Snimio Vedran KARUZA
Ovogodišnjim Svjetskim danom nepušenja, koji se službeno obilježava 31. svibnja, želi se ukazati na utjecaj pandemije Covid-19 na mnoge pušače i njihovu odluku o prestanku pušenja te osvijestiti važnost osobne odgovornosti i brige za zdravlje
povezane vijesti
RIJEKA U povodu obilježavanja Svjetskog dana nepušenja čiji je ovogodišnji moto “Odluči prestati, obećaj da prestaješ danas!” Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije (NZJZ PGŽ), u suradnji s učenicima riječkih i županijskih osnovnih škola, pripremio je izložbu učeničkih plakata koji su danas postavljeni na izložbenim panoima na Korzu.
Ovogodišnjim Svjetskim danom nepušenja, koji se službeno obilježava 31. svibnja, želi se ukazati na utjecaj pandemije Covid-19 na mnoge pušače i njihovu odluku o prestanku pušenja te osvijestiti važnost osobne odgovornosti i brige za zdravlje. Pušenje i konzumiranje duhanskih proizvoda godišnje ubije oko 6 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj oko 9.000 ljudi umire od posljedica pušenja, a čak 30 posto odrasle populacije u Hrvatskoj su pušači.
Učenički plakati koje je moguće vidjeti na postamentima na Korzu ukazuju na štetnost i rizike od pušenja, a nastali su u sklopu ciklusa radionica programa “Trening životnih vještina” kojim se učenike u školama informira o štetnosti rizičnih ponašanja i konzumiranja cigareta, alkohola i droge te promiče zdravlje i osobni razvoj učenika. Program se od 2005. godine provodi u više od 50 osnovnih škola diljem županije, a svake godine u njemu sudjeluje više od 500 razreda i gotovo 10.000 djece.
– Program Trening životnih vještina postao je jedna tradicija u našoj županiji i gradu Rijeci na koju smo svi ponosni. Angažman nastavnika i stručnih suradnika u školama daje dodatan vjetar u leđa tome da ustrajemo i mlade ljude upućujemo da odaberu pravi način života te se otklone od rizičnih ponašanja koji su posebno sada, u ovoj pandemijskoj krizi iskušenje za mnoge, rekao je ravnatelj županijskog NZJZ-a Vladimir Mićović na jučerašnjem otvaranju izložbe.
– Cilj ovog programa i pristup unutar razreda je promovirati zdrav način života među mladima i djecom, a mislim da se rezultati itekako vide, kazao je ravnatelj Mićović. Naime, posljednje ispitivanje NZJZ PGŽ iz 2018. u usporedbi s onim iz 2007. godine pokazuje da je broj učenika koji su do osmog razreda probali duhanske proizvode prepolovljen s 47 na 22 posto, dok je konzumiranje alkohola smanjeno za trećinu, sa 71 na 50 posto. Također, najrizičniji oblici ponašanja poput pušenja prije 7. razreda smanjeni su za 60 posto, dok je učestalo pijenje alkohola smanjeno čak i do 70 posto.
Izložbu je jučer obišao i zamjenik gradonačelnika Marko Filipović koji je podržao program i ukazao na važnost upozoravanja o štetnosti ovisnosti, pušenja i konzumiranja duhanskih proizvoda unutar sistema obrazovanja, a posebice među najmlađom dobi, dok je zamjenica župana Marina Medarić istaknula da o uspješnosti programa govori i činjenica da je prepoznat na nacionalnoj razini te je od strane Vladina ureda za droge označen kao primjer dobre prakse pri Europskom centru za praćenje droga.
– Program koji provodimo omogućava da djeca i mladi na vrijeme vide koje su opasnosti, ne samo od pušenja već i alkohola i droga. Vjerujem da je informiranje djece već u najmlađoj dobi o štetnim posljedicama jedan od najboljih načina prevencije rizičnih ponašanja, zaključila je Medarić.