Foto Marko Gracin
Važan je ovo iskorak za riječko sveučilište, ali i generalno za sveučilišnu zajednicu u Hrvatskoj, rekla je rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija, dok je župan PGŽ-e Zlatko Komadina poručio da je to korak naprijed u novo doba
povezane vijesti
RIJEKA – Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, u prostorijama STEPRI znanstveno-tehnologijskog parka, jučer je održano predstavljanje Regionalne inovacijske matchmaking platforme – RIMAP.
Platforma je razvijena s ciljem povezivanja i prijenosa znanja između akademske zajednice te privatnog i javnog sektora. Uz to, platforma će biti centralno mjesto objavljivanja i razmjene informacija o tehnološkim trendovima, strateškim dokumentima, dostupnim izvorima financiranja, EU natječajima namijenjenim istraživanju i razvoju, a omogućit će i povezivanje tvrtki i istraživača u zajedničke projekte ili prijavne konzorcije. Regionalnu inovacijsku matchmaking platformu – RIMAP razvio je Centar za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost Sveučilišta u Rijeci, u sinergiji sa STEPRI znanstveno-tehnologijskim parkom Sveučilišta u Rijeci, a u suradnji s Javnom ustanovom Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije – Prigoda, u sklopu zajedničkih prioriteta pametne specijalizacije Sveučilišta i Primorsko-goranske županije. Rektorica Sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić Samaržija, jučer je novinarima kazala da je ovo važan iskorak za Sveučilište, ali i generalno za sveučilišnu zajednicu u Hrvatskoj.
Lakša komunikacija
– Moderna europska sveučilišta više neće biti, ili nisu, samo centri istraživanja i edukacije, već se očekuje, odnosno bit ćemo promatrani i mjereni na način koliko uspijevamo pridonijeti regiji. Znači, naš regionalni utjecaj je važan, i ono što mi želimo je našu znanost učiniti takvom da ide na dobrobit naših građana i kvalitete života. U tom smislu je osmišljena i ova platforma. Ona će, znači, na neki način, u jednom digitalnom prostoru, omogućiti bržu i lakšu komunikaciju između onih dionika društva koji trebaju ekspertizu s jedne strane, i s druge strane naših znanstvenika koji će ponuditi i svoju ekspertizu, ali naravno i našu opremu. Dakle, ovo je uspostavljanje povezivanja. Uočili smo da je u našem transferu znanja upravo taj moment neuralgičan. Cilj je dakle stvoriti prostor gdje se može uspostaviti prvi kontakt, a onda naravno i nastaviti surađivati, kaže Prijić Samaržija.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina naglasio je da svjedočimo još jednom sjajnom primjeru suradnje Sveučilišta u Rijeci i Primorsko-goranske županije, odnosno njene Regionalne razvojne agencije koja je, kaže, u suradnji sa Sveučilištem razvila digitalnu platformu za umrežavanje poduzetništva i razvoja znanja i tehnologije na Sveučilištu.
– Prema tome, ovo je jedan korak naprijed u novo doba, zaključio je Komadina. Također, iskoristio je prigodu da čestita rektorici na njenom nedavnom reizboru te izrazio nadu u daljnju dobru suradnju.
Jonatan Lerga, predstojnik Centra za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost (AIRI) Sveučilišta u Rijeci, predstavljen kao »tvorac platforme«, kazao je da je ideja bila da se pokuša napraviti – s obzirom da nas je epidemija potjerala u virtualni, digitalni prostor – jedna digitalna platforma, poligon, koja bi pomogla da znanja i kompetencije, neke specifične stvari koje znanstvenici na sveučilištu razvijaju i pišu znanstvene radove, da se to nekako iz znanstvenih radova preseli u gospodarstvo.
Tri grupe korisnika
– Ideja je uključiti tri glavne skupine korisnika. To je svakako gospodarstvo, naše tvrtke, s druge strane je to javni sektor i naravno, akademska zajednica. Javni sektor ima puno prostora za digitalizaciju. Dobra je stvar kod javnog sektora da ima jako puno podataka, koji se u načelu ne koriste previše, odnosno koriste se ručno, a ideja je da pokušamo primijeniti napredne digitalne tehnologije, uključujući umjetnu inteligenciju, te da obradimo, analiziramo te podatke, s ciljem poboljšanja usluge i poboljšanja onoga što bismo ponudili našim građanima, istaknuo je Lerga. Otkrio nam je i da je platforma u testnom radu od veljače te da se na nju zasad već priključilo 17 tvrtki, 21 znanstvenik te osam javnih organizacija. Interes već postoji, a očekuje se sada naravno i puno veći odaziv. Nadalje je Lerga naveo da je platforma u potpunosti digitalna, a nalazi se na mrežnoj stranici rimap.uniri.hr.
– Projekt je komplementaran s budućim Društveno-kulturnim centrom – Inovacijskom arenom, koja bi u budućnosti trebala zaživjeti na Kampusu, ali i s EDIH – European Digital Innovation Hub – Centrom za digitalne inovacije, kojih EU planira uspostaviti između 100 i 200, a jedan od njih bi se mogao naći i u Hrvatskoj, poručio je Lerga.
Digitalno umrežavanje
U priopćenju se navodi da su »u okolnostima pandemije, kad su fizički susreti ograničeni, digitalne platforme za gospodarsko umrežavanje poput ove od ključne važnosti za izgradnju inovacijskog ekosustava.«
– Inovacijska platforma RIMAP virtualno je mjesto susreta na kojem lokalni gospodarstvenici i javne organizacije mogu davati razvojne inovacijske prijedloge i ideje za koje traže istraživačke partnere u akademskoj zajednici ili lokalnom gospodarstvu. RIMAP također okuplja znanstvenike različitih profila s različitih sastavnica Sveučilišta u Rijeci i omogućuje istraživačima da predstave svoje multidisciplinarne kompetencije, uže specijalnosti i istraživačku opremu koju žele staviti u službu gospodarskog razvoja regije. Platforma predviđa i mogućnost oglašavanja potreba za specifičnim profilima ljudskih resursa, kako bi se pridonijelo zadržavanju stručnjaka različitih profila u ovoj regiji, navodi se.