Foto Mateo Levak
Za to su dobivena bespovratna sredstva Ministarstva zdravstva u iznosu od 160.000 eura
povezane vijesti
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u suradnji s projektnim partnerima – Udrugom liječenih i oboljelih od hepatitisa Hepatos Rijeka i Klubom liječenih alkoholičara “Novi život”, započeo je provođenje višekomponentnog programa prevencije ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama u Primorsko-goranskoj županiji, za koji su dobivena bespovratna sredstva Ministarstva zdravstva u iznosu od 160 tisuća eura ili blizu 1,2 milijuna kuna.
Program je predstavljen na konferenciji za novinare, na kojoj je ravnatelj NZZJZ-a PGŽ-a doc. dr. sc. Željko Linšak istaknuo kako će za potrebe provođenja ovog programa Zavod zaposliti još tri psihologa, za koje je natječaj u tijeku, koji će se priključiti psiholozima, psihijatrima, kliničkim psiholozima i socijalnim pedagozima.
Uključeni i vrtići
Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan rekla je kako Grad Rijeka podržava ovaj projekt u koji su uključeni Dječji vrtić Rijeka i Dječji vrtić Snjeguljica, a kojemu je svrha jačanje socijalno emocionalnih kompetencija djece, ali i roditeljskih kompetencija.
“Tu se posebno misli na rizike prikrivene i prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija te pri tome treba osnažiti djecu, ali i roditelje.
Dječji vrtići brinu i o emocionalnoj sigurnosti djece, da djeca odrastaju u sigurnom okruženju. Prva faza obuhvatit će trideset odgajatelja, petnaest odgojnih skupina i 300 djece predškolske dobi”, rekla je Krpan.
Voditelj projekta i voditelj Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja NZZJZ-a PGŽ-a doc. dr. sc. Darko Roviš istaknuo je kako ovaj program prema nacionalnoj strategiji objedinjuje sve ovisnosti, a nužnost njegova provođenja potvrđuju i već alarmantni podaci.
Vrijeme pred ekranima
– Danas već 75 posto srednjoškolaca povremeno kocka, a među njima ih je između deset i 20 posto onih koji su razvili rizik od ovisnosti.
Također, 45 posto šesnaestogodišnjaka se redovno opija, odnosno popije pet do šest alkoholnih pića tijekom jednog izlaska.
Djeca starosti između dvije i tri godine pred TV ekranima dnevno provode čak i do dva sata, iako u toj dobi uopće ne bi trebali gledati televiziju, dok oni nešto stariji to rade čak tri do četiri sata dnevno, a osnovnoškolci, posebice oni iz viših razreda šest, pa i više sati dnevno.
Sve to stvara rizik od ovisnosti, ali i niz razvojnih rizika, među kojima je jedan od najvećih poremećaj mentalnog zdravlja kod djece i mladih, koji je posljednjih godina u stopostotnom povećanju.
Nakon epidemije COVID-a zabilježeno je povećanje od 30 do 40 posto usluga hosiptalizacije adolescenata, upravo zbog problema s mentalnim zdravljem, rekao je dr. Roviš.
Dodaje ako je upravo cilj ovog programa povećanje otpornosti djece i mladih, njihovo osnaživanje, jačanje komunikacijskih vještina, empatije, učenje kako doživjeti poraz i neuspjeh, suočavanje sa sukobima te kako će se on sljedeće godine ponuditi svim dječjim vrtićima u Rijeci i županiji.
Aplikacija za starije tinejdžere
Dr. Roviš istaknuo je kako će se ovim programom ujedno osnažiti kapaciteti savjetovališta za mlade, pripremiti aplikacija za starije tinejdžere, nastaviti s predstavama na temu ovisnosti za osnovnoškolce i srednjoškolce, pojačati klinički rad s ovisnicima, osnovati grupa za majke ovisnice i obitelji ovisnika, dodatno će se promovirati grupa za kockare, kao i pojačati rad na terenu s obiteljskim liječnicima.
Psihijatar KBC-a Rijeka Tomislav Lesica, dr. med., podsjetio je kako su bolesti ovisnosti vodeći javnozdravstveni problem današnjice te kako malo koja bolest ima tako teške posljedice na psihičko i fizičko zdravlje oboljelog, kao i na zdravlje njegove obitelji.
“Deset posto populacije u Hrvatskoj u svakom trenutku boluje od neke vrste ovisnosti, a uz svaku osobu pogođen je još barem jedan član obitelji, znači, govorimo o pola milijuna građana koji su uključeni u val ovisnosti.
U Hrvatskoj je 250 tisuća ovisnika o alkoholu, njih 17 tisuća je na bolničkom liječenju. Bilježimo i porast ovisničkih ponašanja među mladima i ženama, posebice porast ovisnosti o kocki i klađenju.
Tu veliku ulogu imaju klubovi liječenih alkoholičara, a prvi je u Hrvatskoj osnovan daleke 1964. godine. Danas ih je u Hrvatskoj 200, a u Primorsko-goranskoj županiji dvanaest te je jako važna njihova suradnja i povezanost”, rekao je dr. Lesica, dodajući kako liječenje alkoholičara od ovisnosti prosječno traje i do pet godina.
Kazališne eduaktivne predstave
Predsjednica Udruge Hepatos Aleksandra Marković istaknula je kako Udruga u Rijeci djeluje trinaest godina te kako već deset godina ima program prevencije rizičnih ponašanja među mladima.
“U suradnji s Ri Teatrom 2013. godine počeli smo s kazališnim edukativnim predstavama na tu temu, najprije s predstavom Lucijina priča, potom, 2017. godine Boca istine, 2020. Život s vagom, a trenutno je u pripremi nova predstava radnog naziva “Mreža”.
Sve te predstave govore o najčešćim problemima mladih – od vršnjačkog nasilja, poremećaja prehrane, utjecaja medija i društvenih mreža na mlade do anksioznosti”, rekla je Marković.
Podršku programu uključivanjem u njegovu realizaciju dale su i ravnateljica Dječjeg vrtića Rijeka Davorka Guštin i ravnateljica Dječjeg vrtića Snjeguljica Barbara Drezga.