Foto Sergej Drechsler
Najčešći oblik nasilja danas je vršnjačko nasilje, posebice nasilje koje se događa putem novih tehnologija. Prema statistici, svako četvrto dijete u Hrvatskoj žrtva je vršnjačkoga nasilja, stoga je prevencija izuzetno važna
povezane vijesti
U organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije (NZJZ PGŽ) i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u HNK Ivana pl. Zajca počela je dvodnevna međunarodna stručna konferencija »Prevencijom do kulture nenasilja« koja je okupila šestotinjak sudionika i stručnjaka iz sustava zdravstva, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, pravosuđa te organizacija civilnog društva.
S obzirom na to da danas djeca na internetu provedu više od 6 sati dnevno, a da su prilikom korištenja interneta izložena brojnim neprimjerenim sadržajima, cilj konferencije jest jačanje kapaciteta stručnjaka za kreiranje i provedbu preventivnih programa u zajednici usmjerenih upravo na promicanje sigurnog korištenja interneta i zaštitu djece od brojnih izazova i rizika u online okruženju.
Generalna tajnica konferencije Ines Lazarević Rukavina koja je, ukazujući na opasnosti digitalnog okruženja za djecu, konferenciju otvorila citatom: »Našu djecu učimo kako prijeći cestu i koje su opasnosti, a cesta na internetu je bezbroj, a opasnosti još više!«
Opasne brojke
Vladimir Mićović, ravnatelj NZZJZ-a PGŽ-a istaknuo je da dobrobiti digitalne tehnologije, koja je u ovoj pandemiji omogućila odvijanje obrazovnog procesa i socijalizaciju, imaju i svoju tamnu stranu te se osvrnuo na podatke istraživanja iz 2017. godine.
– Okolnosti u kojima naša djeca komuniciraju nisu dobre, a brojke su opasne. Gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina na internetu je komuniciralo s osobama koje nikad nisu upoznali uživo, a svako deseto dijete susrelo se uživo s osobom koju je upoznalo na internetu.
Više od polovice djece tog uzrasta bilo je izloženo uznemirujućim porukama na internetu, a 60 posto njih je doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja online. Ove situacije zasigurno su ostavile neizbrisiv pečat u daljnjem životu i općenito u psihofizičkom odrastanju.
– Najčešći oblik nasilja danas je vršnjačko nasilje, posebice nasilje koje se događa putem novih tehnologija. Prema statistici svako četvrto dijete u Republici Hrvatskoj žrtva je vršnjačkoga nasilja, a gotovo svako treće žrtva elektroničkog vršnjačkog nasilja.
Ono što je izuzetno važno upravo je prevencija, a s tim razlogom se i održava ova međunarodna konferencija, kazala je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, te naglasila da je prevencija nasilnog ponašanja putem interneta jedna od ključnih tema aktivnosti vezanih uz djecu.
Govor mržnje
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je da je njezin ured i institucija najviše usmjerena na rodno uvjetovano nasilje i u svojem radu suočavaju se i primjenjuju dobre prakse, no jednako tako svjesni su da internet i društvene mreže svakodnevno obiluju nasilnom retorikom i govorom mržnje, stoga je pitanje nasilja izuzetno važno.
– Konferencija zasigurno predstavlja platformu za iznalaženje boljih rješenja koje će omogućiti razvoj ideja i dobrih praksi i inovativne alate zainteresiranih stručnjaka i stručnjakinja, zaključila je Ljubičić.
Prvi dan konferencije nastavljen je predavanjima i okruglim stolovima u kojima su sudionici dobili informacije o različitim aspektima rizičnog ponašanja djece i mladih u online okruženju, izazovima u kreiranju i provedbi preventivnih programa, važnosti i načinima interdisciplinarnog pristupa u razvoju preventivnih aktivnosti.
Tijekom današnjega dana konferencija će se nastaviti virtualnim putem na Zoom platformi, a uz predavanja međunarodnih stručnjaka predviđen je sajam preventivnih aktivnosti, kao i predstavljanje inovativnih i korisnih aktivnosti, alata i materijala.