
Kristian Benić, Niko Cvjetković, Marija Sušlić i Iva Marčelja / Snimio Vedran KARUZA
Mali, ali i oni veći družiti će se s autorima, otkrivati tajne zanata, stvarati s kreativnom ekipom iz prve ruke, rekao je Benić
povezane vijesti
RIJEKA Male, ali i velike Riječane čeka novo izdanje Tjedna dobre dječje knjige Gradske knjižnice Rijeka, najveće manifestacije dječje čitateljske kulture u riječkoj regiji. Program su predstavili Niko Cvjetković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka, Iva Marčelja, organizatorica programa Dječje kuće, Marija Sušlić, voditeljica Dječjeg odjela Stribor i Kristian Benić, zadužen za projekte i marketing Gradske knjižnice Rijeka.
– Od 31. ožujka do 6. travnja održat će se peto izdanje Tjedna dobre dječje knjige u Dječjoj kući, a ukupno trinaesto. Prema čvrsto uspostavljenoj tradiciji publiku čeka splet radionica, autorskih susreta, zabavi i pričaonica koje dobru priču pronalaze i tamo gdje se najmanje nadate.
Središnja tema ovogodišnjeg Tjedna dobre dječje knjige je misterij. Samo u Dječjoj kući, koja je središnje mjesto održavanja programa, pripremljeno je preko 50 događanja na kojima je sudjelovanje uz prijave za djecu, ali i odrasle, kada je riječ o programima za odrasle, potpuno slobodno. Mali, ali i oni veći družiti će se s autorima, otkrivati tajne zanata, stvarati s kreativnom ekipom iz prve ruke, rekao je Benić.
Izložba ilustracija iz slikovnice “Kamo ćemo večeras?”
Tako već u ponedjeljak, 31. ožujka u galeriju na 1. katu Dječje kuće stiže izložba ilustracija riječke autorice i ilustratorice Nene Pavelić iz njene nove nagrađivane slikovnice “Kamo ćemo večeras?”. Riječ je o slikovnici koja kroz tople, živopisne slike prati dječaka i njegovu obitelj dok zajedno istražuju svijet.
Program “Potraga za razbacanim razglednicama” je igra traženja koja će se održavati kontinuirano tijekom cijelog tjedna. Za igru se treba javiti u programsku sobu u prizemlju Dječje kuće.
Vakulina slikovnica o meteorologiji i niz pričaonicaProgram “Dobre knjige” sastavljen je od radionica i pričaonica. Tako će u programu Face u gostima: Tko nam to večeras čita priču? djeci na pričaonici pričati Mario Batiffiaca i Irena Grdinić. “Traže se cirkusanti” kreativna je radionica s Ines i Jasminom, “Retorika za djecu: Reci to jasno i glasno!” je radionica govorništva. Program “Voliš hororce!?” je autorski susret s Moreom Banićević, a program “Knjiga na triciklu: Kako misli jure maloga Jure?” je stand-up za djecu. “Harfa u gostima: Knjige o odgoju djece sa smislom” je predstavljanje i razgovor za roditelje, odgojitelje, učitelje s pokretačicom Irenom Orlović, dok je “Spuštanje ručne: Kako čitati priču?” kreativni trening za odgojitelje, učitelje, stručne suradnike i roditelje. Program “Moj medo” je pričaonica za bebe, a “Uhvatio sam gnoma” kreativna radionica. “Bedžomatiranje: Muminasti bedževi” predstavit će specijalno izdanje kreativne radionice Striborova škrabaonica, a program “Ajme srama… ovo mi je najgori tjedan u životu!” je dramska radionica o neugodnjacima na temu popularne knjige. “Ilustrator u kući: Misterij nestalih točki i pruga” kreativna je radionica s ilustratorom Davorom Pavelićem, a “Pričolinac: Mitologija – zgode slavenskih bogova” je pričaonica i stvaraonica priča. Program “Stribor slavi 30. rođendan: Mara i knjiški moljci” donosi mjuzikl za djecu, a program “Joooj kako se ono zove… Harry Potter i drugi misteriozni svjetovi” je obiteljski kviz. “Slikopričom po svijetu” je kreativno druženje s autoricom Majom Šimleša. U Dječju kuću dolazi i “Meteorolog u gostima: Zoran Vakula i “Dugasta”, autorova slikovnica o meteorologiji. |
Mini škrabaonica
“Ta misteriozna bijela, okrugla, njuškasta stvorenja” je specijalno izdanje kreativne radionice Mini škrabaonica, a na programu je već prvog dana ove manifestacije od 17.30 do 18.15 sati, za djecu od 3 do 6 godina.
Za nešto starije, od 5 do 10 godina, je radionica “Zelena čarolija plave lampe”, gdje će se izrađivati lampe za opuštanje, miran san i čisti zrak od 17.30 do 19 sati. Na ovoj kreativnoj radionici djeca će naučiti kako od plastičnih boca stvoriti unikatne lampe koje spajaju svjetlost i prirodu.
Da bi lampe bile lijepe i kad ne svijetle, djeca će ih ukrašavati maštovitim motivima, bojama i trakicama, stvarajući jedinstvene dizajne. Sadit će se biljke i slagati LED lampice koje će stvoriti poseban, čaroban plavi sjaj.
Osim što će kod djece ova radionica razvijati kreativnost i ekološku svijest, svi će moći i ponijeti kući svoju čarobnu plavu lampu – savršenu za opuštanje, mirne snove i čisti zrak. Radionicu vodi Daniela Torjan koja je vrtlarica i kreativka koja kroz svoj obrt VRRR – Vrtlari, Recikliraj, Rasti, Raduj se – organizira poučne i stvaralačke radionice za sve uzraste. Piknik priča “Vila Zara i misterij nestanka šumskih boja” održat će se isti dan u ponedjeljak, 31. ožujka od 18 do 19 sati ta dob djece od 2,5 do 4 godine.
Cilj ove radionice je kroz dramsku priču potaknuti igru, maštu i znatiželju te aktivno sudjelovanje u grupnim aktivnostima. Priču će biti zaokružena zajedničkim slikanjem šume na plahti, uz prirodne boje koje će djeca sama smućkati.
To je samo dio programa prvog dana bogatog “Tjedana dobre dječje knjige” manifestacije podjednako atraktivne za djecu i roditelje, koja se naslanja na tezu da knjige i priča leže u temelju svakog stvaralaštva.