SREDNJE ŠKOLE

Sve više srednjoškolaca u PGŽ upisuje strukovne programe, bilježimo i porast broja učenika

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Marko Gracin

Ilustracija / Foto Marko Gracin

U strukovne se škole ove godine upisalo 1.298 učenika, što je jedan posto više nego lani, dok je za jedan posto pao broj učenika koji su odabrali gimnazijske programe, njih je ove godine 805



U klupe prvih razreda primorsko-goranskih srednjih škola u ponedjeljak će sjesti 2.764 učenika, što je 115 učenika više nego lani, a gotovo svaki drugi učenik odabrao je četverogodišnji ili petogodišnji strukovni program.


Prema podacima Primorsko-goranske županije u strukovne se škole ove godine upisalo 1.298 učenika, što je jedan posto više nego lani, dok je za jedan posto pao broj učenika koji su odabrali gimnazijske programe, njih je ove godine 805.


Porast broja učenika i to za 3 posto u odnosu na prošlu školsku godinu bilježe i trogodišnji strukovni obrtnički i industrijski programi koje su odabrala 553 osmaša, njih 100 izabralo je umjetničke programe, a osam je učenika upisalo programe za učenike s teškoćama u razvoju.


Stotinu učenika više




Na jesenskom roku upisa, kaže pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Edita Stilin, u srednje se škole upisalo 48 učenika, a najviše, njih 21, odabralo je strukovne obrtničke i industrijske trogodišnje programe, dok ih se 15 upisalo u četverogodišnje i petogodišnje strukovne programe.


U umjetničke programe upisalo se njih osam, u gimnazijske svega troje, dok je jedan učenik upisao program za učenike s teškoćama u razvoju.


Nakon jesenskog upisnog roka u školama je ostalo 328 upisnih mjesta, a ukupno gledano ove godine u školama čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, njih 30, sjedit će 2.637 učenika prvih razreda, što je 102 učenika više nego prošlog rujna.


Srednje škole na području Rijeke, njih 22, bilježe porast za 106 učenika, Gorski kotar u tri srednje škole ima tri učenika više, a na otoku Krku, Rabu i Malom Lošinju tri srednje škole imaju dva učenika više nego lani.


Bakarska Pomorska škola ima jednog učenika manje, kao i četiri opatijske srednje škole, dok crikvenička srednja škola ima šest učenika više nego lani. Ukupno su škole čiji je osnivač Primorsko-goranska županija na dva upisna roka ove godine popunile 90 posto planiranih upisnih mjesta.


Najveći postotak popunjenosti, 96 posto, imaju četverogodišnji i petogodišnji strukovni programi, gimnazijski 88 posto, a istu popunjenost imaju i strukovno-obrtnički programi.


Umjetničke programe u odnosu na prošlu godinu biralo je 13 posto učenika manje i nakon upisa popunjeno je 73 posto mjesta, a programi za učenike s teškoćama u razvoju imaju jedan posto učenika prvih razreda više nego prošle školske godine te je popunjeno 19 posto planirane upisne kvote.


Slobodna mjesta


Od ukupno osam gimnazija u Primorsko-goranskoj županiji dvije su u cijelosti popunjene, a to su Gimnazija Eugena Kumičića Opatija i Salezijanska klasična gimnazija Rijeka. Gimnazijske programe popunile su i Srednja talijanska škola Rijeka, Prirodoslovna i grafička škola Rijeka, Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošinj i Ekonomska škola Mije Mirkovića koja ove godine prvi put uvodi program opće gimnazije.


Slobodnih mjesta ostalo je u privatnoj Srednjoj školi Andrije Ljudevita Adamića Rijeka i to samo jedno mjesto, a najviše slobodnih mjesta, 15 u svakoj, ima u Međunarodnoj srednjoj školi Adria i Srednjoj Waldorfskoj školi u Rijeci, dok je Gimnazija Andrije Mohorovičića mogla upisati još petero učenika, Prva sušačka hrvatska gimnazija njih troje te Prva riječka hrvatska gimnazija njih 12.


Najpopularnije strukovne škole čija su upisna mjesta ove godine dupkom popunili osmaši su: Medicinska, Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo, Tehnička, Građevinska tehnička škola, Hotelijersko-turistička škola Opatija, Prometna, Škola za trgovinu i modni dizajn, Elektroindustrijska i obrtnička škola te Obrtnička škola Opatija. Popularne su bile i Ugostiteljska škola Opatija, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja, Drvodjeljska i strojarska škola, Pomorska škola Bakar te Prirodoslovna i grafička škola, jer riječ je o školama s visokom popunjenošću upisne kvote.


Škole drugih osnivača


Među školama, čiji osnivač nije Primorsko-goranska županija, najviše učenika upisala je Salezijanska klasična gimnazija, njih 74, dok je Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića upisala 43 učenika, a Međunarodna srednja škola Adria i Srednja Waldorfska škola upisale su svaka po svega pet učenika.