Policijska edukacija

U “modi” su happy slapping, te “grupe mržnje” ili “crne liste”

Vladimir Mrvoš

Foto PU PG

Foto PU PG



Nakon obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, proteklog tjedna održan je niz edukacija o prevenciji elektroničkog nasilja, odnosno zlostavljanja korištenjem suvremenih tehnologija.


Policijska službenica za nadzor i planiranje – prevenciju Policijske uprave primorsko-goranske, Nives Kajfeš Grčko, u Rijeci je održala predavanja učenicima šestih i osmih razreda Osnovne škole “Vladimir Gortan” te učenicima svih drugih razreda Ekonomske škole “Mijo Mirković”, dok je na području Liburnije predavanja održala učenicima šestih i sedmih razreda Osnovne škole “Viktora Cara Emina” Lovran te učenicima od petog do osmog razreda Područne škole “Eugen Kumičić” u Mošćeničkoj Dragi.


Ovog tjedna s rizicima online komunikacije upoznat će se učenici Osnovne škole “Bakar”. Učenici petih i šestih razreda upoznati su s različitim oblicima nasilja među djecom i mladima te nenasilnim načinima rješavanja sukoba, a poseban naglasak je bio na elektroničkom nasilju.




S učenicima se razgovaralo o posljedicama elektroničkog i klasičnog nasilja među djecom i mladima pri čemu su osvijestili težinu elektroničkog zlostavljanja, odnosno zlostavljanja na društvenim mrežama u odnosu na klasično nasilje.


Učenicima ovih razreda poznate su razne društvene mreže, ali ih mnogi još ne koriste jer znaju da ih zbog svoje dobi ne smiju koristiti, a roditelji su oni koji ih nadziru i upozoravaju na mnogobrojne rizike.


Policijska službenica nastojala je potaknuti empatiju učenika prema mogućoj žrtvi savjetujući ih da je važno što prije obavijestiti odrasle (roditelje, pedagoga, psihologa, učitelje…) kako bi pomogli učeniku ili učenici koja je izložena nasilju te kako bi nasilnik dobio odgovarajuću kaznu.


Naglasila je da oni koji svjedoče online nasilju, a ne prijave ga, svojom šutnjom podržavaju da se takvo nasilje nastavi. S učenicima se razgovaralo i o videosnimanju fizičkog napada, tzv. happy slapping, gdje se fizičko nasilje između grupa ili pojedinaca snima mobitelom i objavljuje na društvenim mrežama.


Takvim primjerima kombinacije fizičkog i elektroničkog nasilja, nastojalo se da učenici spoznaju veću težinu elektroničkog nasilja jer se ono i dalje nastavlja na društvenim mrežama putem lajkova i uvredljivih komentara, čak i od onih koji ne poznaju žrtvu.


Starijim učenicima osnovne škole i učenicima srednje škole naglašena je opasnost od kreiranja tzv. “grupa mržnje” ili “crnih lista” u svrhu ismijavanja drugih, kao i slanje seksualno eksplicitnih fotografija te komunikacija s osobama koje nisu upoznali u stvarnom životu.


Svi su upoznati s prekršajnom i kaznenom odgovornošću od četrnaeste godine, radi čega njihovo ponašanje, naročito na društvenim mrežama treba biti odgovornije.


Na kraju predavanja policijska službenica savjetovala je učenike da prijavljuju online nasilje telefonom na broj 192, dolaskom u najbližu policijsku postaju ili prijavom preko MUP-ove aplikacije RED BUTTON.