Job.Fair

Studenti Tehničkog fakulteta u Rijeci tražena “roba” na tržištu rada. Prodekan: “Odmah se ‘rasprodaju'”

Ingrid Šestan Kučić

Sedmo izdanje sajma poslova Job.Fair okupilo je čak 28 visokotehnoloških tvrtki sa sjedištem u Hrvatskoj, ali i onih međunarodnih



Studenti Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci tražena su “roba” i prije nego završe visokoškolsko obrazovanje, a koliko su poželjni na tržištu rada pokazalo je i današnje sedmo izdanje sajma poslova Job.Fair koji je okupio čak 28 visokotehnoloških tvrtki sa sjedištem u Hrvatskoj, ali i onih međunarodnih.


Foto galerija: Job.Fair na Tehničkom fakultetu u Rijeci Foto: Marko Gracin


Bilo bi poslodavaca i više da je aula fakulteta veća, jer kako ističe prodekan za poslovanje i suradnju s gospodarstvo, prof. dr. Zoran Jurković, interes tvrtki koje žele studente upoznati s mogućnostima zapošljavanja, studentskih praksi i mentorstva, daleko je veći od broja koji se može smjestiti u auli.


Pilot s Lürssenom


– Cilj je upoznati studente s mogućnostima zaposlenja i obavljanja stručnih praksi te da ih pripremimo za tržište rada. Sa željom što boljeg povezivanja s privredom započeli smo i s pilot projektom vezanim za pripremu diplomskih radova.





Već smo pokrenuli izradu diplomskih radova s Lürssenom, na način da oni zadaju teme i osiguravaju industrijskog mentora, a mi osiguravamo akademskog mentora. Već su i druge tvrtke pokazale interes za taj program, posebno u dijelu brodogradnje i inženjerstva u brodogradnji.


Također, radimo i na izmjenama studijskih programa upravo kako bi ih prilagodili tržištu rada, a i te su izmjene rađene u suradnji s tvrtkama. Želimo se kao fakultet otvoriti prema industriji, istaknuo je prodekan.


Nema ih na burzi rada


Dodajući da studenata tog fakulteta nema na burzi rada prof. dr. Jurković kaže da ne samo da se zapošljavaju na posljednjim godinama studija, već i puno ranije.



– Na računalstvu, ali i na drugim studijima, zapošljavanje kreće već od druge godine studija. Tu nemam nikakvih problema. Naši studenti, bilo kojeg od četiri studija koje izvodimo, odmah se “rasprodaju”.


Postoji problem generalno na razini cijele Hrvatske manje zainteresiranosti srednjoškolaca za STEM područja. Srednjoškolaca je sve manje, a percepcija je da su ovo teži fakulteti u odnosu na druge.


Možda i jesu u odnosu na neke, ali daju daleko veću mogućnost zapošljavanja i karijere, ne samo u Hrvatskoj, već i bilo gdje u svijetu. Velik broj tvrtki koji sudjeluje na Job.Fairu su podružnice stranih tvrtki.


Naša želja je da studenti ostaju ovdje i zbog toga kada uspostavljamo suradnju s tvrtkama gledamo da imaju podružnicu u Rijeci ili okolici, jer cilj je da jačamo našu ekonomiju, objašnjava prof. dr. Jurković.


Suradnja je obostrana


Neke od tvrtki koje su se danas predstavile studentima, kaže, stipendiraju studente, a od prošle godine nagrade najboljim studentima daju upravo tvrtke, a ne fakultet.



– Rijeka se može pohvaliti da ima više od 1.500 zaposlenih ljudi u brodograđevnom inženjerstvu. Tu ima njemačkih, nizozemskih, američkih tvrtki koje zapošljavaju veliki broj ljudi, istaknuo je prodekan.


Među današnjim poslodavcima koji su se predstavljali na sajmu bio je i veliki broj bivših studenata poput Arsena Sušnja iz IHC Engineering Croatia d.o.o., koji je diplomu riječkog Tehničkog fakulteta stekao prije 10 godina.



– Suradnja je obostrana i veliki broj diplomskih studija je zainteresiran za diplomske radove iz industrije, što znači da su teme kojima se bave studenti bave u svojim radovima realne, a to ih veže uz poslodavce i usmjerava njihovu buduću karijeru, kazao je Sušanj.


Radno mjesto prije diplome


Kako izgleda dobiti radno mjesto prije diplome zna Dražen Debelić iz Lürssena, a danas se, kaže, pruža puno veći izbor nego prije 12 godina kada je on diplomirao.



– U ono vrijeme nije bilo ovakvih manifestacija na kojima studenti mogu dobiti informacije koji će usmjeriti njihov karijerni put. Upravo sada mi to radimo. Imamo studente koji su došli kod nas odraditi stručnu praksu, a nakon diplome ostali su kao stalno zaposleni. Imamo suradnju i oko diplomskih radova, što je za studente odlično, istakno je Debelić.


Među onima koji su danas došli vidjeti što to tržište rada nudi njihovim diplomama bio je i Karlo Dangubić, koji je nedavno diplomirao.



– Završio sam strojarstvo, smjer konstruiranje i mehatronika. Odradio sam dio prakse i u Njemačkoj, a sada tražim posao. U Rijeci postoji dobra ponuda poslova i nema straha da neću naći posao. Želim naći ono što me baš zanima, objasnio je Dangubić.


Bivši student traži sadašnje studente


Jedna od tvrtki koja svake godine na praksu prima veliki broj studenata Tehničkog fakulteta je riječka podružnica zagrebačke tvrtke ASEE d.o.o. za koju također radi bivši student riječkog Tehničkog fakulteta, Kristian Stanić.



– Riječka podružnice djeluje pet godina i odmah smo krenuli sa studentskim praksama i zapošljavanjem studenata nakon praksi. Ove godine imamo 15 studenata na praksi. Jako su dobri, studenti se pokazuju odličnima i nakon prakse.


Svaki student dobije svog mentora. Studenti koji završe ovaj fakultet dobri su zaposlenici koji vrlo brzo napreduju. Imaju veliko opće znanje i može ih se formirati u smjeru u kojem tvrtka želi, zaključio je Stanić.