Više od 9.500 pasa u gradu

U Rijeci bez kazni za vlasnike pasa koji ostavljaju izmet na javnim površinama. Komunalni redari kažu da su nemoćni

Vladimir Mrvoš

Foto Pixabay / NL

Foto Pixabay / NL

Za izricanje novčane kazne potrebna im je pomoć policije jer vlasnici koje i uspiju zateći u neposrednom počinjenju prekršaja odbijaju dati podatke o svom identitetu



 


RIJEKA Ulice i parkovi, ali i ostale javne površine svakog grada pokazuju nivo kulture stanovnika jednog grada. U isto vrijeme građani koji šeću tim ulicama šarolika su slika osoba koje čine taj grad i nivo civilizacije do kojeg je grad došao.


– Pogledajte ovo, pokazuje starija gospođa koja šeće s malim psićem, izmet nekog velikog psa (sudeći po količini i veličini). Meni je neugodno, koliko su neki vlasnici pasa nekulturni i bezobzirni, govori gospođa vidno iznervirana.




Istina, veličina ostataka iz probavnog trakta nekog kućnog ljubimca, koji je dospio na sredinu nogostupa zbilja je iznenađujuća. Čak i oni s brojem cipele 50, zablatili bi cijelu cipelu, dok bi se možda neko dijete s manjom nogom jedva izvuklo iz te ljepljive zamke na nogostupu. Građani koje je gospođa neformalno okupila na »neprijavljenom skupu«, malo su se svemu čudili, ali su za nekoliko minuta napustili »skup« i svatko se uputio svojim putem. Postoji problem, može li se riješiti?


Razmatranje uvođenja videonadzora

 


Za učinkovitiji nadzor prekršaja iz ove domene razmatraju se metode kao što je, primjerice, videonadzor kojim se u posljednje vrijeme utvrđuju počinitelji koji nepropisno odlažu otpad. Takav način uočavanja počinitelja mogao bi se primijeniti na sve počinitelje prekršaja, uključujući i osobe koje tijekom izvođenja kućnih ljubimaca, prvenstveno pasa, ne poštuju pravila ponašanja propisana Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, odgovaraju iz Grada Rijeke.

Zabranjene zone


Postavljamo pitanje Gradu Rijeci koliko po njihovim procjenama ima takvih kućnih ljubimaca u Rijeci. Prema evidenciji registriranih pasa koju vodi Ministarstvo poljoprivrede, na području grada Rijeke evidentirano je više od 9.500 pasa, stiže odgovor iz Grada.


Jedan od malobrojnih parkova za pse u Rijeci / Foto NL arhiva


Kada je riječ o nadzoru izvođenja pasa na površine javne namjene na području grada Rijeke, to obavlja Komunalno redarstvo temeljem Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te načinu postupanja s divljim životinjama pronađenim izvan prirodnog staništa, a čišćenje i održavanje javnih površina onečišćenih od kućnih ljubimaca obavlja KD Čistoća, sukladno ugovorenoj obvezi s Gradom Rijekom.


Navedenom Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca propisano je da je zbog zdravstvenih, higijenskih i drugih razloga zabranjeno uvođenje kućnog ljubimca u građevine javne namjene (zdravstvene, prosvjetne, vjerske, kulturne, sportske i druge objekte javne namjene), u trgovine, na groblja, tržnice, uređena dječja igrališta, sportske i rekreacijske terene, sajmove i javne skupove, plaže, kupališta i slično izuzev dovođenja pasa na plaže i kupališta namijenjena isključivo za pse koje je dozvoljeno.


Vlasnici pasa znaju da je zabranjeno dovođenje kućnog ljubimca na javnu površinu bez nadzora, kao i bez povodca, a ukoliko je pas utvrđen kao opasan, obavezna je i upotreba zaštitne košare (brnjice), ali se mnogi toga ne drže.


Noćno dežurstvo


Neki vlasnici pasa ignoriraju i pravilo da je u parkovima i na drugim zelenim površinama dozvoljeno vođenje psa isključivo po pješačkim stazama i sličnim površinama namijenjenim kretanju pješaka, te je zabranjeno dovođenje i puštanje psa na javne površine koje odredi i znakovima zabrane označi Upravni odjel za komunalni sustav i promet te na travnjake, cvjetnjake i dječja igrališta.


Propisano je da je vlasnik odnosno osoba koja vodi kućnog ljubimca dužan pri svakom izvođenju kućnog ljubimca na javnu površinu nositi pribor za čišćenje (vrećica, papir, posuda i slično) i očistiti javnu površinu koju kućni ljubimac onečisti na bilo koji način, posebice obavljanjem nužde. Za postupanje protivno navedenim odredbama propisana je novčana kazna u iznosu od 66,36 eura za počinitelja prekršaja.


Pas uvijek mora biti pod nadzorom vlasnika / Foto NL arhiva


Iz Grada Rijeke napominju da je Rijeka jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji ima noćno dežurstvo komunalnog redarstva odnosno komunalno redarstvo je na raspolaganju građanima putem Dežurnog centra od 0 do 24 sata te je uvijek jedan od komunalnih redara dežuran.


– U ovom trenutku nije procijenjena potreba za uvođenjem većeg broja »noćnih redara«. Tijekom dnevnog radnog vremena na poslovima koji uključuju i kontrolu kućnih ljubimaca na području grada Rijeke raspoređeno je 13 komunalnih redara, kažu iz Grada Rijeke.


Komunalno redarstvo svakodnevno obavlja nadzor javnih površina, posebice javnih zelenih površina, što uključuje gradske parkove, travnjake, cvjetnjake, dječja igrališta, okoliš škola i dječjih vrtića i sl. Prilikom kontrola komunalni redari poduzimaju mjere iz njihove nadležnosti, a kojima se prvenstveno pokušava utjecati na savjest i ponašanje građana koji dovode svoje kućne ljubimce na javne površine. Ukoliko navedene preventivne mjere ne daju rezultate i kada su za to ostvareni uvjeti, prekršitelji se sankcioniraju, sukladno propisima.


Komunalna policija


Što je s onima koji se toga ne pridržavaju? Protiv počinitelja se pokreće odgovarajući prekršajni postupak, izdavanjem obveznog prekršajnog naloga i izricanjem novčane kazne za počinjeni prekršaj. U 2023. godini komunalni redari su izdali 452 usmena upozorenja te 116 pisanih upozorenja, dok je u 2024. godini izdano oko 300 usmenih i 80-ak pisanih upozorenja, kažu iz Grada Rijeke.


Kazna znači nema, u čemu je problem? Valja napomenuti da sankcioniranje otežavaju činjenice da je za poduzimanje mjera u nadležnosti komunalnog redarstva nužno utvrditi počinjenje prekršaja neposrednim opažanjem komunalnog redara te da vlasnici koji su uhvaćeni u prekršaju komunalnom redaru često odbiju dati podatke kojima se utvrđuje identitet, te je u tim slučajevima bilo kakvo daljnje postupanje nemoguće bez suradnje s policijskim službenicima.


Umjesto komunalnih redara, logično je da bi trebalo uvesti komunalnu policiju, ali to je druga priča pa se postavlja pitanje kako stati na kraj neodgovornim vlasnicima pasa.