URBANI SEPARE

U nastavku ture Pozdrav s Riječke rivijere u fokusu Rječina i njena bioraznolikost

Valentina Botica

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Bogatstvo koje trebamo očuvati



Festival Pozdrav s Riječke rivijere” koji udruga Urbani separe održava od 1. do 14. srpnja, donio je bogat program posvećen prirodi, kulturi i riječkoj obali.


Foto galerija: Pozdrav s riječke rivijere: Rječina u fokusu Foto: Vedran Karuza


Treći dan festivala slali su se pozdravi s ušća Rječine – u prostorima Delta Laba i Veslačkom domu predvečer je održana interaktivna radionica o biološkoj raznolikosti Rječine, ali i predavanje poznatog astrofizičara Korada Korlevića.


Na prekretnici


Predavanje je privuklo više od 70 posjetitelja, a tema je bila trenutna situacija u kojoj se nalazi čovječanstvo, naglašavajući važnost aktivnog sudjelovanja u oblikovanju budućnosti.





– Čovječanstvo se nalazi na jednoj prekretnici, možda najvažnijem događanju u posljednjih 40 tisuća godina, rekao je Korlević. “Sve što će se dogoditi u narednih šest godina odredit će našu budućnost.


Moramo ući u tu ključanicu kaosa kao informirane osobe i biti ti koji biraju budućnost.


Predavanje je namijenjeno svima koji su zainteresirani za trenutno stanje društva, jer politički i društveni aktivizam se zanemaruje posljednjih 30 godina u razvoju naše zajednice”, rekao je.



Korlević je također istaknuo kako su promjene neizbježne te kako mali broj aktivnih pojedinaca može napraviti značajnu razliku.


“Grad Rijeka je kroz povijest pokazao sposobnost prilagodbe, ali sada kaska u prijelazu na doživljajnu ekonomiju. Ova transformacija je ključna za budućnost grada,” zaključio je.


Raznolikost Rječine


Nakon predavanja, posjetitelji su se preselili u Veslački klub Jadran, gdje su profesorica Ivana Buj i asistentice Sara Pleše i Lucija Novoselec s PMF-a u Zagrebu održale interaktivnu radionicu o biološkoj raznolikosti Rječine.



Znanstvenice su već od ranog jutra pripremale, odnosno lovile, autohtone životinje poput pastrva, bjelonogih rakova i obalčara, koje su prisutne u gornjem toku Rječine.


– Radionica je posvećena istraživanju živog svijeta na Rječini, ali i upoznavanju s opasnostima koje prijete ovom ekosustavu, rekla je Buj.



“Najveći fokus stavljen je na očuvanje bioraznolikosti. Želimo ljude upoznati s bogatstvom koje imamo i podučiti ih kako ga očuvati.”


Asistentice Sara Pleše i Lucija Novoselec pokazale su kako funkcionira elektroribolov te objasnile proces označavanja riba na najbezbolniji način.


Radionica je uključivala i praktične vježbe koje su sudionike educirale o pravilnom ponašanju u prirodi i zaštiti okoliša.