14. izdanje

U Kastvu otvorena izložba Mladi@inovacije, okupili se najbolji mladi inovatori iz cijele Hrvatske

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Ove godine organiziran je cijeli niz radionica na kojima mladi posjetitelji mogu i aktivno sudjelovati



Sportska dvorana “Matija Katalinić” u Kastvu, od četvrtka je domaćin 14. Nacionalne izložbe mladih inovatora ” Mladi@inovacije 2022.”, danas je svečano otvorena, a završava sutra u 13 sati podjelom medalja, diploma i priznanja, te sponzorskih nagrada učesnicima i mentorima.


Na izložbi mogu se vidjeti najbolji radovi mladih inovatora iz cijele Hrvatske, a ove godine organiziran je cijeli niz radionica na kojima mladi posjetitelji mogu i aktivno sudjelovati.


U ovih 14 godina prezentiralo je preko 700 najboljih radova mladih inovatora iz svih dijelova Hrvatske, a izložba svake godine ima sve veći broj učesnika.




U Kastav su došle učeničke inovacije iz Osječko-baranjske, Sisačko-moslovačke, Zagrebačke, Istarske, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Primorsko-goranske i Splitsko-dalmatinske županije te Grada Zagreba.


– Uz predstavljanje radova mladih inovatora posjetitelji imaju priliku upoznati se sa novostječenim vještinama 30-tak polaznika projekta “Mreža klubova mladih inovatora poduzetnika na području Urbane aglomeracije Rijeka”, projektom kojeg provodi Zajednica tehničke kulture Rijeka u suradnji sa suradničkim organizacijama Savezom inovatora Primorsko-goranske županije, Elektroindustrijskom i obrtničkom školom Rijeka i Tehničkom školom Rijeka, dok je nositelj projekta Grad Kastav, kaže Kazimir Mihić dopredsjednik Saveza inovatora Primorsko-goranske županije, organizator ovog skupa.


Foto Vladimir Mrvoš


Osim prezentacije polaznika projekta na izložbi su predstavljena dva EU projekta čija je ukupna vrijednost oko četiri milijuna kuna kuna, a koja se provode na području PGŽ.


Jedan je inovacijski laboratorij inoLAB Kastav, prvi od četiri kluba mladih inovatora poduzetnika na području Urbane aglomeracije Rijeka u čijem prostoru se provoditi niz povezanih aktivnosti.


Ovim moderno uređenim i opremljenim prostorom prvenstveno će se služiti Klub inovatora KIN Kastav, te će osim za istraživanje i razvoj novih inovacija, služiti i drugim zainteresiranim korisnicima za razne edukacijske i prezentacijske formate.


Drugi je EU projekt Erasmus+ u okviru kojeg je Zajednica tehničke kulture Rijeka jedan od partnera. Riječ je o projektu SCRAPY – Jačanje kompetencija za STEM učenje na daljinu kroz programiranje i “uradi sam” elektroniku (područje školskog obrazovanja).


Primarni cilj im je obrazovati operativne inženjere s najvišim znanstvenim i upravljačkim vještinama. ECAM-EPMI je akreditiran za dodjelu diploma na diplomskoj i magistarskoj razini iz područja inženjerstva.


U sklopu izložbe biti će održan i cijeli niz radionica od koji treba istaknuti radionice upravljanja dronom kojima će se ove godine posvetiti posebna pažnja, ali i tradicionalnu radionicu keramike.


Po prvi puta na Izložbi će u kategoriji tehničkog stvaralaštva svoje aktivnosti prezentirati četiri učeničke zadruge.


Zadruge su dobar primjer kako pod vodstvom mentora učenici mogu osmisliti radove, proizvesti ih u potrebnoj količini i organizirati njihovu prodaju.


Foto Vladimir Mrvoš


Dobar primjer je sigurno i najzanimljiviji izložak na izložbi je “Ulična masažna klupa”, rad učenika Igora Amidžića i Filipa Horvata uz mentorstvo njihovog profesora Zorana Kozjaka iz Industrijsko-obrtničke škole iz Virovitice.


Radi se o klupi koja služi za odmor, a ujedno i služi za masažu leđnog dijela tijela. Ima dva sjedeća mjesta, a na naslonu svakog mjesta nalazi se 12 masažnih klipića, koja masiraju područje leđa uz kralježnicu i ramena.


Klupa je ergonomski izvedena, a masažne točke su anatomski postavljene. Uključivanje masaže uključuje se pomoću tipkala.


– Na “masažnoj klupi” radimo i dalje, a sljedeća faza je ugradnja solarnih panela, koji će omogućiti autonomno napajanje, kaže mentor Kozjak, koji je vrlo ponosan na svoje učenike, ali napominje da mnogi od njih kada završe školovanje posao nalaze izvan Hrvatske, pa ispada da mi zapravo samo školujemo kadar za bogate zemlje EU.


Na izložbi dogodio se i zanimljiv susret gradonačelnika Kastva Mateja Mostarca i predsjednice Zajednice tehničke kulture PGŽ Ružice Kamenjašević.


Naime, to je bio susret bivšeg učenika i njegove mentorice završnog rada – stroboskopa, koja je pohvalila svog bivšeg učenika i rekla da bi zasigurno da je tada postojala izložba mladih inovatora i njegov rad mogao biti izložbeni primjerak.