Foto Vedran Karuza
Potreba za prikupljanjem dijela dokumentacije u papirnatom obliku odlazi u povijest
povezane vijesti
RIJEKA – Od 7. do 15. travnja sve tri riječke predškolske ustanove – vrtići Rijeka, More i Sušak – provest će prijave za upis nove djece, a prvi put ove godine te će prijave biti provedene podnošenjem e-Prijave za upis putem aplikacije Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Hrvatske. Aplikacija je na nacionalnoj razini dostupna na portalu e-Građani te omogućava dohvat podataka o kojima evidenciju vode tijela javne vlasti, čime se dokida potreba za prikupljanjem određenog dijela dokumentacije u papirnatom obliku, a dolazak roditelja u vrtiće da bi prijavili dijete za upis odlazi u povijest.
Ono što je roditeljima potrebno je aktivacija usluge e-Građani te izvršenje provjere svojih podataka i podataka o djetetu, budući da se za izmjenu podataka koje aplikacija povlači iz sustava potrebno obratiti isključivo nadležnoj instituciji, odnosno matičnom uredu, MUP-u i HZMO-u. Preduvjeti korištenja aplikacije e-Upisi su dodijeljen OIB, posjedovanje važeće vjerodajnice za pristup sustavu i evidentiran odnos roditelj i dijete.
Iznimke
U samo iznimnim okolnostima, ukoliko roditelj ne raspolaže računalnom opremom potrebnom za upis, moći će se obratiti administratoru vrtića u kojem želi ostvariti upis. Roditelj se u tom slučaju mora najaviti u ustanovu svojeg prvog upisnog izbora zaključno do 11. travnja, a po odobrenju njegove zamolbe za pomoć pri podnošenju prijave, roditelj će biti obaviješten o terminu dolaska, kojom prilikom donosi svu traženu dokumentaciju.
Što se tiče Dječjeg vrtića Rijeka, u e-Prijavi roditelj ima mogućnost odabrati najviše 4 podcentra predškolskog odgoja, odnosno 4 programa bez obzira u kojem se podcentru, odnosno centru predškolskog odgoja provodi. Temeljem obrađenih prijava za upis djece osnovat će se odgojno-obrazovne skupine sukladno važećim standardima, a ukoliko broj prijavljene djece ne bude dovoljan u odnosu na propisane standarde, odgojno-obrazovne skupine neće se organizirati. Aplikacija Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva daje mogućnost podnošenja sveukupno dvije e-Prijave u najviše dvije ustanove predškolskog odgoja kojima je osnivač Grad Rijeka.
Od 15. travnja započinju evaluacije zaprimljenih prijava i u tom razdoblju članovi upisne komisije i administratori će »otključati« nepotpune prijave i napisati u napomenu koji dokument nedostaje, a od 18. do 29. travnja roditelji bi trebali opet ući u aplikaciju i provjeriti trebaju li svojoj prijavi dodati još neki dokument koji nedostaje.
Potrebni dokumenti
U jasličke programe u pravilu se upisuju djeca koja do 31. kolovoza tekuće kalendarske godine navrše jednu godinu života, dok se u vrtićke programe u pravilu upisuju djeca koja do 31. kolovoza tekuće kalendarske godine navrše tri godine života, a u posebne programe za djecu s teškoćama u pravilu se upisuju djeca koja do 31. kolovoza tekuće godine navrše 3 godine života.
Za upis djeteta potreban je i izvadak iz matice rođenih djeteta i potvrda o obavljenom sistematskom zdravstvenom pregledu, odnosno provjera urednog cijepljenja koje nije starije od mjesec dana od dana podnošenja Prijave. Potreban je i dokaz prebivališta za članove zajedničkog kućanstva, ispunjen obrazac izjave o prebivalištu i članovima zajedničkog kućanstva izdan od strane ustanove, potvrda/elektronički zapis o prebivalištu PU Rijeka za sve članove zajedničkog kućanstva. Za dijete roditelja žrtve i invalida Domovinskog rata potrebno je i rješenje o statusu žrtve i invalida Domovinskog rata. Za dijete zaposlenih roditelja, roditelja koji koristi mjeru HZZ-a za stjecanje prvog radnog iskustva ili javnog rada, odnosno roditelja koji ostvaruje prihod potrebna je potvrda/elektronički zapis o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji HZMO-a, a za roditelje zaposlene u inozemstvu ugovor ili potvrda kojom se dokazuje činjenica postojanja ugovora o radu. Roditeljima je potrebna i potvrda poslodavca o prosjeku plaće za posljednja 3 mjeseca ili godišnja prijava poreza za obrtnike.
Upisi s prednošću
Prednost pri upisu ima dijete koje zajedno s oba roditelja ima prebivalište u gradu Rijeci i državljani su Hrvatske, dijete koje zajedno sa samohranim roditeljem ima prebivalište u gradu Rijeci, dijete kojem je dodijeljen skrbnik ili je smješteno u udomiteljsku obitelj, neovisno o njegovom prebivalištu, ako njegov skrbnik ili udomitelj ima prebivalište u gradu Rijeci, dijete koje je strani državljanin i koje zajedno s roditeljima ima status stranca s odobrenim stalnim boravkom u gradu Rijeci.
Prednost pri upisu djeca ostvaruju prema sljedećem redu prvenstva: djeca roditelja žrtava i invalida Domovinskog rata, djeca s teškoćama, djeca samohranih roditelja i djeca uzeta na uzdržavanje, djeca zaposlenih roditelja, djeca u godini prije polaska u osnovnu školu, djeca iz obitelji s troje ili više djece te djeca roditelja koji primaju dječji doplatak. Prednost pri upisu u okviru utvrđenog broja slobodnih mjesta po programima i odgojnim skupinama ostvaruje dijete s većim zbrojem bodova. Ukoliko dvoje ili više djece ostvari jednak broj bodova, redoslijed na listi reda prvenstva utvrđuje se po kriteriju starosti djeteta, od starijeg prema mlađem. Lista reda prvenstva bit će objavljena 10. svibnja, a konačni rezultati upisa 24. svibnja.
Redovni i posebni programi
Uz redovne cjelodnevne vrtićke i jasličke programe, sva tri riječka gradska vrtića provode i posebne te redovne programe obogaćene raznim specifičnim sadržajima. Tako Dječji vrtić Rijeka ima redoviti cjelodnevni program – smjenski u jasličkim i vrtićkim odgojnim skupinama, posebne programe za djecu s teškoćama u vrtićkim odgojnim skupinama, programe za djecu pripadnika talijanske nacionalne manjine, redovite cjelodnevne programe obogaćen specifičnim sadržajima sporta u vrtićkim odgojnim skupinama, redovite cjelodnevne programe ranog učenja engleskog jezika u vrtićkim odgojnim skupinama te redovite cjelodnevne programe ranog učenja talijanskog jezika u vrtićkim odgojnim skupinama.
Dječji vrtić Sušak uz redovne provodi i posebni cjelodnevni program za djecu s intelektualnim teškoćama, redoviti cjelodnevni program ranog učenja engleskog jezika, redoviti cjelodnevni program ranog učenja talijanskog jezika te redoviti cjelodnevni program obogaćen specifičnim sadržajem sporta u vrtićkim odgojnim skupinama, dok Dječji vrtić More uz redovne provodi i alternativni program prema koncepciji Rudolfa Steinera, posebni program učenja engleskog jezika u vrtićkim skupinama, posebni sportski program »Igrom do sporta«, posebni ekološki program i program odgoja za održivi razvoj, posebni glazbeni program te program za djecu s teškoćama iz spektra autizma.