Svo bogatstvo tradicije pokazali su sudionici revije iz Gackog pučkog otvorenog učilišta iz Otočca, Slovenskog društva Bazovica iz Rijeke, Folklornog ansambla Zora iz Opatije, KUD-a Sveti Anton iz Karlovca te domaćini iz KUD-a Zvir.
Članice KUD-a Zora iz Opatije predstavile su i dio folklora i ukrašavanja kontinentalne Hrvatske, točnije valpovačku i posavsku nošnju, te pripadajuće ukrase za kosu. Dolores Seljak je tako na glavi imala pravu krunu od cvijeća.
– Uglavnom se kombiniralo ružice i neko bijelo cvijeće poput đurđica da se dobije crveno-bijela kombinacija jer je takva nošnja. Kosu se pak isplelo u dvije pletenice, a najčešće su se nosile i šiške, rekla nam je ova članica KUD-a Zora. Nikolina Kovačić je pak bila odjevena u posavsku nošnju. Na glavi su posavske djevojke nosile krunu od svile, često crvene, ukrašenu biserima. I one su obavezno kosu uplitale u dvije pletenice koje su pak padale niz leđa i bile prekrivene crvenim vezenim trakama, takozvanim kitnjacima.
– Tradicijske frizure su bile pletenice na vinčić, frizura na rodul i na čuf. Frizura na rodul je poput niske pundže samo što su se vlasi motali na žicu. Frizura na čuf je pak pundža upletena od pletenica. Starogradske su, s druge strane, bile na vali i na puf, pojasnile su Linić i Mičetić te otkrile i što znače točkice na marami kojom su udane žene pokrivale kosu. Naime, rubac na toćeti, odnosno marama na točkice ustvari je otkrivala imovinsko stanje žene. Što je više točki bilo i što su one bile veće, to je njena vlasnica bila bogatija.
– Dica su pak nosila kosice, odnosno pletenice, z črjenimi fijoki na kraju, dodale su ove članice KUD-a Zvir, čije je frizure radila frizerka Danica Čargonja.
Bogato pokrivalo za glavu ukrašeno zlatnim vezom predstavila je, pak, Nataša Grlica iz Slovenskog doma Bazovica čiji su članovi na reviji pokazali i ukrase koje su nekad nosile djevojke.
Udane žene su, doznali smo, nosile na glavi avbu, dok su mlade djevojke kosu ukrašavale zavijačkama. I jedni i drugi ukrasi na glavi bogato su ukrašavani, i to simbolima poput žita, križa, srca, karanfila i slično, koji predstavljaju vrijednosti u životu. Naravno, živopisni ukrasi su se nosili samo u svečanim prigodama.
Članice i članovi opatijskog KUD-a Zora predstavili su nošnje i pokrivala za glavu liburnijskog krasa. Tu se već osjeti utjecaj Slovenije i Italije, i to u delinskim maramama. One su bile crne ili crvene te ukrašene motivima cvijeća, a njima su žene pokrivale glavu.
Sve u svemu, u većini slučajeva, luksuz da pokažu svoju raskošnu kosu imale su djevojke, odnosno neudane žene, dok bi s udajom u pravilu žena svoju kosu – zastrla rupcem.