Erasmus+

Sušački gimnazijalci s kolegama iz Španjolske uče kako raditi s 3D printerima, ali i još štošta

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Iako će neki reći da se putovanjem vidici zapravo skučuju, jer se gube izmaštane slike društava i gradova koje smo imali prije posjeta, većina će ipak u putovanjima vidjeti dobru priliku za upoznati ljude i običaje diljem plavo-zelene kugle što je zovemo Zemljom.


A kad uz to čovjek dobije priliku nešto i naučiti – gdje ćeš bolje. Tako učenici Prve sušačke gimnazije u Rijeci već osam godina sudjeluju u projektima Erasmus+ te posjećuju škole diljem Europe, a i njihovi im vršnjaci stižu u goste.


“MuL3DiSC”


PSHG tako od 2024. do 2027. sudjeluje u tri projekta s partnerima iz Italije i Španjolske, a aktualan je “MuL3DiSC”. Uz podršku ravnateljice Dine Linić Učur i Erasmus koordinatorice Sanje Turčić Padavić sudjeluju profesorice Milvana Pavletić, Ivana Josipović Florijan, Agata Linić Čabrijan, Josipa Bogović i Diana Baljak.





Prvi dio projekta održao se nedavno u PSHG, a u pratnji svojih profesorica stiglo je 10 učenika škole Rosalia de Castro iz španjolskog grada Santiago de Compostela. U projektu “MuL3DiSC” sušački gimnazijalci s kolegama iz Španjolske, uče kako raditi s 3D printerima, a cilj je i upoznati kulturu svojih vršnjaka te su učili u UN-ovim ciljevim održivosti.


Profesorica Sanja Turčić Padavić kaže nam da je jedan od ciljeva projekta i upoznati se s organizacijom školskih vrtova kako bi se takav vrt pokrenuo i u PSHG, pa su stoga posjetili OŠ Gornja Vežica kao i Waldorfskui školu koje imaju školski vrt.


– Na Gornjoj Vežici vidjeli smo kako se čuva i nabavlja sjeme, a pomogli smo i oplijeviti poneku gredicu u kojoj rastu jagode, broskva i peršin. U Waldorfskoj školi pomogli smo u pripremi materijala za kompostiranje i još malo plijevili, kaže Turčić Padavić.


Planirali vrt


Nakon posjeta vrtovima, učenici su u grupama planirali budući vrt sušačke gimnazije.



– Izradili su pet prijedloga za organizaciju vrta te misiju i viziju koje će nas voditi. Veselimo se prvim plodovima koje očekujemo na jesen. Posjetili smo i Riperaj kao važno mjesto promocije kulture “Refuse, Reduce, Reuse, Recycle” te “Kašeticu” Primorsko-goranske županije gdje proizvođači mogu na tržište staviti autohtone proizvode bez posrednika, kaže naša sugovornica.


U suradnji s Odsjekom za anglistiku riječkog Filozofskog fakulteta i prof. dr. sc. Tihanom Kraš te Riječkom kroatističkom školom i profesoricom Tanjom Diklić sudionici projekta upoznali su se s radom skupine “Bilingualism Matters” koja promovira višejezičnost, po onoj stari latinskoj – “Quot linguas calles, tot homines vales”, to će reći, koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.


3D printani privjesci


Na Odsjeku za matematiku uz prof. dr. sc. Vedranu Mikulić Crnković i prof. dr. sc. Bojana Crnkovića učenici su se okušali u dizajniranju 3D printanih privjesaka uz pomoć programa Tinkercad.



– Hvala svima na suradnji, zaista je bilo plodonosno, a mi se veselimo posjeti Santiagu u svibnju, kada ćemo nastaviti istraživački rad o temama koje smo u Rijeci započeli, kaže profesorica Sanja Turčić Padavić.


Blanca Rio Rey, nastavnica iz škole Rosalia de Castro reći će da je susret prošao odlično, bio je užitak raditi s veselim i vedrim učenicima i kolegama, a poslužilo ih je i vrijeme.


– Grupni rad prošao je izvrsno, učenici su se međusobno uvažavali i gajimo veliko poštovanje jedni za druge. Jedva čekamo susret u Santiagu, kaže Blanca Rio Rey.


Profesorica Milvana Pavletić dodat će da u ovakvim projektima učenici razvijaju kompetencije koje im klasična nastava ne može pružiti.


– Upoznaju kulture drugih naroda, ali u isto vrijeme promiču naše vrijednosti. Posebno veseli sklapanje novih prijateljstava s kolegama iz drugih država, kaže Milvana Pavletić.


Stižu i kolege iz Alicantea


U PSHG uskoro stižu i njihovi kolege iz španjolskog Alicantea. Od 10. do 17. travnja 15 će učenika iz PSHG te 15 iz Španjolske u Rijeci učiti o inkluziji kroz umjetnost te boraveći u prirodi. Sušački su gimnazijalci pak trenutno na Siciliji.


U prvom dijelu projekta Nature’s Art’s & Craft’s što se održao u prosincu prošle godine talijanski su gimnazijalci došli u Rijeku, dok su od 31. ožujka do 5. travnja riječki učenici otišli na Siciliju kako bi nastavili proučavati UNove ciljeve održivog razvoja povezane s umjetničkim vještinama uz upoznavanje kulture i načina života na Siciliji.