EUROPE IS MY CHOICE

Strojarsko – brodograđevna škola u Erasmus projektu: Za buduće obrtnike dogodine praksa u Njemačkoj

Ingrid Šestan Kučić

Put Njemačke moći će ići učenici koji se obrazuju za zanimanje instalater grijanja i klimatizacije

Put Njemačke moći će ići učenici koji se obrazuju za zanimanje instalater grijanja i klimatizacije

Cilj projekta je omogućiti učenicima stjecanje novih strukovnih znanja, vještina i kompetencija kroz osposobljavanje u tehnološki naprednoj sredini, a odobreni iznos za njegovu realizaciju je 38.278 eura



RIJEKA  Nakon uspješne realizacije prvog Erasmus+ projekta 2017./2018. godine Strojarsko-brodograđevna škola ove godine drugi put omogućava učenicima stručno osposobljavanje u inozemstvu. Riječ je o projektu, pojašnjavaju ravnateljica Evica Kozera i koordinatorica projekta Erasmus+ Bruna Tomašević, ˝Europe is my choice˝ koji je organiziran u suradnji s partnerom Vitalis iz Njemačke koji ima dugogodišnje iskustvo u projektima europske mobilnosti.


Uspješna prijava


Cilj projekta je omogućiti učenicima stjecanje novih strukovnih znanja, vještina i kompetencija kroz osposobljavanje u tehnološki naprednoj sredini, a odobreni iznos za njegovu realizaciju je 38.278 eura. Tijekom ožujka iduće godine šesnaestero učenika dobit će priliku provesti 14 dana u Schkeuditzu u Njemačkoj, od čega će 10 radnih dana biti na stručnom osposobljavanju uz suvremene metode i tehnologije u skladu s europskim tržištem rada. Projekt uključuje učenike 2. i 3. razreda u zanimanjima instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater, stolar i drvodjelski tehničar dizajner, uz dvije osobe u pratnji, a osim strukovnih, jačat će svoje jezične kompetencije, upoznavati znamenitosti Leipziga i okolice te razvijati međukulturalno razumijevanje.
– Uspješna prijava projekta rezultat je rada projektnog tima škole sastavljenog od nastavnika općeobrazovnih i strukovnih predmeta. Njihov rad na projektu obuhvaća pronalazak odgovarajuće partnerske organizacije, dogovaranje tijeka projekta, pisanje kvalitetne projektne prijave i realizaciju svih aktivnosti prije, tijekom i nakon same mobilnosti učenika, pojašnjava Tomašević.
U školi djeluje i učenička zadruga u kojoj učenici na konkretan način stječu iskustva poduzetništva, kroz razonodu uče biti poslodavci, uče upravljati ekonomijom, izrađuju različite proizvode i prodaju ih na događanjima povodom blagdana ili promocije tehničke kulture, a ravnateljica ističe da obrazovanje u toj školi predstavlja temelj razvoja obrtništva riječkog područja. Ove godine škola nudi trogodišnja zanimanja u obrtništvu kao što su stolar, instalater grijanja i klimatizacije te vodoinstalater, a za sva ta zanimanja u sustavu JMO-a, jedinstveni model obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta daje bespovratne stipendije od 900 do 1.500 kuna mjesečno, uz uvjet redovnog pohađanja škole i na temelju uspjeha.


Školske radionice


– Nastavak školovanja, odnosno stjecanje četvrtog stupnja, moguć je za instalatere grijanja i klimatizacije i vodoinstalatere u Tehničkoj školi, za stolare u našoj školi koja provodi i četverogodišnji program drvodjelskog tehničara dizajnera. I učenici tog programa također mogu primati stipendiju od nekih poduzeća kao što su DI Klana d.o.o. ili od općina, kaže Kozera.
Ujedno dodaje da škola ima klasične školske radionice koje su opremljene strojevima i uređajima tu je i Centar novih tehnologija za obradu drva s najmodernijim softverima gdje učenici izrađuju programe i proizvode namještaj te druge drvne proizvode, a učenicima je na raspolaganju i energetski kutak gdje upoznaju s pretvorbom sunčeve energije u ostale vrste energije.