Gradsko vijeće - skupilo se tako 16 ruku i s jedne i s druge strane / Foto SERGEJ DRECHSLER
Gradski vijećnici su o rečenoj točki glasali nakon rasprave koja je trajala sat i pol vremena i u kojoj su temeljne kote bile političko kadroviranje te proizvoljno tumačenje zakona i propisa od strane izvršne vlasti u Rijeci. Izglasano je, pak, razrješenje dosadašnjeg ravnatelja Ervina Dubrovića
povezane vijesti
RIJEKA – Sabrina Žigo nije potvrđena kao nova ravnateljica Muzeja grada Rijeke. Odlučilo je tako Gradsko vijeće Grada Rijeke na jučerašnjoj sjednici, sazvanoj samo s jednom točkom dnevnog reda. Izglasano je, doduše, razrješenje dosadašnjeg ravnatelja Muzeja grada Rijeke Ervina Dubrovića s datumom 31. ožujka 2023., koji zbog toga ipak neće završiti svoj mandat, već će ga okončati prije isteka, radi ispunjavanja kriterija za odlazak u mirovinu.
Gradski vijećnici su o rečenoj točki glasali nakon rasprave koja je trajala sat i pol vremena i u kojoj su temeljne kote bile političko kadroviranje te proizvoljno tumačenje zakona i propisa od strane izvršne vlasti u Rijeci. Glasanje je bilo tijesno. Ipak, SDP i njihovi partneri, uz PGS i Možemo!, koji su otpočetka pokazali da ih ne zanimaju previše dubioze koje su se pojavljivale još od političkog instaliranja SDP-ovca Petra Petrinića u Upravno vijeće Muzeja pa do očitog favoriziranja jedne kandidatkinje, nisu imali dovoljno ruku za Sabrinu Žigo. Ključni su bili vijećnici Mosta, koji su i na prošloj sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke prijetili rušenjem kvoruma ako se vijećnicima ne dostavi bolje obrazloženje Upravnog vijeća Muzeja grada Rijeke o komparativnim prednostima Sabrine Žigo nad drugim kandidatima.
Nema potporu kolektiva
Takvo je, prošireno obrazloženje, na današnjoj sjednici predstavio Petrinić i njime su Mostovi vijećnici bili zadovoljni; Aleksandar-Saša Milaković rekao je da bi takva obrazloženja izvršna vlast i inače trebala podastirati vijećnicima i da su tek nakon takvog obrazloženja oni mogli početi razmišljati o tome kako će glasati. No bez obzira na to što je prema njihovu mišljenju Sabrina Žigo vjerojatno dobra kandidatkinja za ravnateljicu Muzeja, oni problematičnim drže to što Žigo nema potporu radnog kolektiva, iskazanu kako u glasanju Stručnog vijeća, tako i još šireg Radničkog vijeća Muzeja. Zbog toga vijećnici Mosta bili su suzdržani na glasanju.
Dakako, ključnima bi se u glasanju moglo smatrati i sve ostale vijećnike koji su bili protiv Žigo, a to su vijećnici Akcije mladih i Unije Kvarnera, HDZ-a i nezavisnih, od kojih su mnogi bili aktivni u raspravi. Skupilo se tako 16 ruku i s jedne i s druge strane i Žigo, barem zasad, neće biti ravnateljicom Muzeja. Od 31. ožujka ove godine to neće biti ni Dubrović pa je jasno da će se morati postaviti vršitelja dužnosti do novog procesa izbora ravnatelja, no tu se postavlja i pitanje sastava Upravnog vijeća, barem onog njegova dijela koji dolazi iz kvote osnivača, Grada Rijeke, a koji dobar dio gradskih vijećnika smatra nelegitimnim.
Raspravu je po tom pitanju otvorila nezavisna vijećnica Iva Rinčić, koja se željela ispričati kandidatima za ravnatelja Muzeja, ističući da nisu oni problem, nego da je problem nelegitimno postavljeno Upravno vijeće. Citirala je Rinčić Zakon o muzejima, prema kojemu osnivač muzeja imenuje i razrješava ravnatelja. Ako je tome tako, pita se Rinčić, dakle ako je Gradsko vijeće Grada Rijeke u ovom slučaju osnivač, jer glasa o ravnatelju, zašto to nije tako i kad se biraju članovi Upravnog vijeća iz kvote osnivača, već je gradonačelnik preuzeo tu ulogu.
– Po meni je jedino rješenje odbaciti današnji prijedlog, krenuti u imenovanje Upravnog vijeća i uskladiti Statut Muzeja sa zakonom. Ili vi, gradonačelniče, budite osnivač pa imenujte ravnatelja. Ali nemojmo se onda zavaravati o visokim standardima demokracije u ovom gradu – rekla je Rinčić.
Izgubljeni Čarapić
SDP-ovac Kristian Čarapić pokušao je protumačiti zašto bi gradonačelnik imao pravo, no vrlo je teško reći što je on točno rekao, ili mislio, s obzirom na to da se činilo da se i sam gubi u materijalima koje je pripremio. Čarapić je svakako »proširio područje borbe« na Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi, Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti, Zakon o ustanovama, Zakon o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi i možda još koji zakon ili propis, teško je reći.
Rinčić je konačno rekla da u svemu tome nije dobila odgovor na pitanje, a očito ga nisu dobili ni mnogi drugi. Vijećnik Josip Ostrogović iz HDZ-a u svom je obraćanju spomenuo i slučaj o kojem smo pisali u Novom listu, a u kojemu je člana Kazališnog vijeća HNK-a Ivana pl. Zajca, dakle sličnoga tijela UV-u Muzeja, biralo predstavničko tijelo, koje je tada bilo u ulozi Osnivača.
Nešto je artikuliraniji od Čarapića bio pročelnik Odjela za kulturu Ivan Šarar, no zbog toga je kasnije od HDZ-ova Adrijana Rogića dobio komentar da nekad pokazuje objektivnost, a nekad subjektivnost te da je sada pokazao i »dozu svog političkog lica«.
Neizvjesnost
Na koncu postavlja se pitanje što će dalje biti i kako će se stvar s ravnateljem Muzeja grada Rijeke raspetljati. Moguća je opcija da Ervin Dubrović još uvijek neće u penziju, već da će dobiti status vršitelja dužnosti ravnatelja, tako da Muzej u zahtjevnom razdoblju koje mu uskoro slijedi s dolaskom »Galeba« u luku i pitanjem što će biti s izložbom torpeda ne ode u krizu upravljanja. No pitanje je i što će dio gradskih vijećnika nezadovoljnih načinom izbora Upravnog vijeća Muzeja uspjeti napraviti po tom pitanju. Tehnički, oni teško mogu smijeniti članove tijela koje nisu izglasali, no da u procesu ima problema i neujednačenosti pokazala je još jednom i jučerašnja sjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke. Jedino što je nedvojbeno jasno u svemu što je jučer kulminiralo neizglasavanjem Žigo kao ravnateljice muzeja, bez obzira na to što je Šarar pokušao pokazati da je baš sve čisto, potvrda je da bi zakonodavac hitno morao razriješiti dvojbe oko toga koje tijelo, izvršno ili predstavničko, i kada ima ulogu osnivača javne ustanove, da se ne događa da čarapići (a onda i svi mi skupa s njima) lutaju u bespućima neujednačenih članaka zakona i propisa. |
Blamaža
Šarar je rekao da Kazališno vijeće imenuje predstavničko tijelo, jer tako kaže Zakon o kazalištima.
– Statut Muzeja, budući da je predviđeno da Muzej može odlučiti tko imenuje ravnatelja, ovog trenutka kaže da ravnatelja Muzeja grada Rijeke imenuje Gradsko vijeće. Konzultirao sam se s Ministarstvom kulture i medija i s Gradom Zagrebom, koji su nedavno imali imenovanja članova upravnih vijeća muzeja. I jedni i drugi nedvosmisleno interpretiraju da članove upravnih vijeća bira izvršna vlast – ministar ili gradonačelnik. Meritum je koga biramo danas za ravnateljicu, zato što će nas teoretiziranje o zakonima odvesti u blamažu, i pričajmo o programu, pa je odaberimo ili ne. Jer desit će se sljedeće: ako srušimo ovu priču na tome tko imenuje ljude u Upravno vijeće, mi ćemo tražiti mišljenje Ministarstva, a ono će reći ovo što sam sad izgovorio – rekao je Šarar i dobio repliku Vedrana Vivode da je jedina blamaža političko kadroviranje u riječkim kulturnim ustanovama.
Inače je Vivoda još ustvrdio i da je sramotno to što je natječaj bio raspisan samo osam dana, što je jasan pokazatelj da se htjelo nekoga iz sustava, da nitko izvana nije mogao pristupiti procesu, jer se nije mogao napisati suvisao program u tako kratkom roku.
Nebojša Zelič iz Možemo! uhvatio se dijela u kojem je Petar Petrinić rekao da oni u Upravnom vijeću nisu uvažili odluku Stručnog vijeća, koje je glasalo osam naprama jedan u korist druge kandidatkinje, Eme Makarun, i zato što ta odluka nije bila obrazložena. Pitao je Petrinića je li Upravno vijeće tražilo od Stručnog vijeća da obrazloži svoju odluku ili je tražilo da Stručno vijeće iznenese svoj zaključak. Iako je Petrinićev odgovor bio klasično politički, da su oni zatražili mišljenje Stručnog vijeća i da je Stručno vijeće samostalno tijelo, Zelič i njegova stranačka kolegica Iva Davorija glasali su za Žigo.