CroMSIC

U Kraljevici otvorena Ljetna škola medicine ronjenja

Barbara Čalušić

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Studenti će u sklopu ove škole učiti roniti i kako hitno zbrinuti utopljenog ronioca, a hrvatski stručnjaci podučavat će ih o podvodnoj i hiperbaričnoj medicini



Tečaj ronjenja za studente medicine iz cijeloga svijeta počeo je danas prvim zaronom u Kraljevici, a time je službeno otvorena Ljetna škola medicine ronjenja koja se šestu godinu zaredom održava u organizaciji Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska (CroMSIC).


Studenti će u sklopu ove škole učiti roniti i kako hitno zbrinuti utopljenog ronioca, a hrvatski će ih stručnjaci poučavati o podvodnoj i hiperbaričnoj medicini koja se sve više primjenjuje u liječenju.


– Zbog odlične lokacije Rijeke i Centra za edukaciju i istraživanje u podvodnoj, hiperbaričnoj i pomorskoj medicini možemo pružiti vrhunsku edukaciju kroz Ljetnu školu medicine ronjenja za međunarodne studente medicine.




Projekt pobuđuje interes kod sve više stranih i domaćih studenata te nas je potaknuo da u sklopu Studentskog zbora Medicinskog fakulteta u Rijeci osnujemo i Sekciju za ronjenje i podvodnu medicinu koju će voditi kolega Alistair Powell, student medicine i jedan od instruktora ronjenja, a mentorirati dr. Igor Barković, voditelj Centra za istraživanje i edukaciju u podvodnoj, hiperbaričnoj i pomorskoj medicini.


Iznimno nam je drago što se iz projekta razvijaju, ali i provode nove, kvalitetne ideje, istiknula Laura Radoš, voditeljica Ljetne škole medicine ronjenja u CroMSIC-u.


Sudionici ove godine dolaze iz Kanade, Švedske, Tajlanda, Njemačke, Singapura, Finske, Slovenije, Belgije, Grčke, Australije, Češke i Estonije, a dr. Barković naglašava kako mu je osobito zadovoljstvo vidjeti one koji se rado vraćaju Hrvatskoj.


– S obzirom da je osnovni cilj Centra okupljati stručnjake, znanstvenike, nastavnike i studente na međunarodnoj razini te dati institucionalnu okosnicu za znanstvena istraživanja, razvoj struke i edukacije u podvodnoj, pomorskoj i hiperbaričnoj medicini, veseli me kad nam se studenti vrate, uz želju da s nama rade na istraživanjima.


Ovaj projekt spaja hiperbaričnu medicinu, znanost, tečaj spašavanja utopljenika i ronjenje, a sudionici o tome ne mogu u naučiti u svojim zemljama, kaže Barković.


Provedbu Ljetne škole medicine ronjenja već godinama podupire tvrtka JGL koja u projektu prepoznaje snagu doprinosa znanosti u promicanju održivog razvoja lokalne zajednice dok su partneri projekta KBC Rijeka, Studentski centar Rijeka, Turistička zajednica grada Rijeke, Medicinski fakultet u Rijeci i Sveučilište u Rijeci.