Foto Marko Gracin
Posjetitelji mogu probati goranski medun iz slatke radionice Alena Marasa i Branka Vidmara
povezane vijesti
Na Dan sv. Valentina, u Kašetici primorsko-goranskoj održana je manifestacija “Medni poljubac” u organizaciji Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike Biopčela, u suradnji s Udrugom proizvođača meduna.
– Ovaj dan nije odabran slučajno, rekao je prof. dr. sc. Dražen Lušić, vodeći stručnjak kada su u pitanju teme oko meda, jer je baš zbog meda nastao i pojam – medeni mjesec.
Naime medeni mjesec, odnosno bračno putovanje, u tradiciji se smatra vremenom kada mladenci putuju sami i u intimi, romantici i privatnosti slave svoje vjenčanje i veliki životni prijelaz.
Povezuje se s egzotičnim mjestima, romantičnim zalascima sunca, intimom i luksuzom. A naziv je zapravo nastao jer su mladenci taj mjesec – u medu.
Gastrodelicije
U sklopu manifestacije, obilježena je i šesta godišnjica, odnosno rođendan Kašetice. Posjetitelji su mogli degustirati Goranski medun, prvi i jedini hrvatski medun s EU zaštićenom oznakom izvornosti, uz stručno vodstvo senzorskih analitičara meda.
– Kašetica, izložbeno prodajni Centar autohtonih proizvoda Primorsko-goranske županije, postao je mjesto okupljanja, ljubitelja izvornih gastronomskih delicija Primorsko-goranske županije, ali i brojnih turista, rekao je ravnatelj Centra za poljoprivredu i razvoj PGŽ-a Dalibor Šoštarić.
Organizator Mednog poljupca, Udruga za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike Biopčela u suradnji s Udrugom proizvođača meduna, pozvao je posjetitelje Kašetice da do kraja tjedna, odnosno do petka 16. veljače, degustiraju certificirane Goranske medune, a za vrijeme degustacije mogu dobiti i korisne informacije o ovom posebnom medu, vrlo cijenjenom i izvan granica Hrvatske. Podjetitelji će moći probati goranski medun iz slatke radionice Alena Marasa i Branka Vidmara.
Stanice saća
Goranski medun je med kojega proizvode autohtone pasmine sive pčele od medne rose. Medna rosa je slatki sok koji se u povoljnim uvjetima najčešće javlja na crnogoričnom (jela, smreka) i bjelogoričnom drveću (hrast, bukva, javor) i kojeg proizvode kukci, najčešće lisne i štitaste uši koje svojim rilcem buše tkivo biljaka i prodiru do biljnih sokova, iz kojih iskorištavaju dušične tvari, a ekskret – mednu rosu, izbacuju iz organizma.
Prikupljenoj mednoj rosi pčele dodaju vlastite specifične tvari, odlažu, izdvajaju vodu i skladište u stanice saća do sazrijevanja meduna u definiranom zemljopisnom području.
Zanimljivo je da se goranski medun svojim sastavom i kakvoćom značajno razlikuje od većine drugih medova na tržištu. Karakterizira ga povišeni udio mineralnih tvari u svojem sastavu što se odražava u povišenoj električnoj vodljivosti te specifičnim senzorskim svojstvima, kao što je okus, miris, taktilna i vizualna svojstva.