Ilustracija / Foto Vedran Karuza
U aplikaciji je omogućen pregled karata područja svih cesta u Županiji te prometnih nesreća s pripadajućim atributima koje se unose u bazu podataka od 2001. godine
povezane vijesti
- Objekt Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica ide u potpunu obnovu, ulaže se 6.100.000€
- U Zagrebu otvorena izložba “Upoznajte Frankopane”: Krenite s Krka, Vinodola ili Gorskog kotara u uzbudljivu pustolovinu
- Ceste lani u Hrvatskoj odnijele 237 života. Najgora je bila 1979. sa zastrašujućih – 1.605 poginulih
U prvih pet mjeseci ove godine, na području Primorsko-goranske županije zabilježeno je 1.259 prometnih nesreća, što je više za 69 nesreća ili 5,87 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. godine.
Od ukupnog broja prometnih nesreća, 309 ili 24,6 posto bilo je s nastradalim osobama, s poginulim osobama šest prometnih nesreća, s ozlijeđenima 304, a samo s materijalnom štetom 949 ili 75,4 posto prometnih nesreća.
Od 3.226 sudionika prometnih nesreća sudjelovalo je 244 ili 7,6 posto stranaca i 457 nepoznatih sudionika. Pod utjecajem alkohola evidentirano je 127 ili 3,9 posto sudionika, a posebno je istaknuta ugroza vozača motocikla i mopeda.
Rečeno je to na šestoj sjednici Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama PGŽ-a, na kojoj je prezentirano izvješće o stanju sigurnosti u cestovnom prometu na području PU primorsko-goranske u prvih pet mjeseci ove godine.
U nastavku, tvrtka Euro-Galant prezentirala je primjenu protukliznih podloga za povećanje sigurnosti cestovnog prometa. Naime, rečeno je, kolnička konstrukcija koja pruža dobru hrapavost i omogućava potrebno trenje između pneumatika vozila i kolnika uvelike doprinosi sigurnosti cestovnog prometa.
Šira primjena ove mjere započela je s novim Nacionalnim planom sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. godine, a sama mjera se implementira u horizontalnim zavojima s ciljem sprečavanja izlijetanja vozila te ispred pješačkih prijelaza s ciljem smanjenja puta kočenja.
Predstavljen je i projekt Web aplikacije za korištenje podataka o prometnim nesrećama na javnim cestama Primorsko-goranske županije, koji je izradila tvrtka KvarnerCad.
Web aplikacija izrađena je u svrhu pružanja informacija korisnicima o prometnim nesrećama na točnim geolokacijama putem virtualnog poslužitelja.
Web aplikaciji se pristupa preko web preglednika koristeći pristupne podatke korisnika zaštićenih šifrom (autorizacija). U aplikaciji je omogućen pregled karata područja svih cesta u županiji te prometnih nesreća s pripadajućim atributima koje se, zahvaljujući dobroj suradnji s MUP-om, kontinuirano unose u bazu podataka od 2001. godine.
– Pretraga je pojednostavljena u odnosu na desktop aplikaciju, odnosno nema mogućnosti kombiniranja kriterija pretrage te izradu dodatnih analiza.
Jednostavan dizajn i funkcionalnost preglednika omogućuje širu upotrebu korisnicima bez potrebe za predznanjem korištenja sličnih rješenja, a daje višestruku korist korisnicima olakšavajući im planiranje i ostvarenje potrebnih intervencija i sanacija u cilju uklanjanja uočenih opasnosti, istaknuto je.