvojne agencije Porin staviti na raspolaganje projektima istraživanja i razvoja te inovacijskim procesima.


Ugovor o partnerstvu popisali su u ime Riječka razvojna agencija Porin, direktor Nenad Antolović, a u ime Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, dekan Lado Kranjčević.


Kvarner i Istra su, što zbog kvalitete, što zbog stručnosti i strancima pristupačnih cijena, izrazito poželjna destinacija za dentalni turizam.


No, izrazito razvijena dentalna industrija regije ne nudi samo priliku za jačanje zdravstvenog turizma, već i za jačanje aktivnosti istraživanja i razvoja koje će, kao rezultat, poboljšati uslugu, ubrzati procese te sniziti troškove.



– Iz tog razloga Riječka razvojna agencija Porin, kao stručna baza Sveučilišta u Rijeci, i Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci organiziraju jednodnevni kongres “3D print u medicini i inženjerstvu” kroz koje će predstavnike akademskog i poduzetničkog sektora upoznati s novim trendovima u mogućnostima primjene aditivne proizvodnje u dentalnoj industriji i medicini, rekao je Antolović.


Uz brojna predavanja i panel rasprave na kongresu su pokrivene šarolike teme vezane uz primjenu aditivnih tehnologija u dentalnoj industriji.


Okupljeni stručnjaci iz područja medicine i tehnoloških inovacija razgovarali su o prilikama za suradnju te kako im konkretno Riječka razvojna agencija Porin i Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci mogu pomoći u rješavanju svakodnevnih izazova.



– Naš je cilj kroz događanje prikupiti povratne informacije od predstavnika dentalne industrije koji će postati temelj za neke nove aktivnosti istraživanja i razvoja usmjerene prema dentalnoj industriji, ali i medicini, napomenuo je Antolović.


Na okruglom stolu u okviru kongresa mogle čuti i informacije, da ne nedostaje ni tehnologije ni znanja, ali da sustav “crvenih uputnica”, vraća “državnu” dentalnu medicinu u 19 stoljeće.


Jedno od rješenja je i uže povezivanje državnog zdravstvenog sustava s postojećim uspješnih gospodarstvom iz područja dentalne tehnologije, koje izazove liječena pacijenata može riješiti za svega par sati, dok kroz proceduru birokratiziranog sustava na neke hitne usluge pacijenti trebaju čekati i po nekoliko mjeseci.


Za razliku od tromog “državnog medicinskog sustava”, agilni privatnici sve više koriste i primjenjuju umjetnu inteligenciju u dentalnoj tehnologiji, a upotrebom novih strojeva povećana je ne samo kvaliteta, već i produktivnost za deset puta.


Po završetku programa u Porinu su održani i pokazni primjeri 3D printa s primjerima za medicinu, a osobito dentalnu industriju.


Među prikazanom opremom izdvaja EOS M 100, stroj koji koristi laserski snop za topljenje i stapanje sitnog metalnog praha, proizvodeći dijelove vrlo brzo, u malim količinama i s visokom razlučivošću detalja zbog čega je idealan za primjenu u dentalnoj medicini za izradu zubnih krunica i mostova.