Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine otvorila važnu temu / Foto Sergej DRECHSLER
Potreban je strateški plan upravljanja kojim će se utvrditi njegova buduća funkcija i daljnji koraci obnove, istaknuto je
povezane vijesti
GRAD GROBNIK U Galeriji suvremene umjetnosti grobničkog Kaštela održan je redoviti stručno-znanstveni skup »Grobnišćina: tragovi, znakovi, smjerokazi« koji se ove godine bavi temom zaštite i revitalizacije grobničkoga Kaštela na temelju primjera dobre prakse. Skup u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, a u sklopu manifestacije Grobnička jesen, okupio je stručnjake iz područja konzervacije, restauracije, povijesti, prava i interpretacije kulturne baštine. Kroz jednodnevni program, sudionici su pružili povijesni pregled i kontekst u kojem je kaštel prethodno postojao, razmotrili aktualne izazove u njegovom očuvanju te razgovarali o prijedlozima za njegovu buduću revitalizaciju. Kako je navela čavjanska načelnica Ivana Cvitan Polić, kroz posljednjih 10 godina ovim se grobničkim kulturnim dobrom intenzivno bavilo, no sada se od općine kao njegovog vlasnika te čuvara lokalne baštine očekuje daljnji iskorak.
– U ovom smo kaštelu jako puno napravili i puno novaca uložili, međutim dosadašnji se dio revitalizacije više odnosio na rješavanje hitnoća. Ono što nam sada nedostaje je strateški plan kojim ćemo definirati ono što želimo od kaštela, u kojem ćemo smjeru njime upravljati i kojim ćemo ga redoslijedom dalje obnavljati. S Katedrom ČS-a Grobnišćine dogovorili smo da iduće godine krećemo u izradu tog dokumenta kako bi nam u budućnosti bilo lakše donositi odluke i osiguravati sredstva, a ovaj skup će nam pri tome pomoći, kazala je Cvitan Polić, dok je potrebu za kreiranjem strateškog plana razvoja kaštela u Gradu Grobniku istaknula i predsjednica grobničke Katedre Silvana Demark.
– Za nas je važno napomenuti da više od 30 godina održavamo znanstvene skupove koji obrađuju teme vezane uz povijest i sadašnjost Grobnišćine, a ovaj će skup pridonijeti tome da naš kaštel dodatno revitaliziramo. Također, budućim planom tek trebamo utvrditi što kaštel kao kulturno dobro znači za općinu Čavle, koje dijelove Grada Grobnika još treba zaštititi ili spasiti od propadanja te utvrditi sustav mjera zaštite tih kulturnih dobara, navela je Demark.
Tijekom skupa podijeljenog u dvije tematske sesije, uzvanici su predstavili povijesni i pravni značaj grobničkog Kaštela kao višestoljetnog elementa života na prostorima nekadašnjih vinodolskih općina te uspješne primjere revitalizacije kulturnih spomenika s područja Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije.