Negativne reakcije

“To nije maškarana zabava, već rasizam”. Škuribando Fureštić sablaznio Hrvatsku, a danas ga dižu – opet

Sanja Gašpert

Pozvali smo i novinare da tome svjedoče i da im pojasnimo cijelu situaciju, kaže predsjednik Čavjanskih maškara



ČAVLE – Iako je maškarano doba vrijeme kada se pušta mašti na volji, kako kod pripreme kostima i maski, tako i kod odabira lika u čijoj će se ulozi naći pust, krivac za sve loše u proteklom vremenu, čavjanski pust Škuribando Fureštić, izazvao je brojne negativne reakcije, brojni portali i društvene mreže »bruje« ovih dana o njemu te prozivaju organizatore dizanja pusta na stup srama u Čavlima, točnije Čavjanske maškare, da šalju »ružnu rasističku poruku prema stranim radnicima«.


Danas ga vraćaju


Pust je u Čavlima, na Trgu hrvatskih branitelja, kako to i maškarani običaji nalažu, podignut prvi vikend nakon Sveta tri kralja. Visio je on tako u centru Čavala svega tjedan dana, jer su ga članovi Čavjanskih maškara zbog negativnih reakcija u medijima skinuli, ali ga, prema riječima predsjednika Čavjanskih maškara Gorana Mavrinca, namjeravaju vratiti već danas, ovog puta bez brade.


Goran Mavrinac

Goran Mavrinac / Foto: S. DRECHSLER


– Ovog četvrtka, 25. siječnja, našeg pusta ponovo dižemo na stup srama u 17.30 sati, pozvali smo i novinare da tome svjedoče i da im pojasnimo cijelu situaciju. Naime, mi nismo niti rasisti niti fašisti, odbijamo bilo kakve negativne konotacije vezano uz pusta.




Naši nonići borili su se i ginuli protiv fašizma i nama nije ni u primisli bilo da će nas se prozivati na ovakav način. Poruka našeg ovogodišnjeg pusta bila je ukazati na devijaciju u ponašanju pojedinih stranaca koja se dogodila krajem prošle godine.


Naime, oko Božića prošle godine u općini Čavle je policija identificirala četiri državljanina indijske narodnosti koji su kombijem prepriječili put našem mladom sumještaninu, hrvatskom državljaninu. Nakon toga policija nije napravila ništa, mještani su se samoorganizirali i uz pomoć navijača ih pronašli. Pozvana je policija, sve je bilo mirno. Naša je poruka s ovim pustom da u mirnom primorskom mjestu prozivamo devijacije koje sustav nije riješio.


Nitko ne može doći u naš kraj i ograničavati kretanje našim mještanima. Tako smo naveli i u proglasu koji čitamo o pustu i optužujemo ga za loše stvari u prošloj godini, kroz izmišljeni lik aludiramo na ljude koji su pokušali ograničiti slobodu kretanja dječaku iz našeg mjesta, govori Goran Mavrinac koji je i općinski vijećnik te dodaje kako »škuribanda« znači »mračni prostor«, a »fureštić« je stranac.


– I dalje će naš Škuribando Fureštić, obrijan, sličiti na onoga koji je mladiću pokušao ograničiti slobodu kretanja, zaključuje Mavrinac.


Nije lijepo


Slučaj je za naš list komentirala i načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić, koja je izrazila žaljenje što se ova grobnička općina »povlači po medijima u prilično lošem kontekstu«.


Ivana Cvitan Polić / Foto: V. KARUZA


– Žao mi je da smo se našli u ovoj situaciji, koja je više glupa, nego zlonamjerna. Općina Čavle povlači se po blatu oko nečega gdje nema senzacije. Grobničani su dobri i radišni ljudi, humanitarci. Općina Čavle sa svojim je sumještanima među prvima priskočila u pomoć poplavljenim i potresom stradalim područjima Hrvatske, sakupljali smo novac za novu kuću stradalih u potresu, pomažemo u brojnim situacijama. Imali smo najezdu stranih radnika među nama i danas je dosta stranaca koji rade na našem području, prolazili su Grobnikom i migranti i nikada nije bilo problema.


Ovaj pust nije lik migranta, već navodnog otmičara. Nije migrant, ne zna se, nego je strani radnik, navodno.


Maškare nikada nisu bile politički korektne, uvijek su nešto ismijavale i kritizirale. Da je lijepo, prije bih rekla da nije, puno toga nam se ni dosad nije sviđalo, ali eto. Mislim da u svemu tome Čavjanske maškare nisu imale zle namjere. Ipak, dogodilo nam se da smo se, ponovo zbog iste osobe, našli u centru negativnih komentara i razvlačenja po medijima.


Podsjetit ću vas kako se je prije tri godine ta ista osoba, koja je vijećnik u Općinskom vijeću Čavala, našla u medijima zbog sumnje da mu je netko otrovao psa. Prozivana je tada i Općina Čavle, ali do danas nije ništa otkriveno, ne zna se što se točno dogodilo, ne zna se tko je kriv, je li pas otrovan ili je uginuo od bolesti, rekla je Cvitan Polić, aludirajući na Gorana Mavrinca.


Postoje granice


Etnologinja Lidija Nikočević mišljenja je da je slučaj čavjanskog pusta prešao granicu prihvatljivog te kako, nažalost, to nije jedini pust koji se tematski »dohvatio« stranih radnika.


– Rekla bih da je ovaj slučaj iz Čavala prešao u nešto što se bez sumnje može vidjeti kao rasizam. Trebamo imati na umu da će ta lutka u konačnici biti spaljena i to smatram ključnim problemom u ovom slučaju. Ovo je ipak toliko jasna poruka ksenofobičnosti i rasizma.


Lidija Nikočević / Foto: M. MIJOŠEK


Naime, ti strani radnici su posljedica društvenih događanja, procesa koje dijelimo s ostatkom Europe. Ovaj slučaj šalje univerzalno lošu poruku bez obzira na to bila ona iz prošlosti ili sadašnjosti, i mislim da je sve otišlo malo predaleko.


Jer, nije sve što dolazi iz tradicije uklopivo u političku korektnost, kaže Nikočević, koja podsjeća na dva slučaja iz Njemačke i Francuske kada je, u prvom jedan od karnevala zauvijek skinut s UNESCO-ove liste zbog nacističkih elemenata, a u drugom pust iz Poljske nije smio biti izložen u Parizu jer je u nazivu nosio ime »židov«.


Maškarano doba vrijeme je kada se pošalicama »dohvate« ljudi iz vlasti, političari koji kao javne osobe moraju biti spremni na tako nešto.


Znamo da je pust uvijek ironizirao nekog drugog, bilo je slučajeva da su to Kinezi, tamnoputi, svećenici. Pusno doba vrijeme je izvrnutog reda, ali i u tom kontekstu lokalna je zajednica nekada znala do kuda može ići, do koje granice. Možemo se zafrkavati, biti malo pijani, malo agresivni, ali su se znale granice koje se u tom ponašanju ne prelaze.


Danas je zajednica drukčija, različite su kulture, a nova se pravila formiraju s obzirom na okolnosti, međutim, nikada nije dobro na neki način ugroziti drugoga da bi opstali, smatra Nikočević.


Policija demantirala pokušaj otmice


Policijska uprava primorsko-goranska objavila je na Badnjak prošle godine priopćenje u kojem je vrlo jasno demantirala pokušaj otmice djeteta kao i bilo kojeg drugog kaznenog djela.


»Proteklih dana na društvenim mrežama i u medijima pojavila se objava o navodnom pokušaju otmice djeteta na području Čavala. U cilju objektivnog izvješćivanja javnosti obavještavamo da postupanjem policije po dojavi zaprimljenoj 21. prosinca oko 21.30 sati, nisu utvrđena obilježja niti jednog kaznenog djela, prekršaja ili bilo kojeg drugog oblika protupravnog ponašanja«.


Kako dalje stoji u tom priopćenju, nije utvrđeno da bi se radilo o pokušaju otmice djeteta. »Od zaprimanja dojave policija je obavila razgovore s više osoba te poduzela druge mjere i radnje radi utvrđivanja svih činjenica. Sve dosad poduzeto nije rezultiralo bilo čime što bi upućivalo ili pak potvrđivalo sumnje da bi se radilo o pokušaju otmice ili bilo kojoj drugoj kažnjivoj radnji.


Također, s obzirom na objave na društvenim mrežama koje su preuzeli i pojedini portali, u kojima se navodi da je skupina građana uhitila počinitelje, obavještavamo da isto ne odgovara činjeničnom stanju budući da se spomenute osobe ne dovode u vezu s počinjenjem bilo koje kažnjive radnje«, piše u priopćenju policije.


Policija zaključuje kako »temeljem svih dosad prikupljenih saznanja ne dovodi ilegalne migrante u vezu s navedenim«. Na kraju su iz policije apelirali na građane i sve u javnom prostoru »da ne objavljuju i ne šire neprovjerene informacije te svojim objavama uznemiruju i izazivaju zabrinutost građana, odnosno potiču na netrpeljivost prema pojedinim osobama«.