Foto S. Drechsler
Ove godine rast minimalne satnice nije pratio i rast neoporezivog limita
povezane vijesti
RIJEKA – Minimalna studentska satnica nikad nije bila veća, jer od početka ove godine poslodavci studente ne smiju plaćati manje od 5,25 eura po satu. Međutim, kako nedostaje radne snage, tako je i taj studentski »minimalac« u realnosti veći, jer kako kaže ravnatelj Studentskog centra Rijeka Goran Manestar, u prosjeku poslodavci studente plaćaju 5,50 eura po satu.
– Negdje je ta cijena sata i veća, no u većini slučajeva radi se o 5,50 eura, a studenti su najviše traženi u ugostiteljstvu i trgovini, kao konobari i prodavači. Prosječna cijena sata rasla je 14 posto, a na Sveučilištu u Rijeci radi 50 posto studenata, kaže Manestar.
Povremeni rad
Od 16 tisuća studenata, njih gotovo devet tisuća stalno ili povremeno radi uz studentske obaveze, a ono što im trenutno može biti problem, kaže Manestar, je što je cijena sata rada narasla, ali ne i porezni limit.
– Lani je na početku godine porasla minimalna studentska satnica i iznosila je 4,38 eura. Istovremeno je povećan porezni limit, ali ove godine rast minimalne cijene sata nije pratilo povećanje limita, tako da će studenti morati biti vrlo oprezni i izračunati što im se više isplati, pogotovo ako se radi o studentima koji su porezna olakšica roditeljima, upozorava Manestar.
Kao i svake godine, riječki Studentski centar je donio i novi cjenik studentskih poslova u kojem se nalaze preporučene satnice za svaku vrstu posla. Međutim, taj cjenik nije obvezujući, poslodavci mogu ponuditi više ili manje, ali ne ispod zakonskog minimalca. Za neke poslove preporučena cijena sata čak prelazi 10 eura. Tako satnicu od 10,60 eura Studentski centar Rijeka preporučuje za poslove programiranja, izrade i održavanja web-stranica, a ista se satnica preporučuje i za utovar/istovar težih stvari, poput cementa, vapna, kemikalija, brašna, šećera, krumpira i slično.
Velika zarada rijetkost
Satnica od 10,50 eura preporučena je za predavače u školama te za poduke i instrukcije u ustanovama. Međutim, takve su satnice, kaže Manestar, rijetkost.
– Vrlo rijetko neki student ima tako veliku zaradu. Kada su u pitanju programeri, radi se o specifičnim znanjima, koja mora posjedovati. Najviše upita imamo iz sektora ugostiteljstva i trgovine. I mi sami, kao Studentski centar, zapošljavamo studente u restoranu kao pomoćne radnike, ali isto tako teško dolazimo do njih, navodi ravnatelj.
Najviše rade kao konobari i prodavači
U posljednih 11 mjeseci riječki je Studentski centar najviše ugovora, njih 7.321, izdao za poslove konobara, dok sa 6.148 izdanih ugovora slijede poslovi prodavača, a na trećem mjestu su administrativni poslovi za koje je izdano 3.856 ugovora. Prema Zakonu o obavljanju studentskih poslova, poslodavac studentima mora povećati satnicu za 50 posto, za rad nedjeljom, blagdanom, noću između 22 i 6 ujutro i za prekovremeni rad. Također studenti prema zakonu imaju pravo na naknadu putnih troškova, naknadu za topli obrok i druge naknade, ako su one ugovorene i navedene u studentskom ugovoru.