Foto Vedran Karuza
YUFE savez želi napraviti promjenu u europskom visokom obrazovanju, predstavljajući se kao vodeći model mladog, neelitističkog, otvorenog i uključivog europskog sveučilišta usmjerenog na studente
povezane vijesti
Nakon pridruživanja YUFE inicijativi u prosincu 2018. godine i sudjelovanja u YUFE projektu kao pridruženi partner od lipnja 2019., Sveučilište u Rijeci dobilo je status u punopravnog člana YUFE konzorcija.
Isti status
Status punopravnog člana dodijelila je Europska komisija na službeni zahtjev YUFE saveza, a riječko sveučilište sada ima isti status kao i ostala sveučilišta iz Belgije, Cipra, Engleske, Finske, Njemačke, Italije, Nizozemske, Poljske i Španjolske te time preuzima još veću odgovornost u stvaranju prvog europskog sveučilišta budućnosti otvorenog svim domaćim i stranima studentima svih profila.
YUFE savez predstavlja veliko strateško partnerstvo uspostavljeno između deset mladih sveučilišta iz deset europskih zemalja, koja su se udružila s četirima pridruženim partnerima s temeljnim kompetencijama u području zapošljavanja i inkluzivnosti.
Savez želi napraviti radikalnu promjenu u europskom visokom obrazovanju, predstavljajući se kao vodeći model mladog, neelitističkog, otvorenog i uključivog europskog sveučilišta usmjerenog na studente. YUFE je i jedinstveni ekosustav koji povezuje sveučilišta sa zajednicama, a temeljit će se na suradnji visokoobrazovnih institucija, javnog i privatnog sektora te građana diljem Europe.
Službena potvrda
Punopravno članstvo od velikog je značaja i za Sveučilište i za regiju, jer je jedan od YUFE-ovih strateških ciljeva uspostaviti suradnju s lokalnim tvrtkama i dionicima, lokalnim stanovnicima i zajednicama kako bi pridonijeli rješavanju lokalnih i europskih izazova.
To će se sada lakše postići jer je formalni status Sveučilišta u Rijeci jednak onome drugih sveučilišta iz YUFE saveza.
Budući da su Sveučilište u Rijeci i Sveučilište »Nikola Kopernik« u Torunu postali punopravni članovi YUFE saveza, YUFE zajednica sada postaje još raznovrsnija i pokazuje uključenost različitih europskih regija, što demonstrira izrazitu europsku orijentaciju saveza YUFE.
Prema riječima rektora Sveučilišta u Maastrichtu i predsjednika YUFE saveza prof. dr. Martina Paula integracija Sveučilišta »Nikola Kopernik« i Sveučilišta u Rijeci kao punopravnih partnera u savezu predstavlja prekretnicu ne samo za ovu instituciju već i za cijeli savez.
– To je službena potvrda značajnog napretka koji je YUFE već postigao u izgradnji saveza sveučilišta koji povezuje sve dijelove Europe. Nadamo se da će naš inkluzivni pristup okupljanja akademskih institucija, osoblja i studenata iz različitih zemalja, kultura i područja biti uspješan u provođenju zajedničke vizije i akcija, koje nam omogućavaju da postanemo pravo europsko sveučilište temeljeno na izvrsnosti, jednakosti i međusobnom poštovanju, kazao je prof. dr. Paul.
Strateško značenje za Sveučilište u Rijeci
Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija ocijenila je dobivanje punopravnog članstva strateškim značenjem za riječko sveučilište i njegove studente, istraživače i zaposlenike koji će sada imati pristup brojnijim oblicima mobilnosti, studija, istraživanja i razvoja.
– Više puta smo naglašavali da je misija YUFE saveza u potpunosti usklađena s misijom i vizijom Sveučilišta u Rijeci, a to je dijeliti zajedničku predanost europskoj ideji, a mi smo jednako sigurni u presudnu ulogu sveučilišta u budućnosti Europe.
Inicijativa Europskih sveučilišta, koja poseban naglasak stavlja na kvalitetu projekta YUFE saveza, važna je za cjelokupni europski prostor visokog obrazovanja i europski istraživački prostor, a punopravno članstvo Sveučilišta u Rijeci u YUFE savezu nesumnjivo će pridonijeti boljem položaju Hrvatske u Europskoj uniji.
Tako će se i smanjiti jaz između sveučilišta u državama članicama EU13, koje su posljednje ušle u Europsku uniju, a tu ubrajamo i Hrvatsku, i sveučilišta u zemljama članicama EU15.
Zahvaljujući otvorenosti i inkluzivnosti članova YUFE saveza, kako u ranijim fazama dok smo bili pridruženi partner tako i sada, nismo primijetili različit tretman niti u jednom segmentu našeg rada, jer su nam svi partneri omogućili jednako sudjelovanje u aktivnostima.
Međutim, punopravno partnerstvo donijet će sa sobom i dodatne ugledne prednosti i promjenu statusa, kao i priliku za stjecanje dodatnih prednosti kroz naš zajednički rad, zaključila je rektorica.