Dekan o 60. obljetnici

Tomislav Rukavina: Od iduće akademske godine na Medicinskom fakultetu nastava na engleskom jeziku

Ingrid Šestan Kučić

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Planiramo uložiti značajna sredstva u modernizaciju nastavne infrastrukture te uvođenje suvremenih informacijskih tehnologija u proces učenja. U znanstvenom smislu, u narednih nekoliko godina prije svega želimo potaknuti i unaprijediti suradnju između istraživačkih skupina koje rade u području temeljnih medicinskih znanosti s istraživačkim skupinama u kliničkim područjima



Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci 15. prosinca u HNK Ivana pl. Zajca obilježit će punih šest desetljeća djelovanja, a dekan prof. dr. Tomislav Rukavina kaže da tu ustanovu danas čini 1.100 studenata na preddiplomskim i diplomskim razinama studija te još njih petstotinjak na poslijediplomskoj razini.


– Danas se na fakultetu izvode 4 studijska programa na dodiplomskoj razini – medicina, dentalna medicina, preddiplomski i diplomski studij sanitarno inženjerstvo te doktorski studijski programi biomedicine i zdravstvenog i ekološkog inženjerstva. Pored toga fakultet ima akreditaciju za izvođenje 17 poslijediplomskih specijalističkih studijskih programa, a upravo je u postupku akreditacije još 6 specijalističkih poslijediplomskih studija. Ukupan broj zaposlenih je 531 od čega je 44 znanstvenih novaka. Od zaposlenih nastavnika i suradnika velik broj je istodobno zaposlen na fakultetu i u nekoj od naših nastavnih baza tako da je realan broj stvarno zaposlenih u punom radnom vremenu značajno manji.


Izdvajanje stručnih studija


Jedan od značajnijih događaja u bližoj povijesti je izdvajanje stručnih studija i formiranje Fakulteta zdravstvenih studija. Što to znači za Medicinski fakultet?


– Fakultet zdravstvenih studija je zamišljen kao jedan od strateških razvojnih projekta Sveučilišta čija je realizacija započela prije nekoliko godina. Uzimajući u obzir izrazito velike potrebe za zdravstvenim kadrom različitog profila u Hrvatskoj, ali i izvan njezinih granica, došlo se do zaključka kako je sazrelo vrijeme da se u okviru Sveučilišta formira fakultet koji će se specijalizirati za obrazovanje zdravstvenog ne-liječničkog kadra na preddiplomskoj, ali i na diplomskoj razini. Ovakav razvoj u postojećem socio-ekonomskom kontekstu predstavlja nužnost obzirom na to da je obrazovanje doktora medicine dugotrajan, složen i iznimno skup proces, da na tržištu rada postoji realan manjak doktora medicine i da aktualan oblik zdravstvene zaštite zbog ekonomskih i demografskih promjena dugoročno nije održiv. Izdvajanje studijskih programa, te njihovo izvođenje na novom fakultetu dovelo je do određenih manjih promjena na Medicinskom fakultetu u organizacijskom i kadrovskom smislu koji, međutim, nisu imali utjecaja na redovito odvijanje rada unutar našeg fakulteta. U provedbenom smislu, osamostaljenje Fakulteta zdravstvenih studija nije utjecalo na izvođenje nastave obzirom da se nastava na novoosnovanom fakultetu i dalje dobrim dijelom, osobito u pretkliničkom dijelu, naslanja na matični fakultet iz kojeg je ponikao. Međutim, u razvojnom smislu, izdvajanje ostalih zdravstvenih studijskih programa omogućit će Medicinskom fakultetu da se u još većoj mjeri usmjeri na unapređenje njegovih osnovnih studijskih programa, prije svega studijskog programa medicine.Kako gledate na projekt Sveučilišne bolnice? Koliko je potrebna razvoju medicinske znanosti u Rijeci?

Sveučilišna bolnica




– Sveučilišna bolnica je koncept koji se već gotovo dva desetljeća pokušava promovirati na Sveučilištu i na Medicinskom fakultetu. U većini zemalja s razvijenim zdravstvenim sustavima postoje srodne institucije u kojima se istovremeno sa stručnim radom odvija i proces obrazovanja svih zdravstvenih djelatnika. Naime, Medicinski fakultet po svom sadržaju zahtijeva upravo takav integrirani pristup koji će budućim medicinskim kadrovima omogućiti stjecanje maksimalne količine praktičnih znanja i vještina. Na žalost, stanje s bolničkim zdravstvenim sustavom u Rijeci ne može zadovoljiti takve standarde studiranja što zasigurno utječe i na kvalitetu nastavnog procesa koji se na fakultetu provodi. Sveučilišna bolnica bi trebala na jednom mjestu objediniti i prostore i opremu, ali prije svega ljude koji bi u kvalitetnom radnom okruženju mogli postizati značajno bolje rezultate, kako u području pružanja zdravstvenih usluga, tako i u području obrazovanja.


Razvojni planovi


Spominjete unapređenje kvalitete nastavnog procesa, na koji način?


– Planovi za budućnost su izrazito brojni, tako da bih istaknuo samo neke za koje smatram da su najznačajniji. Razvojni planovi Medicinskog fakulteta obuhvaćaju sva tri temeljna područja našega rada što uključuje: nastavu, znanost i stručni rad. U nastavnom smislu u idućemm razdoblju želimo značajno unaprijediti standard i kvalitetu studiranja kako bi naši studenti imali sve preduvjete za postizanje vrhunskih rezultata i stjecanje potrebne količine znanja. U tom smislu, u idućih nekoliko godina planiramo uložiti značajna sredstva u modernizaciju nastavne infrastrukture te uvođenje suvremenih informacijskih tehnologija u proces učenja. Na fakultetu će se ubrzo osnovati Centar za izobrazbu nastavnika koji bi trebao nastavnike osposobiti u području prijenosa znanja čime bi zasigurno utjecali na pripremu kvalitetnijih nastavnih materijala i unapređenje nastave u cjelini. Isto tako imamo u planu i uvođenje studijskog programa medicine na engleskom jeziku čime bi napravili značajan iskorak na internacionalizaciji fakulteta i to već od iduće akademske godine. Mišljenja smo da treba ulagati u ljude. Iz toga razloga uskoro ćemo uz Centar za izobrazbu nastavnika osnovati i Centar za statistiku, a kasnije i Centar za jezike u okviru kojeg bi se vršila edukacija iz engleskog jezika.


Ima li tu prostora i za povećanje upisne kvote s obzirom na deficitarnost visokoobrazovanog medicinskog kadra?


– Ne. Upisne bismo kvote povećali odmah kada bismo imali prostorne uvjete za to. Naša najveća dvorana ima 156 mjesta i ne možemo si dozvoliti luksuz upisa 200 studenata te onda ne znati gdje s njima. Želimo studentima osigurati standard, a naši su standardi izrazito zahtjevni. Kod izvedbe kliničkih vježbi standard je četvero do šestero studenata na jednog asistenta, a kod vježbi iz dentalne medicine dvoje studenata na jednog asistenta. Dakle, trenutno prostora za upis većeg broja studenata nema.



Medicinski je fakultet poznat po velikom broju znanstvenih projekata financiranih sredstvima EU-a putem kojih se također zapošljavaju znanstvenici?– Trenutno je na Fakultetu aktivno sedam projekata koji se dijelom ili u cijelosti financiraju međunarodnim izvorima sredstava.  Pored financiranja nabave opreme i potrošnog materijala, značajnu stavku zasigurno predstavljaju sredstva kojima se na projektima zapošljavaju mladi ljudi kako iz zemlje tako i iz inozemstva. Iako se broj ovako zaposlenih kadrova s vremenom mijenja, možemo reći da se u posljednjih nekoliko godina na ovaj način pokrivaju troškovi plaća za 29 mladih znanstvenika.


Znanstveni napredak


Kakvi su planovi za znanstveni napredak?


– U znanstvenom smislu, u idućih nekoliko godina prije svega želimo potaknuti i unaprijediti suradnju između istraživačkih skupina koje rade u području temeljnih medicinskih znanosti s istraživačkim skupinama u kliničkim područjima. Postojeća znanstvena infrastruktura na fakultetu zadovoljava vrhunske standarde za provedbu suvremenih istraživanja. Međutim, zahvaljujući društvenim, ekonomskim i povijesnim razlozima još uvijek zaostajemo za svjetskim standardima u području primijenjenih, primjenjivih i translacijskih istraživanja. Upravo u tom smjeru želimo, u vrlo skoro vrijeme, potaknuti značajne promjene. Fakultet želi sustavno unapređivati i stručni rad koji bi se trebao temeljiti upravo na transferu novih tehnologija i znanja u sustav zdravstvene zaštite. Na tom smo planu već započeli realizaciju određenih projekata koji imaju za cilj da budu komplementarni s potrebama našeg zdravstvenog sustava. U suradnji s našim nastavnim bazama, želimo iznaći ona područja u kojima je naš zdravstveni sustav insuficijentan kako bismo zajedničkim naporima otklonili te nedostatke i kako bi zadovoljili zdravstvene potrebe stanovništva ovoga kraja. Na tragu ranije navedenog, upravo je u tijeku realizacija prve faze osnivanja i izgradnje Centra za translacijska medicinska istraživanja koji se radi u suradnji sa Sveučilištem, a koji bi trebao okupiti nekoliko centara izvrsnosti s ciljem provedbe translacijskih istraživanja, ali i edukacije vrhunskih stručnjaka iz određenih područja. Centar bi se trebao nalaziti u neposrednoj blizini nove zgrade bolnice u okviru Kampusa Sveučilišta, a zajedno s novom bolnicom i budućom zgradom Medicinskog fakulteta na Trsatu bi trebao činiti jedinstvenu funkcionalnu cjelinu.