"Moj put u svijet rada"

Stručni skup: Zbog predrasuda osobe s invaliditetom teže dolaze do posla

Vladimir Mrvoš

Olgica Jukić, Višnja Rakin, Mirna Barbarić, Natalija Marković, Zdravko Tovilović / Foto NIKOLA BLAGOJEVIC

Olgica Jukić, Višnja Rakin, Mirna Barbarić, Natalija Marković, Zdravko Tovilović / Foto NIKOLA BLAGOJEVIC

Cilj ovog današnjeg skupa je doprinijeti uklanjanju prepreka koje sprječavaju radni angažman osoba s invaliditetom, pri čemu prepreke nisu samo arhitektonske i tehničke, već su to i predrasude o osobama s invaliditetom kao o radno manje sposobnim pojedincima, rekla je Mušković



 


RIJEKA – U prepunoj Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, održan je se stručni skup pod nazivom Moj put u svijet rada – osobe s invaliditetom od škole do posla. Skup je bio namijenjen stručnjacima u edukaciji djece s teškoćama, u profesionalnoj rehabilitaciji osoba s invaliditetom, roditeljima, osobama s invaliditetom, poslodavcima kao i svima koji sustavno djeluju na poboljšanju položaja osoba s invaliditetom.


Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Karla Mušković, otvarajući skup naglasila je da iako Grad Rijeka više nije osnivač Centra za profesionalnu rehabilitaciju, i dalje surađuje s Centrom i promiče njegov rad, budući da je to u interesu građana, kako osoba s invaliditetom, tako i njihovih potencijalnih poslodavaca.




– Cilj ovog današnjeg skupa je doprinijeti uklanjanju prepreka koje sprječavaju radni angažman osoba s invaliditetom, pri čemu prepreke nisu samo arhitektonske i tehničke, već su to i predrasude o osobama s invaliditetom kao o radno manje sposobnim pojedincima, rekla je Mušković.


Ravnateljica Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka Ivana Kosorčić, naglasila je kako osobe s invaliditetom teže dolaze do posla.


– Od osobe s invaliditetom u radnoaktivnoj dobi, njih 24.932 na području triju županija, Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske, u Očevidniku zaposlenih osoba s invaliditetom upisano je tek 6,98 posto, rekla je Kosorčić.


Voditeljica službe za profesionalnu rehabilitaciju u Centru, Višnja Rakin, predstavila je djelatnost Centra, te organiziranje i izvođenje usluga profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom.


Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


– Ciljem je da se osoba s invaliditetom osposobi za prikladan posao, da se zaposli, odnosno zadrži posao i u njemu napreduje, te da se profesionalno razvija. Do sada je svoje mjesto u svijetu rada pronašlo 79,17 % osoba koje su u Centru završile profesionalnu rehabilitaciju, rekla je Rakin.


U sklopu programa, stručnjaci iz školskog sustava, sustava zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije održali su stručna predavanja.


Olgica Jukić iz Centara za odgoj i obrazovanje Rijeka, u svojoj temi “Školovanje djece s teškoćama – jučer, danas, sutra” osvrnula se na problem upisa u srednje škole, te naglasila ja djeca moraju proći kroz profesionalnu orjentaciju prije upisa i da je kroz program 312 učenika dobilo odgovarajuće dokumente.


– Nekom djetetu možda smetaju jaki mirisi, recimo boja, i to se mora kroz profesionalan način ispitati prije upisa u određene školske programe, objasnila je Jukić.


O profesionalnom usmjeravanje učenika s teškoćama, govorila je Natalija Marković iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, navodeći programe poticajna zapošljavanja te financijska sredstva za poduzetnike ukoliko se odluče za zapošljavanje osoba s invaliditetom.


“Snaga raznolikosti – zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom” bila je tema Mirne Barbarić iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, koja je prikazala statističke rezultate. Oni pokazuju da radno aktivnog stanovništva s invaliditetom u Hrvatskoj ima 268.650 u dobi od 20 do 64 godine, a da ih je zaposleno tek oko 20.000.


– Na Zavodu za zapošljavanje vodi se njih tek oko 10.000 i cilj je da se taj broj poveća kako bi i oni mogli dobiti posao u skladu s njihovim mogućnostima. Naglasila je da da u Hrvatskoj od ukupnog stanovništva ima 653.577 ukupno osoba s invaliditetom, a to je oko 17 % stanovništva Hrvatske, jedan posto više nego godinu dana ranije.


O stvaranju prilika za promjenu – uslugama profesionalne rehabilitacije u osnaživanju i radnoj aktivaciji osoba s invaliditetom, govorio je Zdravko Tovilović, iz Centara za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka, a kao primjer dobre prakse zapošljavanja osoba s invaliditetom premijerno je prikazan kratki film “Moj put u svijet rada”.