Snimio VEDRAN KARUZA
Već punih 18 godina zgrada u samom središtu grada zjapi prazna, propada, ali i prijeti prolaznicima zbog komada fasade ili krova koji padaju na tlo i pri najmanjem vjetru
povezane vijesti
RIJEKA – Riječki Teatro Fenice punih je osamnaest godina izvan funkcije i postupno propada, a za kupnju ove secesijske zgrade, koja je ujedno i zaštićeno kulturno dobro, nitko nije zainteresiran.
Teatro Fenice izgrađen je 1914. godine te je kao jedno od prvih velikih kazališta u ovom dijelu Europe moglo primiti dvije tisuće gledatelja, a u drugoj polovici prošloga stoljeća u zgradi je djelovalo i najveće riječko kino Partizan te noćni bar. Iako se danas ne koristi, građevina ima arhitektonsku i kulturološku vrijednost te čuva uspomenu na stoljetnu kulturno-umjetničku aktivnost koja se u njoj odvijala. Teatro Fenice se od 19. veljače 2003. godine nalazi na Listi zaštićenih kulturnih dobara u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske, međutim taj status nije ju spasio od propadanja već dijelovi pročelja godinama padaju na pješačku zonu i predstavljaju opasnost za prolaznike, a zgrada u samom središtu Rijeke stoji kao ruglo i sramota.
Naime, nakon što je poduzeće Rijekakino, u čijem vlasništvu je bilo i Teatro Fenice, otišlo u stečaj, postupak prodaje pao je u nadležnost vjerovnika i stečajnog upravitelja, a pravo prvokupa pripalo je Gradu Rijeci. Međutim, kada je prije nepune dvije godine stigla ponuda stečajnog upravitelja, Grad Rijeka odbio je otkupiti Teatro Fenice po cijeni od 11,5 milijuna kuna uz riječi da su zainteresirani za kupnju, ali ne po navedenoj cijeni. U skladu s time, poslali smo upit Gradu Rijeci o tome jesu li još uvijek zainteresirani za kupnju Teatra Fenice, ali, sudeći po odgovoru, jedini potencijalni kupac koji je pokazivao interes, odustao je od kupnje.
– Stavljanje Teatra Fenice u funkciju svakako je interes Grada Rijeke, no to nipošto ne znači i nužnu kupnju objekta i izdvajanje velike svote proračunskog novca u tu svrhu, a nakon toga i ulaganje u obnovu objekta – kazao je pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar. Naime, Šarar pojašnjava kako za stavljanje objekta u funkciju provođenja raznih gradskih projekata dovoljan je parterski odnos Grada i vlasnika.
– Gradske ustanove u kulturi, kao i drugi dionici na kulturnoj sceni, mogu realizirati programe u Teatru Fenice bez da Grad bude vlasnik tog prostora, a Grad Rijeka može sufinancirati potpuno nove programe koji bi se u tom prostoru odvijali, bez da bude vlasnik prostora. Također, stručne službe Grada Rijeke spremne su dati doprinos u razradi mogućih scenarija obnove, dodaje te pojašnjava kako je Gradsko vijeće u rujnu 2020. godine odbilo ponudu stečajnoj upravitelja, koja je iznosila 11.500.000,00 kuna.
– Grad Rijeka ne planira kupiti tu zgradu i nema za to planirana sredstva. Jer, kao što je rečeno, provedba raznih programa i obnova zgrade moguća je i bez da Grad Rijeka postane vlasnik prostora, naveo je pročelnik Šarar u svom odgovoru naglašavajući da je obaveza vlasnika brinuti se o kulturnom dobru.
Ministarstvo i konzervatori
Posljednji navod pročelnika Šarara u kojem se ističe da je obaveza vlasnika brinuti o kulturnom dobru, propisana je i Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, što su nam potvrdili i iz Ministarstva kulture i medija. Unatoč tomu, postavlja se pitanje kako natjerati vlasnika na redovito održavanje i provođenje mjera zaštite registriranog kulturnog dobra u situaciji kada je tvrtka, u čijem se vlasništvu dobro nalazi, u stečaju, a imovinom upravlja stečajni upravitelj.
Iz resornog ministarstva naglasili su kako stručnjaci Konzervatorskog odjela u Rijeci, koje djeluje pri Ministarstvu kulture i medija, u okviru svojih ovlasti trajno skrbe o ovom kulturnom dobru. O tome svjedoči dokumentacija s nizom izdanih posebnih uvjeta zaštite, kao što je rješenje za obnovom krova i pročelja ili rješenje za odobrenje radova temeljem izrađene projektne dokumentacije, ali svi izdani nalozi do danas nisu realizirani.
“Kra(l)j zabave”
|
– Od 2008. godine do danas izdan je niz posebnih uvjeta zaštite, odobrenja radova na krovu i pročelju, konzervatorskih očevida i uputa za hitne mjere zaštite koje su vlasnici zgrade bili dužni poduzeti, i to ponajprije privremenim osiguranjem zgrade od daljnjeg rušenja, pažljivom demontažom nestabilnih elemenata krova, arhitektonske plastike i vanjske stolarije. Zatim izradom projektne dokumentacije postojećeg stanja, dostavom izvješća licenciranog statičara o aktualnoj statičkoj stabilnosti zgrade s prijedlogom njezine konstruktivne sanacije, te sanacije i obnove krova, pročelja i vanjske stolarije kako bi se spriječilo daljnje propadanje Teatra Fenice, istaknuli su iz ministarstva dodajući da su problem propadanja ovog kulturnog dobra pokušavali riješiti i imenovanjem skrbnika, ali, nažalost, ovaj prijedlog nije izazvao interes i djelovanje.
– Kako napori, nalozi i upute konzervatora nisu naišli na nužnu realizaciju svih tih mjera koje je bio dužan poduzeti vlasnik, Konzervatorski odjel u Rijeci 20. srpnja 2021. izdao je Gradu Rijeci prijedlog o imenovanju skrbnika kulturnom dobru. Uvidom u dokumentaciju utvrđeno je kako predmetnom kulturnom dobru do danas nije imenovan privremeni skrbnik, kojeg je bio dužan imenovati riječki gradonačelnik na čijem se području kulturno dobro nalazi. Time su iscrpljeni svi mogući zakonski instrumenti nadležnog Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija, te se kao i svih ovih godina očekuju dužni poduhvati vlasnika, uz podsjetnik da je desetina predmetnog kulturnog dobra u vlasništvu Grada Rijeke, istaknuli su iz Ministarstva kulture i medija.
Aktivna ponuda
Na kraju, prema navodu stečajnog upravitelja, ponuda od 11,5 milijuna kuna još uvijek je aktivna, te će, kako je rekao, zgrada biti prodana onome tko dostavi i takvu ponudu. Ostaje nada da će Teatro Fenice jednoga dana dobiti odgovornog vlasnika te dočekati svoje čudo koje će njegovu ruhu vratiti stari sjaj podariti joj ljepšu budućnost.