Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci i Riječka razvojna agencija Porin tijekom današnjeg skupa potpisat će ugovor o suradnji
povezane vijesti
RIJEKA – Spajanje novih tehnologija s različitim industrijama, ovogodišnja je tema Torpedo Daysa koji se održavaju danas u prostorima Proizvodnog Parka Torpedo Riječke razvojne agencije Porin. Ovo događanje, koje ističe promociju novih tehnologija, jučer su u RiHub-u najavili i predstavili Doris Sošić, voditeljica Europe Direct Rijeka, Marina Franulović, prodekanica na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i Dario Zorić, direktor Porina. Sudionici događanja, istaknuto je, predstavnici su Sveučilišta, javnog i privatnog sektora, koji će imati priliku iznijeti svoja razmišljanja, s obzirom na potrebe i mogućnosti razvoja primjenom novih tehnologija.
Povezivanje sektora
Upravo je zato, kažu, Proizvodni park Torpedo odlično mjesto za takvu raspravu gdje se potiče razvoj i primjena aditivnih tehnologija. Tijekom događanja svečano se potpisuje Ugovor o suradnji između Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Porina. Zorić je rekao kako je ovo jedinstvena prilika da se na jednom mjestu povežu realni i javni sektor, tako da predstavnici iz različitih industrija s akademskim sektorom te lokalnom agencijom Porin omogućavaju prezentaciju novih tehnologija.
– Sve je krenulo od ideje kako promovirati aktivnosti Proizvodnog parka Torpedo u koji smo uselili već dosta stanara, a u čijem tehnološkom laboratoriju postoji industrijska oprema za aditivnu tehnologiju, odnosno oprema kojom se može 3D-printati u različitim materijalima, 3D-skenirati i 3D-modelirati. Sve to služi kako bi poduzetnici i obrtnici ovog kraja mogli raditi male serije proizvoda, prototipe i slično, pojasnio je Zorić.
Nakon uvodnog predavanja o aditivnoj proizvodnji u industriji, kojeg će održati Tomislav Breški (Končar – Električna vozila d.d.), Zorić je najavio panel, čiji će voditelj biti Dražen Šimičević iz Vienna Business Agency, agencije koja je prvi kontakt za sva poduzeća koja pokušavaju izgraditi poslovanje u Austriji.
– Predstavnici ove agencije moći će se umrežavati s riječkim poduzetnicima i stanarima Proizvodnog parka Torpedo i našeg uslužnog inkubatora, gdje će se probati pronaći zajedničke modele suradnje i vidjeti kako naša riječka poduzeća mogu u Beču otvoriti podružnice ili pronaći partnere, dobavljače i slično. Na panelu će se raspravljati kako nove tehnologije možemo inkorporirati u industriju. Tehnologije stalno napreduju, brzo zastarijevaju i želimo vidjeti kako akademski sektor za to priprema mlade kadrove, rekao je Zorić.
Okvir za projekte
Marina Franulović istaknula je da, dok Porin ima industrijsku, fakultet ima laboratorijsku opremu, koja se sve više obnavlja. Rekla je da se također bave i aditivnim tehnologijama, i to na više razina, pri čemu uvode i studente u ta područja, od preddiplomskog do doktorskog studija.
– Prate se trendovi novih tehnologija i tu smo prepoznali mogućnost suradnje. Sporazum će nam dati okvir za pisanje projekata, rad na njima, dobivanje rezultata istraživanja, koji će doprinijeti saznanjima o mogućnosti aplikacije takvih tehnologija u realnom sektoru.
Omogućit će nam i znanstveni doprinos za još veću prepoznatljivost u istraživačkom svijetu, rekla je Franulović. Organizatori manifestacije su Proizvodni park Torpedo, Riječka razvojna agencija Porin d.o.o., Europe Direct Rijeka te Odjel za poduzetništvo Grada Rijeke.
Na kraju današnjeg događanja predviđen je i obilazak Proizvodnog parka Torpedo.
Od muzeja do oldtimera
Zorić je kazao da u Proizvodnom parku imaju 3D-printere za metale, pijesak, polimere… Na pitanje, koliko su i čega do sada »isprintali«, odgovorio je da su, što se tiče 3D-modeliranja, do sada imali više od 50-ak modela koje su radili za klijente, koji onda biraju hoće li 3D-printati kod njih ili negdje drugdje.
– Što se tiče printanja na našim industrijskim 3D-printerima, isprintali smo već 20-ak prototipa, a primjena je vrlo široka, od muzeja (spomenuta je Palača šećera), poduzetnika koji imaju prototipe ili male serije proizvoda, do korporacija koje imaju nešto novo što žele staviti na tržište. U zadnje vrijeme često nam se javljaju ljudi koji restauriraju stare automobile, oldtimere i slično, i kažu: »Fali nam neki komad, možete li to isprintati«. Onda mi to 3D-modeliramo, isprintamo, oni ugrade u auto i voze, opisao je Zorić. Primjena je, kaže, moguća i u dentalnoj medicini, a predviđa se da u budućnosti korporacije uopće više neće imati skladišta, nego će se printati na zahtjev.