Foto Marko Gracin
Krasica je dobila prestižan objekt kakvog se ne bi posramile ni veće urbane sredine
povezane vijesti
U nedjelju popodne prepuna dvorana obnovljenog Doma kulture “Franjo Tijan” u Krasici, najavila je nastavak, bogatog kulturnog života na Krasici, koje je započelo još salom Golik iz 1910. godine, a nastavljeno salom Polić iz 1922. godine.
Dom kulture je ponovo vraćen u funkciju 1951. godine i dobio današnji naziv, po partizanu iz Krasice. Nakon obnove i preuređenja Doma, dobio se vrhunski multifunkcionalni objekt, a cjelokupna investicija po svim fazama vanjskog i unutarnjeg uređenja koštala je 707.000 eura, a financirana je iz proračuna Grada Bakra.
Krasica je dobila prestižan objekt kakvog se ne bi posramile ni veće urbane sredine. Opsežni radovi na ovom hramu kulture izvodili su se nekoliko godina i to u nekoliko faza.
Prvotno je obnovljeno cjelovito krovište na koje su postavljeni izopaneli, nakon čega su vanjski kameni zidovi obloženi kamenom vunom te se Dom može pohvaliti energetski učinkovitom fasadom kao i novom kotlovnicom te centralnim grijanjem na plin. Postavljena je i kompletna nova aluminijska stolarija.
Posebno uzbuđeni
Posebno je bio uzbuđen predsjednik Vijeća mjesnog odbora Krasica Mario Mavrić, koji se na otvaranju morao poslužiti i prigodnim pisanim govorom, dok je gradonačelnik Grada Bakra Tomislav Klarić najavio da nakon ovog obnovljenog objekta, stanovnici Krasice mogu očekivati i sportsku dvoranu i bazen u susjednom Kukuljanovu, kao i vatrogasni dom na Hreljinu.
U programu otvorenja sudjelovali su učenici od prvog do četvrtog razreda Područne škole Krasica, a zatim je kao gošća iznenađenja nastupila kazališna, televizijska i filmska glumica, Lela Margitić, rođena ne samo u Krasici, već u kući do samog obnovljenog doma kulture.
– Ne sjećam se kada sam bila tako uzbuđena, rekla je poznata glumica, te nije mogla skriti svoje emocije prisjećajući se kako je još kao djevojčica trčala ovom pozornicom, koja joj je na neki način i nagovijestila i njezinu vrhunsku umjetničku karijeru.
Da je Krasica pravi rasadnik glumaca potvrdile su i Gordana Kovačević i Elizabeta Striebel Margitić iz Kulturno-umjetničkog društva Primorka, u svojoj mini predstavi, najavljujući da će obnovljeni Dom Kulture nastaviti dugogodišnju tradiciju kazališne umjetnosti.
Povijesni podaci kažu kako je ondje Stanko Golik još 1919. godine na scenu postavio dramu “Živili maloobrtnici”, kako je 30-ih godina prošlog stoljeća na Krasici odigrano 20-ak predstava te da je 1951. godine svečano otvorenje Doma kulture “Franjo Tijan” uveličano “Hasanaginicom” u režiji Anta Tomasa.
Naravno program nije mogao završiti bez učešća Karnevalske grupe “Krasica pa Rio”, koje su na pozornicu donijele dašak vrućeg Brazila, sa svojim raskošnim kostimima kakvih se ne bi posramili ni na ulicama i pozornicama Rio de Janeira.
Vraća se karnevalsko ludilo
Najavljeno je da se karnevalsko ludilo ove godine ponovo se 15. veljače vraća u obnovljeni Dom kulture, pa će matična baza KG “Krasica pa Rio”, biti sigurno jedna od važnijih karnevalskih destinacija na Kvarneru.
Od gradonačelnika Klarića, saznali smo da su prilikom obnove ojačani temeljni zidovi suterena u dijelu ispod ulaznog hola i sale u prizemlju. Nova je i žbuka zidova i stropova, postavljeni su novi podovi u sali i prostorima u suterenu. Unutrašnji prostor Doma opremljen je profesionalnim kazališnim zavjesama.
U suterenu Doma uredile su se prostorije za udruge koje se nalaze ispod pozornice, spremišta, tehničke prostorije te sanitarni prostor namijenjen udrugama. U prizemlju građevine uređen je glavni ulazni hol i sanitarne prostorije za posjetitelje događanja u glavnoj sali i čitaonice na katu.
Postojeće stubište se sanacijom zadržalo, a na katu se nalazi jedinstveni prostor čitaonice i izložbenog prostora. Na katu se nalazi i galerija – balkon s mogućnošću organiziranja dodatnih sjedećih mjesta za posjetitelje događanja u glavnoj sali.
U nastojanju da Dom u cijelosti zadrži svoj izvorni oblik i funkciju sve su prostorije ostale iste, no zbog obnovljenih zidova, novopostavljenih parketa, rasvjetnih tijela, keramike i stolarije sam dojam unutrašnjosti Doma odiše svjetlom i svježinom.
Djelatnici Gradskog komunalnog društva “Dobra” iz Bakra uredili su pristupnu terasu Doma betonskim pločama te zaštitili i obnovili šternu, simbol primorskog kraja.