Foto Udruga VMB
Oblikovano je nekoliko različitih ruta u kojima su na logičan i smislen način povezane različite lokacije na kojima su koncentrirani murali i druge umjetničke intervencije
povezane vijesti
Gdje se sve u Rijeci krije ulična umjetnost? Pitaju se to građani, a pitaju se i zainteresirani turisti, koji prepoznaju street art kao neizostavan dio kulture grada. Uz interaktivnu mapu koja je predstavljena u utorak u Dječjoj kući, sva se ulična umjetnost nalazi na jednom mjestu, organizirana u nekoliko tura.
Street art mapu na konferenciji za medije predstavile su voditeljice ovog projekta: Natali Bosić (Udruga za neformalno kulturno-umjetničko obrazovanje VMB), Ivana Lučić (Galerija Kortil) i Ivana Golob Mihić (MMSU).
Mapa je završna faza jednogodišnjeg edukativnog programa posvećenog uličnoj umjetnosti nastalom u suradnji Udruge VMB i Muzeja moderne i suvremene umjetnosti. Dizajn mape potpisuje Sanjin Smajlović, Biro 167.
Program je obuhvatio 11 radionica – šest Street art praktikuma prilikom kojih su djeca i mladi od lokalnih umjetnica učili o izradi murala i umjetničkih instalacija od skice do prenošenja u javni prostor; te pet Urbanih street art ekspedicija koje su funkcionirale kao obiteljske radionice prilikom kojih su organizatori sudionicima približili postojeću uličnu umjetnost.
Oblikovano je nekoliko različitih ruta u kojima su na logičan i smislen način povezane različite lokacije na kojima su koncentrirani murali i druge umjetničke intervencije, objašnjava Natali Bosić iz udruge VMB.
„Sve su rute nastale iz samih šetnji, kad smo na licu mjesta mogli vidjeti koliko traju i treba li dodati ili oduzeti neke točke između njih. Bitno je napomenuti da zbog razvedenosti grada nismo uspjeli obuhvatiti sve, ali smo se potrudili po nekoj logici šetnje i zanimljivih radova obuhvatiti uži centar grada“, kaže Bosić.
Što se tiče suradnje s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti, Ivana Golub Mihić navela je kako je MMSU uvijek zainteresiran za projekte koji su edukativni.
„Razvijamo različite načine proučavanja i popularizacije umjetnosti u javnom prostoru. Ovo je nastavak toga, a drago mi je da možemo nastaviti takve suradnje i nastojanja“, rekla je Golub Mihić.
Mapa je alat proizašao iz potrebe koju su u udruzi uočili prilikom rada s mladima, objašnjava Bosić i nadodaje kako postoji veliki interes za intervencije u gradu te se ljudi zanimaju gdje ih i kako vidjeti u vlastitom angažmanu. Kako je ova tema zanimljiva i turistima, mapa je dobila i svoju inačicu na engleskom jeziku.
U tiskanom obliku dostupna je u Galeriji Kortil, u MMSU, u Dječjoj kući te u udruzi VMB, a uskoro će biti dostupna i za skidanje na stranicama udruge.