Foto Mateo Levak
Osiguravanje čistoće mora i obale nužni su preduvjeti za zdravu i uspješnu sezonu kupanja, a da akcije čišćenja i ekološki apeli građanima imaju vidljiv pozitivan efekt dokazuju iz godine u godinu sve manje količine nakupljenog smeća, kaže nam kapetan Lučke kapetanije Rijeka Darko Glažar.
povezane vijesti
Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, koji se obilježava u nedjelju 5. lipnja, Županijski operativni centar za zaštitu mora PGŽ organizirao je tradicionalnu akciju čišćenja mora i obale Kvarnerskog zaljeva. U nepuna dva sata čišćenja sedamdesetak čistača, vrijednih učenika i profesora Pomorske škole Bakar, članova ŽOC-a, radnika Dezinsekcije i ronioca, uz asistenciju pripadnika Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Rijeka te logističku i transportnu podršku Lučke kapetanije Rijeka očistilo je zapadnu stranu otoka Sv. Marko te šire područja oko uvale Voz.
Osiguravanje čistoće mora i obale nužni su preduvjeti za zdravu i uspješnu sezonu kupanja, a da akcije čišćenja i ekološki apeli građanima imaju vidljiv pozitivan efekt dokazuju iz godine u godinu sve manje količine nakupljenog smeća, kaže nam kapetan Lučke kapetanije Rijeka Darko Glažar. Primorsko-goranska županija na godišnjoj razini kroz razne projekte i akcije ulaže dva milijuna kuna u čistoću mora, prvenstveno preko Županijskog operativnog centra koji je zadužen je za provedbu Plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora te tijekom cijele godine.
– Svjesni smo koliko je more važno za našu županiju i šire, a PGŽ se pokazala izuzetno kvalitetnom u segmentu zaštite mora, budući da svojom opremom i brodovima pomaže da prikupljeni otpad i smeće bude sigurno deponirano, kazao je tajnik ŽOC-a Zdravko Lisac, pozvavši sve priobalne općine i gradove da organiziraju akcije čišćenja i doprinesu čistoći okoliša i kolektivnom zdravlju.
Prema Liščevim riječima, građani se ne moraju brinuti za kvalitetu kvarnerskog mora i obala s obzirom da PGŽ u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture financira rad tri dežurna broda čistača koji su u svako doba dana spremni na intervenciju, a sustav zaštite osigurao je i pomoć flote drugih tvrtki, ovisno o potrebi odnosno veličini onečišćenja.
– Mi smo prvenstveno angažirani za čišćenje uljnih onečišćenja, kao i raznih prirodnih pojava kao što su cvjetanje mora i peludi koji znaju biti neugodni, no srećom su kratkog trajanja i nisu opasni za kupače. Uzevši u obzir sve faktore, mi smo uvjereni da ćemo i ove godine, zajedno sa svim našim resursima biti spremni i osigurati sigurnu i dobru turističku sezonu, zaključio je Lisac.