Unaprijeđeni uvjeti rada u nastavnim i laboratorijskim prostorima Tehničkog fakulteta / Snimio Damir ŠKOMRLJ
Sve do kraja studenog na online platformi fest.riteh.hr se odvijaju događanja, izdan je i godišnjak posvećen upravo obljetnici, a na Job.Fairu studentima će se omogućiti direktan kontakt s tvrtkama
povezane vijesti
RIJEKA – Prije točno 60 godina u Rijeci je otvoren Strojarski fakultet, a pod tim je imenom djelovao sve do 1973. godine kada je preimenovan u Tehnički fakultet te je postao sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Iako svoj 60. rođendan Fakultet zbog epidemiološke situacije neće slaviti uživo, sve ono što se planiralo napraviti u zgradi Fakulteta povodom obljetnice preseljeno je u virtualno okruženje pa se tako sve do kraja studenog na online platformi fest.riteh.hr svakodnevno odvijaju događanja u čast velike godišnjice. Izdan je i godišnjak posvećen upravo obljetnici, a dekan prof. dr. Duško Pavletić kaže da će se uz ovotjedni Job.Fair u virtualno okruženje preseliti još dva događanja.
Virtualna šetnja
– S obzirom na situaciju organizirali smo online sajam poslova Job.Fair, koji se dosada održavao na fakultetu i čiji je cilj omogućiti studentima izravan kontakt s tvrtkama, kao i omogućiti tvrtkama da se predstave studentima, a okupili smo više od 20 tvrtki. Od 9. do 13. studenog na istoj platformi imat ćemo događanja posvećena 60. obljetnici Fakulteta, a u okviru toga bit će postavljena izložba fotografija koja će prikazati fakultet kroz povijest. Bit će objavljene i izjave naših bivših studenata koji su danas na istaknutim mjestima, a od 16. studenog pa sve do kraja mjeseca održat ćemo virtualnu manifestaciju Dani otvorenih laboratorija. Riječ je o našoj tradicionalnoj manifestaciji koja je namijenjena budućim studentima s ciljem da ih upoznamo sa životom na Fakultetu, ponudom programa i svime čime se bavimo. S obzirom na to da se to ne može organizirati uživo pripremili smo virtualnu šetnju fakultetom i laboratorijima, a sve će biti prikazano kroz 360 stupnjeva. Predstavit će se 15 do 20 laboratorija, a također će se prikazati i neke odabrane vježbe, najavljuje dekan. Dodajući kako se u 60 godina postojanja Tehnički fakultet pozicionirao kao organizirana i prepoznatljiva sastavnica riječkog Sveučilišta te kao jedna od vodećih institucija u Hrvatskoj koja odgaja i obrazuje stručnjake u poljima strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike i računalstva prof. dr. Pavletić ističe da je Fakultet danas ustrojen kroz 11 zavoda, 36 katedri i 50 laboratorija te predstavlja modernu visokoškolsku i znanstvenu instituciju. Kadar koji obrazuje ta ustanova već je godinama iznimno tražen zbog čega se studenti vrlo lako zapošljavaju već i tijekom studija, a dekan kaže da se radi o univerzalnom profilu stručnjaka koji posao ne pronalaze samo u regiji, nego i šire.
Nagrađeni studentiPovodom 60. godišnjice Tehnički će fakultet nagraditi najsupješnije studente, a laureati su: Marino Odorčić, Leona Petrc, Mateo Malvić, Dean Krbavac, Darijan Jelušić, Lucija Žužić, Sanja Bjelobradić, Dora Vojnić, Tajana Cvija i Marina Banov, dok su Mateo Berković i Vito Medved nagrađeni za studentski aktivizam. |
– Do danas je na Tehničkom fakultetu diplome steklo 8.500 studenata, 95 kandidata steklo je zvanje magistara znanosti, dok je 149 kandidata obranilo doktorske disertacije i steklo zvanje doktora znanosti, kaže prof. dr. Pavletić.
Znanstvena aktivnost
Nastava se izvodi na 14 studijskih programa koje pohađa 1.800 studenata, a uz neprekidno ostvarivanje svoje obrazovne uloge značajna je i znanstvena te stručna djelatnost Fakulteta. Uz već ranije započete znanstvenoistraživačke projekte Fakultet se ove godine uključio u prijave devet projekata Europskog fonda za regionalni razvoj usmjerenih na povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja te osam istraživačkih i bilateralnih projekata Hrvatske zaklade za znanost, a prijavljen je i cijeli niz drugih projekata.
– Ova zapažena znanstvena aktivnost dijelom je rezultat i kontinuiranog, višegodišnjeg, sustavnog ulaganja Fakulteta u unapređenje uvjeta rada u nastavnim i laboratorijskim prostorima. U prošloj akademskoj godini uloženo je više od 3 milijuna kuna u nabavku nove laboratorijske opreme, razvoj računalne infrastrukture te održavanje prostora fakulteta, ističe dekan.
Ujedno dodaje da je prošla akademska godina bila obilježena i brojnim drugim događanjima poput reakreditacije doktorskog studija računalstva, osuvremenjeni su studijski programi, organizirano je niz znanstvenih i stručnih događanja, a zbog epidemije sve nastavne aktivnosti prešle su u virtualno okruženje, ali su se održavale u realnom vremenu. Ono što predstoji, zaključuje prof. dr. Pavletić, donošenje je nove Strategije razvoja Fakulteta, daljnje unapređenje programa, jače povezivanje sa stručnjacima iz gospodarstva i javnog sektora, kao i definiranje smjernica internacionalizacije Fakulteta.