Gradilište i zgradu OŠ Centar napustili su i radnici i učenici / Foto V. KARUZA
S prvotno dogovorenih 1.691.540,41 kunu, odnosno 2.114.425,51 kunu s PDV-om, cijena radova skočila je na 3.840.750,00 kuna s PDV-om
povezane vijesti
RIJEKA – Obnova fasade i krovne konstrukcije zgrade Osnovne škole Centar gradski će proračun stajati gotovo dvostruko više od prvotno dogovorene cijene s dosadašnjim izvođačem radova koji je zbog sukoba s Gradom Rijekom još krajem prosinca napustio gradilište ostavivši nedovršen posao.
Sudski postupak
Ugovor o izvođenju radova na sanaciji krova, pročelja i djelomično vanjske stolarije OŠ Centar sklopljen je s tvrtkom Premec j.d.o.o. temeljem ponuđene cijene od 1.691.540,41 kunu, odnosno 2.114.425,51 kunu s PDV-om i to još u srpnju prošle godine, a pred gradskim vijećnicima na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća naći će se Prijedlog odluke o kriterijima, mjerilima i načinu financiranja decentralizirane funkcije osnovnog školstva Grada Rijeke u 2022. godini u kojem se nalazi i obnova OŠ Centar, i to s planiranim iznosom od 3.840.750,00 kuna s uključenim PDV-om.
Na pitanje kako je cijena istih radova u nešto više od pola godine udvostručena, u Gradu odgovaraju da je razlika posljedica raskida ugovora zbog kašnjenja rokova s Premecom j.d.o.o, sada bivšim izvođačem radova.
Učenici preseljeni u »Teslu«
Samo gradilište formalno je još uvijek u posjedu bivšeg izvođača radova koji ne dopušta pristup, odnosno spriječio je, uz intervenciju policije, da Grad Rijeka uđe na gradilište u trenutku kad je Grad pokušao dodatno osigurati i počistiti gradilište. |
– Tijekom izvođenja radova ukazala se potreba za dodatnim radovima koji nisu mogli biti predviđeni projektnom dokumentacijom jer se tek po početku radova vidjelo da će se morati obaviti dodatni zahvati na krovnoj konstrukciji, na detaljima na pročelju i rušenju nadozida krova smještenog točno iznad ulaznih vrata škole koji je zbog stabilnosti i sigurnosti trebalo srušiti, a s obzirom da se radovi izvode pod konzervatorskim nadzorom, i obveza je vratiti isto najbliže izvornom stanju.
Stoga se još tijekom radova ukazala potreba za dodatnim radovima u vrijednosti od 490 tisuća kuna, odnosno 612.500 kuna s PDV-om.
Kako je u međuvremenu, zbog kašnjenja rokova, ugovor s izvođačem radova Premec j.d.o.o. prekinut, čeka se sudski postupak osiguranja dokaza na kojem će se utvrditi točna cijena dugovanja Grada Rijeke prema bivšem izvođaču, temeljem radova koje je do prekida ugovora izvođač obavio, a nije fakturirao, objašnjavaju u Gradu.
Kaznena prijava
Ulogu u povećanju cijene imalo je i poskupljenje građevinskog materijala, a u Gradu najavljuju pokretanje novog postupka odabira izvođača.
– Grad pokreće ponovljeni postupak odabira novog izvođača radova te je u tu svrhu, a zbog poskupljenja između ostalog i građevinskog materija, dana i nova procijenjena vrijednost radova na iznos od 2,2 milijuna kuna, odnosno 2.750.000 kuna s PDV-om.
Kako bi se osigurala dostatna sredstva kojima će se pokriti i troškovi već obavljenih radova od strane bivšeg izvođača, zatim radovi koji su započeti, ali će se eventualno morati nanovo obaviti zbog napuštanja gradilišta te radovi koji su preostali do ukupnog dovršetka radova na sanaciji škole, planirana sredstva za realizaciju investicije u 2022. godini iznose 3.072.600 kuna, odnosno 3.840.750 kuna s uključenim PDV-om, objašnjavaju u Gradu.
Međutim, događaji koji su prethodili raskidu ugovora s izvođačem svoju su kulminaciju dobili i u kaznenoj prijavi protiv Grada koju je član uprave tvrtke Premec, Tomislav Premec, podnio Državnom odvjetništvu.
Prema njegovim tvrdnjama, u izvršenju ugovorenih radova susreo se s nizom nepravilnosti Grada te trenutno ima više od 610 tisuća kuna nepodmirenih dugovanja od strane Grada, što Grad i priznaje, te 250 tisuća kuna nezakonito oduzetih sredstava po osnovi kašnjenja roka koje su naplaćene prije isteka aneksa ugovora.
Vještačenje
Također tvrdi da je tijekom izvođenja radova zbog manjkavosti projektne dokumentacije nailazio na niz izvantroškovničkih radova, kao i da je rok za izvođenje radova po temeljnom ugovoru trebao isteći 8. studenoga, a iako je zahtjev za produljenje roka pravovremeno dostavljen, aneks ugovora za produljenje roka Grad je izvođaču dostavio tek 8. prosinca.
Dakle, mjesec dana nakon isteka roka temeljnog ugovora te ga je antidatirao i tražio od izvođača da isto antidatira ugovor. U konačnici je Grad dostavio aneks ugovora s datumom do 5. siječnja te je putem opunomoćenika, tvrdi Premec, Grad Rijeka 27. prosinca raskinuo ugovor s potraživanjem ugovorne kazne zbog kašnjenja roka koji još uvijek nije bio istekao.
Prije isteka roka odobrenog po aneksu, tvrdi Premec, Grad je 31. prosinca poslao poziv za naplatu bankarske garancije radi neurednih i zakašnjelih ispunjenja ugovornih obveza zanemarujući mišljenje glavnog nadzornog inženjera po kojem je potrebno dogovaranje izvantroškovničkih radova.
Zbog svih tih događaja Premec je podnio kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu te je istovremeno Trgovačkom sudu podnio zahtjev za osiguranje dokaza koji je odredio vještačenje za 25. veljače.