Rastu brojke

TZ Kvarnera objavila rekordne turističke rezultate u studenom

Portal Novi list



U Primorsko-goranskoj županiji je tijekom studenog boravilo 65 tisuće gostiju, što predstavlja porast od 34% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Istovremeno, ostvareno je 197 tisuća noćenja, što je 31% više nego 2023. godine.


Od početka 2024. godine broj dolazaka jednak je prošloj godini, odnosno 3,1 milijun dolazaka i 17,9 milijuna noćenja.


„Posezona na Kvarneru nastavlja bilježiti izuzetne rezultate. Studeni je zabilježio 31% više noćenja, što znači da smo stvorili kvalitetne motive dolazaka koje naši gosti prepoznaju. Gotovo 60% svih noćenja ostvarilo se u smještaju visoke kategorije što pokazuje da se nastavlja trend potražnje za kvalitetnom ponudom i uslugom.




Rast broja noćenja u pred i posezoni naš je glavni cilj, to je jedini način da turizam održivo razvijamo ali i imamo cjelogodišnju korist od turizma“, izjavila je direktorica Turističke zajednice Kvarnera, dr. sc. Irena Peršić Živadinov.


Više od polovice noćenja u studenom ostvareno je u hotelima (53%), a broj gostiju u hotelima porastao je za 28% u odnosu na studeni 2023. godine. Slijedi obiteljski smještaj, koji je zabilježio porast od 33%, dok su noćenja u kampovima porasla za impresivnih 56% u odnosu na studeni prošle godine.


Najveći broj noćenja u studenom ostvarili su domaći gosti sa 74 tisuće noćenja, a slijede gosti iz Slovenije, Austrije, Njemačke i Italije. U usporedbi s prošlom godinom, gosti iz Italije ostvarili su 43% više noćenja, a gosti iz Slovenije 37% više. Pored onih tradicionalnih tržišta za Kvarner, značajan rast u noćenjima zabilježili su i gosti iz SAD-a (+25%).


Najposjećenije subregije u studenom bile su Opatijska rivijera sa 71 tisućom noćenja, Riječki prsten s 36 tisuća, otok Krk s 29 tisuća noćenja, te Crikveničko-vinodolska rivijera i Cresko-lošinjski otoci, koji su ostvarili po 23 tisuće noćenja. Slijede otok Rab (7,6 tisuća) i Gorski kotar (7,4 tisuće).


U odnosu na studeni prošle godine, sve kvarnerske subregije ostvarile su poraste u noćenjima, a posebno se ističu otok Rab koji je u studenom srušio sve rekorde i ostvario čak 119% više noćenja, slijedi Gorski kotar s porastom od 68% te Cresko-lošinjski otoci s 50% više noćenja.


Od siječnja do studenog najviše noćenja ostvarili su gosti iz Njemačke, Slovenije, Hrvatske, Austrije, Mađarske i Italije. Prema broju ostvarenih noćenja od početka godine, poredak subregija je sljedeći: otok Krk (6,3 milijuna noćenja), Cresko-lošinjski otoci (3,3 milijuna), Crikveničko-vinodolska rivijera (3 milijuna), Opatijska rivijera (2,1 milijuna), otok Rab (2 milijuna), Riječki prsten (1,1 milijun) i Gorski Kotar (129 tisuća). Što se tiče vrsta smještaja, hoteli su zabilježili porast od 3% u odnosu na prošlu godinu, a najviše je porastao broj noćenja u hotelima s 5 zvjezdica, koji bilježe povećanje od 13%.