povezane vijesti
RIJEKA – Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan te pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj uoči početka nove školske godine održale su sastanak s ravnateljima riječkih osnovnih škola s ciljem razmjene izazova s kojima se ravnatelji suočavaju te razmatranjem mogućih rješenja.
Tako je otvorena tema obuhvata učenika programom produženog boravka, u kontekstu činjenice da je Uputama za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola ove školske godine omogućeno miješanje djece i učenika različitih odgojno-obrazovnih skupina koji su slične dobi i uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno s drugim učenicima i nastavnicima. Najavljujući da se broj skupina produženog boravka i cjelodnevne nastave neće povećavati Krpan je istaknula da će miješanje djece ipak omogućiti njihov veći obuhvat nego prošle školske godine kada su u jednoj skupini mogli boraviti učenici samo jednog razreda.
– Situacija je od škole do škole specifična i mi smo ravnateljima čak predložili da ako su roditelji spremni plaćati učiteljicu, mogu sami sklopiti ugovore o radu s učiteljicama za dodatne skupine. Ako postoji prostor u školi, mi ćemo takvu inicijativu podržati. Međutim, smatram da bi trošak produženog boravka trebao ići na teret Ministarstva znanosti i obrazovanja. Tada bi osnivači ta sredstva mogli usmjeravati u opremanje škola jer se radi o znatnim izdacima, kazala je Krpan.
Na sastanku s ravnateljima najavljen je i nastavak provedbe programa koji se protekle školske godine zbog preporuka o nemiješanju različitih skupina, nisu mogli odvijati u učionici, kao što su program zavičajne nastave Moja Rijeka, izvannastavna aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje te programi za potencijalno darovite učenike LIADO i E-matematička učionica. Ti se programi financiraju sredstvima iz gradskog proračuna, a ravnatelji su informirani i o provedbi programa Rinkluzija, kojim se preko EU socijalnog fonda osiguravaju sredstva za pomoćnike u nastavi. Prilikom prijave na Javni poziv, Grad je osigurao maksimalan predviđeni iznos za 63 pomoćnika, čime se, nažalost, ne zadovoljavaju sve potrebe učenika s teškoćama u redovnom odgojno-obrazovnom sustavu te je u tijeku osmišljavanje modela osiguravanja dodatnih pomoćnika za djecu kojoj je to osnovni preduvjet za praćenje nastave i socijalizaciju u školama.
Ravnatelji su izrazili svoje nezadovoljstvo izostankom suglasnosti nadležnog ministarstva za zapošljavanje stručnih suradnika, pretežito psihologa, za koje drže da su, u ovim izazovnim vremenima, iznimno potrebni. Istovremeno postoji aktualni manjak namještenika za pomoćno-tehničke poslove, uvjetovano odlukama nadležnog ministarstva, što škole stavlja pred nove izazove i otežava njihovo funkcioniranje. Na dnevnom redu je bilo i otvaranja školskih sportskih dvorana za školski sport i ulaganje dodatnih napora kako bi se što većem broju klubova omogućilo vraćanje aktivnim treninzima kao u razdoblju prije pojave epidemije.