EKUMENA

U duhu se prepoznati kao braća i sestre. Završena molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Mirjana Grce

Foto: Sergej Drechsler

Foto: Sergej Drechsler

Htio bih nas ohrabriti, nakon tolikih godina što u Rijeci, nekad intenzivnije, nekad manje, nastojimo činiti korak prema drugome, da taj put nastavimo, poručio je pastor Giorgio Grlj



RIJEKA – Posljednjeg dana Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, u subotu, u katedrali sv. Vida održana je ekumenska molitva vjernika više kršćanskih crkava grada Rijeke. Uz riječkog nadbiskupa Matu Uzinića predvodili su je pastorica Evangeličke crkve u Rijeci Melanie Ivančević, izaslanik Makedonske pravoslavne crkvene općine Sv. car Konstantin i carica Elena, Ilija Hristodulov, svećenik grkokatoličke misije u Rijeci Andrej Savyak i pastor Baptističke crkve u Rijeci Giorgio Grlj.


Zajedno s Kristom


Riječki nadbiskup Mate Uzinić podsjetio je da katolici 2025. godinu slave kao jubilarnu, pod geslom »Hodočasnici nade«, a svi kršćani prisjećaju se koncila u Niceji, koji se dogodio prije 1700 godina.


– Tada smo zajedno kao kršćani ispovijedili svoju vjeru u Isusa kao Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. To je prisjećanje na ono po čemu već jesmo jedno, no ima puno drugih stvari po kojima nismo jedno. To što nas odvaja zapravo nas na neki način odvaja od samog Isusa, jer što smo bliži njemu bliži smo jedni drugima. Okupljeni kao kršćani različitih crkvenih zajednica, želimo ponajprije biti zajedno s Kristom, kako bismo mogli biti zajedno jedni s drugima, i biti jedni drugima ono što u Kristu jesmo. A u Kristu jesmo braća i sestre, poručio je nadbiskup Uzinić pozdravljajući okupljene na početku molitve.




Kao i cijeli Ekumenski tjedan, susret se odvijao pod geslom »Vjeruješ li ovo?«, o kojem je propovijedao pastor Giorgio Grlj, tumačeći središnji evanđeoski tekst molitvene osmine. Evanđeoski odlomak govori o Isusovu dolasku u »kuću žalosti«, gdje su ga nakon Lazarove smrti, pozvale Lazarove sestre.


Foto: Sergej Drechsler


– Susrećemo se sa sedmim Isusovim čudom, koje Ivan naziva znamenjem, jer se važnost i smisao Isusovih djela, ma kako bila korisna ljudima, ne iscrpljuju u sebi samima. Zato Ivan govori o znamenjima, jer ta čuda upućuju na dublju stvarnost. Ove godine, kršćani diljem svijeta okupljaju se u zajedničkoj molitvi ujedinjeni u pitanju: »Vjeruješ li ovo?« obilježavajući između ostalog obljetnicu 1700 godina sabora u Niceji. Tada su naši preci suočeni s pitanjem tko je taj Isus Krist, začetnik i dovršitelj naše vjere, dali odgovor u tekstu koji zovemo Nicejsko vjerovanje, rekao je pastor Grlj.


Poruka nade


Pojasnio je i što točno kršćani vjeruju.


– Što mi to vjerujemo? Prvo, da je Krist – Sin Božji, drugo, da je on uskrsnuće i život, i, povezano s tim, da život pobjeđuje smrt, da smrt nema zadnju riječ. Dolazi li i nama danas u naše kuće boli Krist – Sin Božji? On je spreman, no pitanje je koliko je čovjek, danas suočen s mnogim ponudama, spreman pozvati Isusa u svoju kuću boli. Isus želi ući u naše živote na način da propuše situaciju iznutra, da unutra bude čisto, a vanjština je za Isusa malo manje važna. Da, život će pobijediti smrt, i to je naša nada. Kršćanska je poruka nade da je Isus, koji je došao u kuću boli, pobijedio smrt. I jedino on može reći: Ja sam uskrsnuće i život, tumačio je pastor Grlj.


Govoreći o ekumenizmu, rekao je da kršćani možda ne mogu biti svi pod istim krovom, ali da se u duhu mogu prepoznati kao braća i sestre, kao oni koji pripadaju istome Ocu.


– Htio bih nas ohrabriti, nakon tolikih godina što u Rijeci, nekad intenzivnije, nekad manje, nastojimo činiti korak prema drugome, da taj put nastavimo. I naše su kuće često kuće boli, u obiteljima, u crkvenim zajednicama. No, kad zazovemo Isusa on će doći u svoje vrijeme i donijeti život, poručio je pastor Grlj.


Nadbiskup Uzinić molitveni je susret zaključio riječima da molitva obvezuje i da nije dovoljno samo moliti, već da je potrebno i biti oni koji grade jedinstvo, biti braća i sestre. Molitvu je glazbeno animirao bend zajednice Omnia Deo.