Zatrpani otpadom

Trulež i smrad na ulicama. Tko je kriv za hrpe smeća na Srdočima?

Vladimir Mrvoš

snimila čitateljica

snimila čitateljica

Očito je da je problem eskalirao s početkom individualnog prikupljanja otpada u pojedinim mjesnim odborima, gdje neodgovorni pojedinci, umjesto u vlastite spremnike, smeće bacaju na javne površine



RIJEKA – Prvo su građani riječkog prstena, odnosno Rijeci susjednih općina i gradova, dobili kante za individualni otpad, pa su građani Rijeke, odnosno onih mjesnih odbora najbližih tim lokalnim samoupravama, primijetili da su njihove baje prepune smeća, što ranije nije bio slučaj. Razlog je što su se građani tih prigradskih općina i gradova na putu prema Rijeci svog otpada rješavali na taj način. Kada su odnedavno i pojedini »rubni« mjesni odbori u gradu Rijeci počeli s individualnim prikupljanjem otpada, nastao je novi problem.


Naime, kako su s tih područja uklonjene »javne baje,« smeće neodgovornih građana završavalo je malo na mjestima gdje su nekada bile »javne baje«, ali sve više u obližnjem zelenilu. Jer kada se već utrpa u automobil smeće na putu prema centru Rijeke, a ne postoji alternativa da ga se na putu prema gradu baci u neku otvorenu baju, jedino riješenje je neki šumarak.


Trulež i smrad


Već smo pisali o problemu koji imaju građani na Kačjaku, a sada nam se javila i čitateljica sa Srdoča (podaci poznati uredništvu) sa sličnim problemom.




– Poštovani, imam potrebu obratiti se vama vezano za problem koji je nastao nakon uklanjanja postojećih baja za smeće. Ovaj problem je konkrektno u Ulici Košićevac na Srdočima, ali kažu da je i u obližnjim ulicama slično. Kontaktirala sam Čistoću, u kojoj kažu da su upoznati s problemom, međutim čekaju odgovor komunalnog redara koji treba dati nalog za izvršenje, a to se tek može dogoditi kada komunalni redar napravi uviđaj i potom Grad Rijeka plati za odvoz smeća koje onda Čistoća ukloni. Viđeni su ljudi koji automobilom dođu i izbace vreće smeća. Dok se administracija rješava, nas mole za strpljenje, a smeće iz dana u dan raste, životinje razvlače vreće, otpaci trunu i smrde i svaki dan je sve gore. Gdje je savjest tim ljudima koji to čine?, piše s ogorčenjem građanka sa Srdoča o novonastalom problemu.


Uputili smo upit KD-u Čistoća o tom problemu i dok čekamo odgovor, kontaktirali smo građanku sa Srdoča. U razgovoru s njom saznajemo da je problematično smeće odneseno, ali da problem nije u potpunosti riješen jer neodgovori građani ponovo donose novo smeće i problemu se ne nadzire kraj. Kaže da je imala više razgovora i s djelatnicima Čistoće i s komunalnim redarima Grada Rijeke, ali da je taj problem teško riješiti. Naime, KD Čistoća objašnjava da svako nepropisno odlaganje otpada oko spremnika, na javne površine ili na bilo koju površinu koja nije namijenjena za odlaganje otpada, predstavlja kršenje komunalnog reda. Kako bi se utvrdilo počinitelja, spriječilo ponavljanje te pristupilo uklanjanju nepropisno odloženog otpada, odmah po uočavanju komunalni nered treba prijaviti komunalnom redarstvu jedinice lokalne samouprave na kojoj je nered uočen.


Širenje bolesti


Isto tako, iz KD-a Čistoća objašnjavaju da se nikakav otpad, bilo da se radi o običnom kućnom smeću ili o odvojeno prikupljenim vrstama otpada, ne smije ostavljati pored spremnika.


– Osim što se radi o kršenju komunalnog reda te je time podložno sankcijama komunalnog redarstva, tako ostavljen otpad privlači životinje poput štakora, žohara i muha, što pogoduje širenju bolesti. Također, otpad razvija i neugodan miris, a i vizualno narušava izgled grada u kojem živimo, objašnjavaju iz KD-a Čistoća.


Široka nadležnost Komunalnog redarstva grada Rijeke obuhvaća i izdavanje rješenja i obveznih prekršajnih naloga za takve prekršaje odlaganja otpada, a sugrađanka sa Srdoča kojoj je već dosta smeća ispred vlastitog ulaza u razgovoru s komunalnim redarima saznala je da komunalni redari imaju metode kako saznati tko je od neodgovornih građana bacao smeće i da će oni sigurno dobiti prekršajni nalog.