Umjetna inteligencija

Važan korak za riječko Sveučilište. S partnerima postaje sjedište Europskog centra za digitalne inovacije

Ingrid Šestan Kučić

Projekt Sveučilištu u Rijeci omogućuje da se pozicionira kao nositelj digitalne transformacije u lokalnoj zajednici / Foto : V. KARUZA

Projekt Sveučilištu u Rijeci omogućuje da se pozicionira kao nositelj digitalne transformacije u lokalnoj zajednici / Foto : V. KARUZA

U projektu EDIH Adria tehnologije će se fokusirati na sektore zdravlja i kvalitete života, uključujući zdravstveni turizam, kao i na sektore prijevoza i mobilnosti, s posebnim naglaskom na maritimni sektor, te energije i održivog razvoja



RIJEKA – Europska je komisija objavila rezultate natječaja u okviru programa Digitalna Europa (Digital Europe Program – DEP) kojima je Sveučilištu u Rijeci s partnerima odobren projekt Europskog centra za digitalne inovacije (European Digital Innovation Hub) EDIH Adria, a riječ je o projektu vrijednom 2,645 milijuna eura.


Europski centar za digitalne inovacije EDIH Adria temelji se na dvjema ključnim tehnologijama za kojima postoji potreba u Hrvatskoj, a to su umjetna inteligencija i računarstvo visokih performansi.


Riječ je o konzorciju koji koordinira riječko Sveučilište, a čine ga dvije znanstveno-istraživačke institucije, jer, uz riječko, u Konzorcij je uključeno i Sveučilište u Puli. Dio konzorcija su i globalni tehnološki lideri Ericsson Nikola Tesla d.d. te Infobip d.o.o., kao i poduzetnička potporna institucija STEP RI Znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci te klaster tehnologije i inovacija Smart RI d.o.o., nacionalni centar kompetencija za pametne gradove.


Foto M. LEVAK

Foto M. LEVAK


Prioritetni projekt




Navodeći kako je projekt osnivanja Europskih centara za digitalne tehnologije diljem Europe poseban, rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, pojašnjava da se radi o strukturalnom zahvatu Europske unije da umreži resurse digitalne tehnologije EU-a s lokalnim realnim sektorom, a putem istraživačkih institucija.


– Projekt je važan jer omogućuje da se kroz bespovratni javni novac, u sinergiji sveučilišta i poslovnog sektora, razvijaju relevantne inovacije, organizira ciljana edukacija skrojena prema potrebama poslovnog sektora i unapređuju vještine za digitalnu i zelenu tranziciju. Za Sveučilište u Rijeci projekt je svakako jedan od prioriteta u domeni transfera znanja jer omogućuje da se pozicioniramo kao nositelji digitalne transformacije u lokalnoj zajednici, s naglaskom na sektor zdravlja te farmaceutske i maritimne industrije, ističe rektorica.


Kovačević: Ovakve prakse su iznimno vrijedne

 


Ericsson Nikola Tesla jedan je od partnera na projektu EDIH (European Digital Innovation Hub) Adria, čiji je prijavitelj Sveučilište u Rijeci. Radom na ovom projektu u kojem bi Ericsson Nikola Tesla bio angažiran u tri od četiri ključne aktivnosti – test before invest, edukacija i povezivanje – kompanija ima priliku dati svoj doprinos kreiranju inovativnih digitalnih rješenja, a to je upravo područje u kojem ima velika ekspertna znanja, iskustva i stručne kapacitete. Kompanija Ericsson Nikola Tesla već više od 70 godina aktivno surađuje s akademskom zajednicom, na čemu, između ostalog, temelji svoje tehnološko liderstvo, jača inovacijski potencijal, omogućava transfer znanja i tehnologija te razvoj kvalitetnih stručnjaka.


– Naša iskustva pokazala su da su ove prakse iznimno vrijedne i korisne te da bez znanosti nema razvoja tehnologije, a isto tako da bez naprednih tehnologija i partnerstva s lokalnom zajednicom nije moguće ostvariti gospodarski i društveni prosperitet. U budućnosti očekujem još prilika za suradnju kako sa Sveučilištem tako i s lokalnom zajednicom, poručila je Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikola Tesla. (V. M.)

Dodaje i da se Sveučilište u Rijeci sa svojom istraživačkom i obrazovnom ekspertizom u području umjetne inteligencije, računarstva visokih performansi i edukacije za poduzetnike uspijelo profilirati kao jedno od vodećih u Hrvatskoj.


– U Hrvatskoj su još tri Europska centra dobila zeleno svjetlo Europske komisije, od kojih jedan koordinira Institut »Ruđer Bošković« i drugi FER sa Sveučilišta u Zagrebu, dok je treći JURK Regionalnog koordinatora Sisačko–moslavačke županije. Velika dodana vrijednosti našeg EDIH-ADRIA je partnerstvo s tvrtkama poput Infobipa i Ericsson Nikola Tesla koje su zasigurno među najboljima u području digitalnih tehnologija, ali i sa Sveučilištem u Puli i klasterom Smart Ri koje omogućuje da se naš EDIH-Adria pozicionira kao središte digitalne tranzicije ne samo na području Rijeke, PGŽ-a i Istarske županije, već u području cijele Jadranske Hrvatske, navodi prof. dr. Prijić Samaržija.


Tri godine


U projektu EDIH Adria tehnologije će se fokusirati na sektore zdravlja i kvalitete života, uključujući zdravstveni turizam, kao i na sektore prijevoza i mobilnosti, s posebnim naglaskom na maritimni sektor, te energije i održivog razvoja.


Trajanje projekta je tri godine, s mogućnošću produljenja na dodatne četiri godine, a osnovni izvori sredstava, u jednakom omjeru, bespovratna su sredstva odobrena iz navedenog projekta EU-a te iz nacionalnog Mehanizma za oporavak i otpornost. Predviđene aktivnosti obuhvatit će privatni i javni sektor na području Jadranske Hrvatske, uz umrežavanje i sinergijsku suradnju na području cijele Hrvatske i s ostalim EDIH-ovima u Europskoj uniji, čime će se potaknuti razvoj inovacijskog ekosustava u kojem su poduzetnici, udruge poslodavaca i potporne institucije, obrazovni sektor, te javni sektor i kreatori politika.


Aktivnosti će obuhvatiti testiranje prije ulaganja koje se sastoji od Laboratorija izazova, Laboratorija za inovacije i Laboratorija za transformaciju te obuhvaća procjenu digitalne zrelosti, demonstracijske aktivnosti, procjene i simulacije za digitalnu transformaciju, podršku za integraciju i prilagodbu različitih tehnologija, testiranje i eksperimentiranje s digitalnim tehnologijama, transfer tehnologije i slično.


Foto S. DRECHSLER

Foto S. DRECHSLER


Planirane aktivnosti


Dio predviđenih aktivnosti odnosi se i na digitalne vještine i osposobljavanje koji uključuju neformalne treninge, cjeloživotne programe učenja i praktične tečajeve koji su osmišljeni i usmjereni prema specifičnim potrebama korisnika. Provodit će se i aktivnosti podrške digitalizaciji kako bi se mogli identificirati i odabrati relevantni kandidati za aktivnosti testiranja vještina, kao i TBI zadaci prilagoditi specifičnim potrebama svakog korisnika. Tu se ubrajaju procjene digitalne zrelosti te digitalni inovacijski i transformacijski bootcampovi.


U konačnici, EDIH Adria će pružati podršku inovacijskom ekosustavu i umrežavanju, odnosno stvaranju inovacijskog ekosustava u Jadranskoj Hrvatskoj koji će informirati, motivirati, poticati i omogućiti korisniku da započne proces digitalne transformacije, i to putem suradnje s dionicima poput ostalih EDIH-ova diljem Europe, industrijskih klastera i regionalnih organizacija za podršku poslovanju, kao i kroz prijenos znanja između EDIH Adria korisnika i znanstvene zajednice.