30. obljetnica priznanja

Turski veleposlanik posjetio Rijeku: “Nemamo zajedničku granicu, no Hrvatsku vidimo kao susjeda”

Jakov Kršovnik

Mustafa Babür Hizlan / Foto: V. KARUZA

Mustafa Babür Hizlan / Foto: V. KARUZA

Turski veleposlanik Mustafa Babür Hizlan podsjetio je da je Turska priznala Hrvatsku 6. veljače 1992. godine te da je bila među prvim zemljama koje su to učinile



RIJEKA – Veleposlanik Republike Turske u Hrvatskoj Mustafa Babür Hizlan te politolog i novinar Vedran Obućina, stručnjak za Bliski istok i zemlje Kavkaza te član Hrvatsko-turskog društva Rijeka, održali su predavanje u povodu 30. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Turske u riječkoj gradskoj vijećnici. Predavanje je organiziralo Hrvatsko-tursko društvo Rijeka, a turski veleposlanik istaknuo je zadovoljstvo što je ponovo u posjetu prelijepom gradu Rijeci.


Podsjetio je da je Turska priznala Hrvatsku 6. veljače 1992. godine te da je bila među prvim zemljama koje su to učinile. Diplomatski su odnosi službeno uspostavljeni 26. kolovoza te godine, a veleposlanstva su otvorena 1993. godine. Turski veleposlanik istaknuo je da su sadašnji prijateljski odnosi između Turske i Hrvatske izgrađeni i na materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini te na zajedničkim geografskim obilježjima. Dvije su zemlje smještene na dva kraja jugoistočne Europe.


Foto: V. KARUZA

Vedran Obućina, Esma Halepovic Ðečević, Zlatan Bakalović, Mustafa Babür Hizlan i Ante Simonić / Foto: V. KARUZA


Uzlazni ekonomski trend


– Iako nemamo zajedničku granicu, Hrvatsku vidimo kao susjeda. Ova regija za nas je ulaz u Zapadnu Europu, koja ima veliki udio u vanjskoj trgovini Turske. Jugoistočna Europa je za nas predvorje koje vodi u Europu, rekao je veleposlanik Mustafa Babur Hizlan. Također je kazao da proteklih 30 godina možemo definirati kroz odlične političke odnose, partnerstvo za regionalni mir i stabilnost, suradnju u euroatlantskim integracijama, NATO savezništvo…




Istaknuo je da su zajednički napori Turske i Hrvatske odigrali važnu ulogu u zbližavanju Bošnjaka i Hrvata u Bosni i Hercegovini, a posebno je naglasio prijateljstvo predsjednika Demirela i Tuđmana.


Podsjetio je i na međusobne posjete hrvatskih i turskih državnika nakon 1990-ih, najavio da se trenutno dogovora posjet turskog predsjednika Erdogana Hrvatskoj te kazao da se vidi uzlazni trend u ekonomskim odnosima.


– Obim trgovine danas je gotovo 900 milijuna dolara, a da nije bilo pandemije, cilj od milijardu dolara već bi bio postignut. No, vjerujem da ćemo ga postići ove godine. Idući cilj je dvije milijarde dolara, rekao je.


Foto: V. KARUZA


Kulturna suradnja


Govorio je i o kulturnoj suradnji kao glavnoj komponenti bilateralnih odnosa Hrvatske i Turske te solidarnosti u katastrofama.


U zaključku je istaknuo da vjeruje da će se prijateljski odnosi i suradnja Hrvatske i Turske u nadolazećem periodu ojačati.


– Čestitam 30. godišnjicu uspostave naših diplomatskih odnosa i još jednom zahvaljujem Hrvatsko-turskom društvu Rijeka na dragocjenom prijateljstvu i organizaciji ovog značajnog događaja, zaključio je turski veleposlanik Mustafa Babür Hizlan. Vedran Obućina kazao je kako odnosi Hrvata i Turaka u prošlosti možda nisu bili tako crno-bijeli kako učimo u školi te također podsjetio na međusobne veze dviju država.


Događanje je otvorio Zlatan Bakalović, predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka, izrazivši zadovoljstvo organizacijom ovog svečanog obilježavanja. Okupljenima su se obratili i Ana Trošelj, predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke te Vojko Braut, zamjenik župana PGŽ-a, izrazivši dobrodošlicu veleposlaniku.


Prijem u Salonu Grada

U povodu 30. obljetnice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Turske i Hrvatske, u Salonu Grada Rijeke održan je prijem za turskog veleposlanika Nj.E. Mustafu Babür Hizlana. Veleposlanika su primili gradonačelnik Marko Filipović, predsjednica Gradskog vijeća Ana Trošelj te zamjenik župana PGŽ-a Vojko Braut. Prijemu su nazočili i predsjednik i dopredsjednica Hrvatsko-turskog društva Rijeka Zlatan Bakalović i Esma Halepović Đečević.


Ovo nije prvi posjet turskog veleposlanika Rijeci, a kako je naglasio gradonačelnik Filipović, suradnja Grada Rijeke i Veleposlanstva Republike Turske u Zagrebu iznimno je korektna i dinamična. Filipović je upoznao veleposlanika Babür Hizlana s nekoliko velikih infrastrukturnih projekata koji se trenutačno grade u Rijeci, poput izgradnje državne ceste D403, izgradnje zgrada nove bolnice i Gradske knjižnice Rijeka, ali i budućim planovima poput izgradnje nove marine koja će doprinijeti razvoju nautičkog turizma u Rijeci.


Filipović je podsjetio i na činjenicu da su Rijeka i Istanbul bili gradovi nositelji titula Europske prijestolnice kulture te istaknuo dobru suradnju s Hrvatsko-turskim društvom koje od 1995. godine djeluje u Rijeci.


– Hrvatsko-tursko društvo je već 26 godina važna karika u razvoju, promicanju i unapređenju kulturno-umjetničkih i gospodarskih oblika društvenog djelovanja hrvatskog i turskog naroda, uz obostrani interes i čvrste gospodarske i političke veze naše dvije zemlje – rekao je Filipović te spomenuo i Tursku kuću koja je dokaz povijesne povezanosti Rijeke i Turske. Na prijemu se razgovaralo i o mogućnostima ostvarivanja veza između Rijeke i nekog od turskih gradova prema konceptu gradova prijatelja.


– Ukoliko postoji takva vrsta interesa s nekim od turskih obalnih gradova, što bi moglo dovesti do gospodarske suradnje i suradnje lučkih uprava, spreman sam se uključiti u te razgovore. Također, ukoliko se neki turski grad u budućnosti bude ponovo kandidirao za titulu Europske prijestolnice kulture, siguran sam da bi Rijeka svojim savjetima i iskustvom mogla pridonijeti – rekao je turski veleposlanik naglašavajući važnost poticanja moguće suradnje u budućnosti. Nj.E. Babür Hizlan tijekom razgovora rekao je i kako je čest gost na Kvarneru, pogotovo u ljetnim mjesecima, a do sada je imao priliku posjetiti Rijeku i za vrijeme Međunarodne karnevalske povorke.